Diz Hizasında Çorap Nasıl İşlenir?

Bu çorap işlemesi için 82 metreden daha az nane, limon, pembe, beyaz ve mavi iplere, 4,25 mili metrelik işleme tığına, iğneye ve makasa ihtiyacınız var.

Bu çorap işlemesi yukarıdan aşağıya doğru işlenmelidir.

corap

Diz Hizasında Çorap Nasıl İşlenir?

Bu işlemeden 2 tane işleyin.

corap

Toplamda 54 tane zincir çekin ve son zincire tığı kaydırıp işlemeyi daire haline getirin ve 2 tane zincir çekin.

corap

Sıra 1; Tüm sıra boyunca her bir zincire yarım çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna geldiğinizde tığı başlangıç zincirine kaydırın ve 2 tane zincir çekin. (Sırayı tamamladığınız zaman toplamda 54 tane yarım çift kroşe işlemiş olmanız lazım.)

corap

Sıra 2; İlk 2 zincire 1 tane yarım çift kroşe işleyin, (sonraki 4 zincire kablo işleme yapın) Sonraki 2 zincire yarım çift kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda kablo işleme yapın. Sıra sonuna geldiğinizde tığı başlangıç zincirine kaydırın ve 2 tane zincir çekin. (Sıra sonuna geldiğinizde 9 tane kablo işleme ve 18 tane yarım çift kroşe işlenmiş olmalıdır.)

Sıra 3; İlk 2 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin, sonraki 4 zincire ön ilmeklerden çift kroşe işleyin, sonraki 2 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde tığı başlangıç zincirine kaydırın ve 2 tane zincir çekin. (Sıra sonuna geldiğinizde 36 tane ön ilmeklerden çift kroşe ve 18 tane yarım çift kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 4; Bu sırada sıra 3’ü tekrar edin.

Sıra 5; Bu sırada sıra 2’yi tekrar edin.

Sıra 6; Bu sırada sıra 3’ü tekrar edin.

corap

Sıra 7; Bu sırada sıra 3’ü tekrar edin.

Bu nokta itibari ile istediğiniz kadar kablo işlemeye devam edin. Kablo işleme istediğiniz uzunluğa geldiğinde sıra 8 ile devam edin.

Sıra 7’den sonra sarı ipliğe geçin.

corap

Sıra 8; 1 tane yarım çift kroşe işleyin, başlangıç zincirine tığı kaydırın ve 1 tane zincir çekin. (54 tane yarım çift kroşe) Sıra 8’den sonra beyaz ipe geçin.

corap

Sıra 9; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda başlangıç zincirine tığı kaydırın ve 1 tane zincir çekin. (Sıra sonuna geldiğinizde toplamda 54 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 10; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda başlangıç zincirine tığı kaydırın ve 1 tane zincir çekin. (Sıra sonuna geldiğinizde toplamda 54 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

corap

Sıra 11; İlk 5 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sıra dokuzdaki ilmekten ağın içerisine uzun tekli kroşe işleme yapın, ( sonraki 5 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire uzun tekli kroşe işleme yapın. Sıra sonunda başlangıç zincirine tığı kaydırın ve 1 tane zincir çekin. (Sıra sonuna geldiğinizde 9 tane uzun tekli kroşe ile 45 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 12; Bu sırada sıra 10’u tekrar edin.

Sıra 13; Sıra 11’i tekrar edin. Uzun tekli kroşelerin içine yine uzun tekli kroşe işlemeler yapın. Bu sıradan sonra pembe ipe geçin.

Sıra 14; Bu sırada sıra 10’u tekrar edin.

Sıra 15; İlk zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin, sonraki 7 zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. . Sıra sonunda başlangıç zincirine tığı kaydırın ve beyaz ipe geçin. (Sıra sonuna geldiğinizde 48 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

corap

Sıra 16; İlk 5 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sıra 13’deki uzun tekli kroşelere birer tane uzun tekli kroşe işleyin, sonraki 4 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane uzun tekli kroşe işleyin, sonraki 5 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane uzun tekli kroşe işleyin, sonraki 4 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane uzun tekli kroşe işleyin, sonraki 4 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane uzun tekli kroşe işleyin, sonraki 5 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane uzun tekli kroşe işleyin, sonraki 5 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane uzun tekli kroşe işleyin, sonraki 4 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane uzun tekli kroşe işleyin, sonraki 5 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane uzun tekli kroşe işleyin ve baştaki zincire tığı kaydırın. (Sıra sonuna geldiğinizde 48 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.) Sıra 16’dan sonra pembe ipe geçin.

Sıra 17-18; Sıra 10’u tekrar edin ve sıra 18’in sonunda beyaz ipe geçin.

Sıra 19; Sıra 16’yı tekrar edin, sıra 16’daki uzun tekli kroşelere uzun tekli kroşe işlemesi yapın. Sıra 19’dan sonra mavi ipe geçin.

Sıra 20-21; Sıra 10’u tekrar edin ve sıra 21’in sonunda beyaz ipe geçin.

corap

Sıra 22; Sıra 16’yı tekrar edin, sıra 16’daki uzun tekli kroşelere uzun tekli kroşe işlemesi yapın. Sıra 19’dan sonra yeşil ipe geçin.

Sıra 23-24; Sıra 10’u tekrar edin ve sıra 24’ün sonunda beyaz ipe geçin.

Sıra 25; Sıra 16’yı tekrar edin, sıra 22’deki uzun tekli kroşelere uzun tekli kroşe işlemesi yapın.

Sıra 26-27; Sıra 10’u tekrar edin.

Sıra 28; Sıra 16’yı yeniden tekrar edin.

Sıra 29-30; Sıra 16’u yeniden tekrar edin.

corap

Sıra 31; Sıra 16’yı tekrar edin, sıra 28’deki uzun tekli kroşelere uzun tekli kroşe işlemesi yapın ve 2 tane zincir çekin. Sıra 31’den sonra gri ipe geçin.

Sıra 32; Her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin ve ilk zincire tığı kaydırıp 2 tane zincir çekin. (Sıranın sonuna geldiğinizde 48 tane yarım çift kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım.)

Sıra 33; İlk önce tane yarım çift kroşe birlikte işleyin, sonraki 6 zincire birer tane yarım çift kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 2 tane zincir çekin. (Sıranın sonuna geldiğinizde 42 tane yarım çift kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım.)

Sıra 34-35; Bu sıraları sıra 32’deki gibi işleyin. Sıra 35’den sonra beyaz renkteki ipe geçin.

corap

Sıra 36; Bu sıraları sıra 32’deki gibi işleyin. Sıra 36’dan sonra sarı renkteki ipe geçin.

Sıra 37; Sonraki 6 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin, sonraki zincire puf işleme yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk zincire tığı kaydırın ve beyaz ipe geçip 1 tane zincir çekin.

Sıra 38; Bu sırada sıra 10’u tekrar edin. Sıra tamamlanınca sarı ipliğe geçin ve 1 tane zincir çekin.

Sıra 39; Bu sırada sıra 37’i tekrar edin. Sıra tamamlanınca beyaz ipliğe geçin ve 1 tane zincir çekin.

Sıra 40; Bu sırada sıra 10’u tekrar edin. Sıra tamamlanınca gri ipliğe geçin ve 2 tane zincir çekin.

corap

Sıra 41; Bu sırada sıra 32’yi tekrar edin. Sıra tamamlanınca pembe ipliğe geçin ve 1 tane zincir çekin.

Sıra 42-44; Bu sırada sıra 10’u tekrar edin. Sıra tamamlanınca yeşil ipliğe geçin ve 2 tane zincir çekin.

Sıra 45-48; Bu sırada sıra 32’yi tekrar edin. Sıra tamamlanınca sarı ipliğe geçin ve 1 tane zincir çekin.

Sıra 49; Bu sırada sıra 10’u tekrar edin. Sıra tamamlanınca pembe ipliğe geçin ve 2 tane zincir çekin.

Sıra 50; Bu sırada sıra 32’yi tekrar edin.

corap

Sıra 51-54; İlk 2 zincirin arka ilmeklerinden birer tane yarım çift kroşe işleyin, sonraki 2 zincirin ön ilmeklerinden birer tane yarım çift kroşe işleyin ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra 54’den sonra beyaz ipe geçin ve 1 tane zincir çekin.

Sıra 55; Bu sırada sıra 10’u tekrar edin. Sıra tamamlanınca gri ipliğe geçin.

Sıra 56-59; Bu sıraları sıra 32’yi tekrardan işleyerek tamamlayın. Sıra 59’dan sonra mavi ipe geçin.

Topuk Kısmına Şekil Verme

Sıra 60; Tüm sırayı tekli kroşeye işleyerek tamamlayın.

Sıra 61; İlk 21 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, işlemenin kalan zincirlerinde işleme yapmayın ve 1 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

corap

Sıra 62; Tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın. Sıra sonunda 1 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin. Sıra sonunda işlemeye toplamda 21 tane tekli kroşe işleminiz gerekiyor.

Sıra 63-71; Tüm sırayı tekli kroşe işleyerek tamamlayın. Sıra sonunda 1 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 72; İlk 12 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin x2 ve 1 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 73; İlk 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin x2 ve 1 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

corap

Sıra 74; İlk 5 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin x2 ve 1 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 75; İlk 7 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin x2 ve 1 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 76; Tüm ilmekler sıra 71 gibi olana dek sıra 75’i tekrar edin.

Sıra 77; Çorabın düz tarafı size bakar şekilde 1 tane zincir çekin, topuğun sol tarafında 13 tane tekli kroşe işleyin, işaretleme yapın, sonraki 21 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, işaretleme yapın, topuğun sağ tarafında 13 tane tekli kroşe işleyin ve topuk boyunca birer tane tekli kroşe işlemesi yapıp sıra sonunda başlangıç zincirine tığı kaydırın.

Sıra 78; 1 tane zincir çekin, işaretten önceki 2 tekli kroşeye dek her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin, sonraki işaretlemeye dek birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin, kalan zincirlerin hepsine birer tane tekli kroşe işleyin ve sıra başındaki zincire tığı kaydırın.

corap

Sıra 79-84; Toplamda 42 tane zincir kalana dek sıra 78’i tekrar edin. Sıra 84’den sonra sarı ipe geçin.

Ayak Kısmı

Sıra 85-88; Sıra 10’u tekrar edin ve sıra 88’den sonra 2 tane zincir çekin. Sıra sonuna geldiğinizde işlemede toplamda 42 tane tekli kroşe işlenmiş olması lazım.

Sıra 89; Sırayı yarım çift kroşe işleyerek tamamlayın ve bu sıradan sonra pembe renge geçin ve 2 tane zincir çekin. Sıra sonuna geldiğinizde işlemede toplamda 42 tane yarım çift kroşe işlenmiş olması lazım.

corap

Sıra 90; İlk 2 zincirin arka ilmeklerinden birer tane yarım çift kroşe işleyin, sonraki 2 zincirin ön ilmeklerinden birer tane yarım çift kroşe işleyin x8. Bundan sonra sıra sonuna dek yarım çift kroşe işleyin ve sıra sonunda başlangıç zincirine tığı kaydırın ve 2 tane zincir çekin.

Sıra 91-94; Sıra 90’ı tekrar edin. Sıra sonunda mavi ipe geçin.

Sıra 95-98; Sıra 90’ı tekrar edin. Sıra sonunda sarı ipe geçin.

corap

Sıra 99-100; Sıra 99’u tekrar edin. Sıra sonunda gri ipe geçin.

Sıra 101; Her bir ilmeğe birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, her bir tarafa işaretleme yapın.

Sıra 102; İlk işaretli bölgeye 1 tane tekli kroşe işleyin, (2 tane tekli kroşe birlikte işleyin) x2, sonraki işaretli bölgeye 1 tane tekli kroşe işleyin, (2 tane tekli kroşe birlikte işleyin) x2 ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin.

corap

Sıra 103-107; Toplamda 18 tane zincir kalana dek sıra 102’yi yeniden işleyin. Uzunca ip bırakarak işlemeyi kapayın.

İşlemenin iç kısmını dış tarafa çevirin ve başparmak kısmını dikin.

Çiçek İşlemesi

İsterseniz sarı ip ile farklı modellerde çiçek işleyebilirsiniz.

Sıra 1; 2 tane zincir çekin, tığ tarafından ikinci zincire 20 tane tekli kroşe işleyin ve başlangıçtaki tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Ya da; Dair ya ad yüzük yapın ve yüzüğün içerisine 20 tane tekli kroşe işleyin ve başlangıçtaki tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Sıra 2; İstediğiniz renkteki ipi herhangi bir tekli kroşeye ekleyin, 3 tane zincir çekin, aynı zincire 5 tane çift kroşeye işleyin, 1 tane zincir atlayın, sonraki zincire tığı kaydırın, 1 tane zincir atlayın, sonraki zincire 6 tane çift kroşe işleyin ve aynı şekilde işlemeyi tamamlayın ve sıra sonunda başlangıç zincirine tığı kaydırın. Şimdi işlemeyi uzunca bir ip bırakarak kapayın. Toplamda 5 tane yaprak işleme yapın.

İstediğiniz kadar çiçek işleme yaptıktan sonra çiçekleri çoraba dikin.

Yaprak İşleme

Toplamda 9 tane zincir çekin, tığ tarafından ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 1 tane yarım çift kroşe işleyin, sonraki 3 zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane yarım çift kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire tığı kaydırın.

Sıra sonunda uzunca ip bırakın ve işlemeyi kapayın.

İstediğiniz kadar yaprak işlemesi işleyebilirsiniz.

Şimdi yaprakları çorabın üzerinde olan çiçeklere dikin.

Artık bu şık ve neşeli çorap giymeye hazır.

Diz Hizasında Çorap Nasıl İşlenir?


Leave a Reply