Dış Nakış Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Dış nakış demek asıl nakış motifinizin her bir parçasının ya da tüm parçasının dış çevresi demektir. Nakış işlemeye başlamak istiyorsanız ilk önce nakış teknikleri üzerinde pratik yaparak elinizi alıştırmanız gerek ve ilk öğrenmeniz gereken ise dış nakış işleme tekniğidir.

Çünkü bir süre sonra farklı motifleri kanaviçe bezine oturtabilmek için bu nakış tekniğini ezbere bilmeniz gerekecek.

Ama merak etmeyin sevgili ipuçlarım okuyucuları nakış işleme ile ilgili merak ettiğiniz her konuyu basamak basamak hep birlikte görecek, uygulayacak ve birbirinden güzel nakışları kızlarımızın ve sevdiklerimizin çeyizi için hazırlayacağız.DİS NAKİS NASİL İSLENİR

Dış Nakış Nasıl İşlenir?

dis nakis isleme 1Bu tekniği çalışmaya kısa mesafeler ile başlayın örneğin 10 cm ilerleyin ve yeniden başa dönün. Şimdilik biz 10 cm kadar ilerleyeceğiz.

dis nakis isleme 2Sol eliniz ile ipi gerin ve iğneden uzakta tutun. Sağ eliniz ile iğneyi ana ipliğin bitiminden bir cm ileriye batırın.

dis nakis isleme 3İpliği tamamen çekmeyin. İğneyi aşağıdayken nakış kanaviçe bezinin altından ana dikiş ile ikinci dikişi attığınız bölgenin ortasından geri batırın ve tamamen yukarı çekin.

dis nakis isleme 4İkinci adım olarak iğneyi yine 1 cm ileriye atın ve kanaviçe bezinin altından sokun ama tamamen ipliği çekmeyin.

dis nakis isleme 5İğneyi kanaviçe bezinin altından ilk dikişi tamamladığınız noktanın sonuna batırın ve ipi tamamen çekin. Bu işlemi sürekli yapabilirsiniz.

dis nakis isleme 6Daha önce anlattığımız yönteme devam edebilir ya da yukarıdaki gibi iğneyi 1 cm ilerden batırıp direk diliş dikiyor gibi yapabilirsiniz.

dis nakis isleme 7İsterseniz bu işlemi aynı şekilde sürdürebilirsiniz ya da bir sefer gösterdiğimiz ilk yöntemi ikinci adımda sonraki kolay yöntemi uygulayabilirsiniz.

Burada önemli olan elinizin kanaviçe bezine, kasnağa, iğneye ve ipliğe alışmasıdır. Bu yüzden ilk önce sabırsız olmayın ve bir süre nakış işlemeniz ilk basamağı olan bu yöntemlere elinizi alıştırıp pratik yapın.

İngilizce Video İle AnlatımLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.