Diş Lekelerinin Sebepleri Nelerdir?

Diş Lekelerinin Sebepleri Nelerdir?

Bilhassa sigara içen kişilerin dişlerinde sarımsı lekelerin meydana gelmesi sıklıkla gözlenen bir durumdur. Çünkü sigaranın içerisinde bulunan ve nikotin adı verilen madde direk olarak diş minelerine yapışır ve bu yüzden de hem dişlerin kararmasına hem de sararmasına neden olur.

Sigaranın dışında birde gün içinde sürekli olarak kahve içen kişilerin dişlerinde de diş lekeleri sıklıkla gözlemlenmektedir. Bunun nedeni de kafeinin içerisinde bulunan ve tein adı verilen maddenin dişler üzerinde kahverengi bir leke bırakmasıdır.

Bu nedenler yüzünden sigarayı ya da kahveyi bırakamayan kişiler mutlaka hem de her sigara ile kafein kullanımı sonrasında dişlerini fırçalamalıdırlar.

Diş Lekeleri Neden Olur?

Bilhassa gelişme döneminde çok miktarda alınan flor özellikle dişler üzerinde beyaz lekelerin oluşmasını neden olur.

Bu tür lekelere çok dikkat edilmesi gerekir çünkü bu önemsiz gibi görünen beyaz lekeler zaman içerisinde göze çok fazla çarpan kahverengi ve kalıcı olan lekelere dönebilirler.

Diş çürükleri de dişlerin sararmasına neden olan sebepler yüzündendir. Çürük dişler sadece çürüyen dişlerin sararıp lekelenmesine değil aynı zamanda da hemen yanında olan dişlerinde lekelenmesine sebep olur.

Dişlerde çürükleri hem diş etlerini etkiler hem de dişin tamamen lekelenmesine sebep olup dişin üstünde siyah ve göze çarpan ve hoş olmayan lekelerin oluşmasına neden olur.

Diş sararmasına neden olan sebepler arasında bazı ilaçların da yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle antibiyotik kullanımı sonrasında dişlerde siyah lekeler meydana gelebilir.

Burada bilinmesi gereken antibiyotik türündeki ilaçların yılda bir defa kullanılması sonucunda dişlerde küçük izler kalırken sürekli olarak kullanımlarında dişin tamamını etkileyebilir.

Diş sararmasının bir diğer nedeni de diş dolgularıdır. Diş dolguları metal ile cıva karışımından yapıldığı için profesyonel bir şekilde dişlere uygulanmalıdır. Aksi halde bu diş dolguları hem dişe hem de dişin etrafında olan diğer dişlere zarar verip bu dişler üzerinde lekelenmelerin oluşmasına neden olabilir.

Bazı durumlarda her ne kadar diş ve ağız bakımı yaparsanız yapın ve ne kadar bu iş için zaman ayırırsanız ayırın dişlerinizde sararma meydana gelmesini engelleyemezsiniz. Çünkü bazı durumlarda diş sararması genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Bu genetik durum genellikle diş minelerinin fazla ince olmasından ve bu yüzden de dişi beslemek ile görevli olan diş kanalların zayıflamasından ileri gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder