İPUÇLARIM

Diş ağrısı beni öldürüyor, Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısı beni öldürüyor, Diş ağrısına ne iyi gelir?

Toplum olarak ne yazık diş sağlığımıza pek önem vermiyoruz ” bende dahil olmak üzere”. Diş doktorlarından korkumuzdan mıdır yoksa zaman bulmadığımız için bilinmez ama 6 aylık diş kontrollerine nedense pek gidemeyiz. Düzenli olarak diş doktoruna gidildiğinde çürümeye başlayan dişe erken müdahale etme şansımız olur ve açı çekmekten bir nebzede olsa kurtulabiliriz.

Diş Ağrıları;

Dişte ağrı oluşuma neden olan etkenlerden biri diş oluşan çürüklerdir. Çürük oluşumundaki en büyük etken yanlış ve yetersiz ağız temizliğidir. Yemek sonrası ağızda kalan şekerli ve unlu yiyecek kalıntılar, ağızdaki bakteriler ile karışınca asit oluşturup dişi koruyan tabakasının zayıflamasına neden olup diş çürüklerini oluştururlar.
Dişteki küçük bir çürük bile büyük acılara neden olabilirler. Genelde zonklama ile başlayan rahatsız eden ağırlar gittikçe güçlenip çekilmez bir durum yaratırlar. Apse yapan dişlerde çenede büyük şişliklere neden olabilirler. Çürük dişi olan kişilerde soğuk ve sıcak hassasiyeti artar. Soğuk su, dondurma veya sıcak yemek tüketmek istediğimizde keskin bir sızlama hissedilir ve ağrısı çok zordur.
Diş ağrısını geçirmek için geçici yöntemler mevcut lakin vakit kaybetmeden diş hekimlerine başvurmanız en doğru karar olacaktır.

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

 • Diş üzerinde kalan yemek artıklarını diş ipli yada diş fırçası ile iyice temizleyin. Yarim su bardağı kadar suyun içine yarim çay kasığı kadar tuz ilave edip karıştırıp ağzınızı çalkalayın.
 • Ağrıyan dişin üzerine ASPIRIN veya benzeri ağrı kesici ilaç koymayın. Ağrı kesici ilaçlar kimyasal olduklarından dolayı diş eti ve çevresindeki yumuşak dokuların tahriş olmasına neden olabilir.
 • Apse yapıp şişen çeneye bölgesine buz torbası ile soğuk kompres yapılmalıdır
 • Hemen diş ekimine gidemeyeceksiniz o sıra zarfında ağrı kesici alabilirsiniz.
 • Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az, eser miktarda karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Başlangıç aşamasındaki çürüklerde bu yöntem fayda sağlayabilir.
 • Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.
 • Soğuk ile başlayan ağrılar dişinizde çürüğün ilerlediğini gösterir. Bu dişinizi kanal tedavisi yaptırmadan kurtarmak için son şansımızdır. Çürük daha fazla ilerlemeden diş hekimine başvurmalısınız.
 • Eğer dişiniz sıcakla ağrıyorsa; pulpa iltihabı çok ilerlemiş demektir. Bu durumda soğuk ağrınızı azaltabilir. Ağrı kesici ve diğer uygulamalar fayda vermeyebilir. Dişinize kanal tedavisi yapılması gerekir. En yakın diş hekimine başvurmalısınız.
 • Eğer dişiniz iltihaplanmış ise ısırdığınızda ağrınız artar. Bu durumda antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. 20 lik dişlerdeki ağrılarda da sıklıkla antibiyotik desteği gerekebilir. Bunun için çevrenize değil diş hekimine danışmalısınız.
 • Bazen sinüzit ve sinir ağrıları da diş ağrısı ile karıştırılabilir. En doğrusu diş hekimine başvurmaktır.dis agrisina iyi gelen bitkiler

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı oluşumunu üç ana kategoriye toplayabiliriz bunlar; 1. Yemek Sırasında veya Sonrasında Meydana Gelen Diş Ağrısı, 2. Dinmeyen Diş Ağrısı, 3. Yaralanmalar

 • Yemek Sırasında veya Sonrasında Meydana Gelen Diş Ağrısı; Yemek esnasında veya yemek sonrası ilk yarım saat içerisinde dişin üzerindeki çürük boşluğuna yiyecek artığının girmesi ve bu yiyeceklerin ürettiği asidin diş sinirini etkilemesi ile keskin bir diş ağrısı oluşur. Diş fırçası veya diş ipi yardımı ile yemek artıklarından temizlenen dişin ağrısı kısa bir süreliğine geçer. Tekrardan bu tip bir diş ağrısı oluşmaması için diş hekimine müracaat edilip gereken diş tedavisi yapılmalıdır.
 • Dinmeyen Diş Ağrısı; Genel olarak gece meydana gelen bu tip diş ağrıları uzun süreli olur. İlerleyen diş çürüğü sebebi ile diş sinirinin ölümü ve dişin enfekte olması, dişin etrafında veya yüzde şişlik meydana getirir. Böyle bir durumda da diş ağrısını dindirmek oldukça zordur. Diş ağrısını dindirmek için önce diş yüzeyinde yemek artıkları temizlemek gereklidir. Dinmeyen bir diş ağrısı ile karşılaşıldığında öncelikle diş hekiminin tavsiye ettiği bir ağrı kesici ilaç veya dişteki enfeksiyonu kontrol altına alacak antibiyotik alınmalıdır. Ancak mutlaka diş hekimine enfekte durumdaki dişe müdahale edilmesi için başvurulmalıdır.
 • Yaralanmalar; Yüz bölgesinde, çene kemiğinde ve dişlerde yaralanmalar fiziksel travma sonucu meydana gelir. Çene kemiğinde veya dişlerde travma sonucunda kırık ve çatlaklar oluşur hatta diş yerinden de çıkabilir. Bu tip yaralanma yakalarında en kısa süre içerisinde hasta diş hekimine ulaştırılmalıdır. Kırılan bir diş parçası var ise bu kırık diş parçası muhafaza edilmeli ve en yakın diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş ağrısı çok sık rastlanılan ağrılardan birisidir. Mutlaka hepimiz hayatımız bir kez olsun yaşamışızdır. Diş ağrıları bazen kendiliğinden bazen de dişlerimizi fırçalarken kendini gösterir. Diş ağrılarının pek çok sebepleri olabileceği gibi bu sebepler bazı hastalıkların habercisi de olabilir.

DİŞ AĞRILARININ NEDENLERİ;

Yaşadığımız diş ağrılarının çok fazla sebebi vardır. Öncelikle ağrının sebebini öğrenip ona göre bir tedavi yöntemi uygulayabiliriz.
Diş ağrılarının öncelikli sebebi çürüklerdir. Dişlerde bulunan çürükler iltihaplanmalara yol açar ve ağrıları doğurur. Bu ağrılar çok şiddetli olur ve kişiye fazla rahatsızlık verir.

Bunun dışında diş ağrılarının bir diğer nedeni diş etlerindeki hassasiyet olabilir. Çene kemiğimiz içinde bulunan diş kökleri bazen açığa çıkar. Bunun nedeni de dişlerimizi çürüten bakteriler bazen çene kemiğinin de erimesine neden olur ve diş kökümüz savunmasız kalır. Böyle bir durumda yediğimiz yiyecekler ve içtiğimiz içecekler dişlerimizin ağrımasına neden olur.

Diş etlerimizin çekilmesi de şiddetli bir ağrı doğurabilir. Böyle bir durumda dişlerimizdeki taşların toplanması ve temizlenmesi gerekir.
Yirmilik dişler de ağrıya sebep olan bir başka nedendir. Diş etimizin altında kalan ve çıkmayan dişler iltihaplara neden olur ve bu da ağrının oluşmasına sebep olabilir.Çocuklarda yeni diş çıkarırlarken ağrı yaşayabilirler.cocuklarda dis agrisi

DİŞ AĞRILARI HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİDİR?

Diş ağrılarının ortaya çıkma sebeplerinden biri olan çürükler tedavi edilmezlerse başka sağlık sorunlarına yol açabilirler. Örneğin dişte oluşan bir çürük barındırdığı bakteriler sebebiyle çok tehlikelidir. Bu bakteriler oradan böbreğe yerleşerek burada bir sağlık sorununa yol açabilir. Bu yüzden çürükler gecikme olmadan zamanında tedavi edilmelidirler.
Ağrıların habercisi olduğu bir başka hastalık da diş eti hastalıklarıdır. Diş eti hastalıkları öncelikle yan etki olarak ağrılara sebep olurlar.

DİŞ AĞRILARINA NE İYİ GELİR VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NEDİR?

Eğer diş ağrıları bir çürük sebebiyle meydana geldiyse öncelik olarak bir ağrı kesici içebilirsiniz. Tabi öncelikle eczacıya danışmalı, başka bir ilaç kullanıyorsanız yan etkisi olup olmayacağını öğrenmelisiniz. Çürüğünüzün üstünde herhangi bir yemek artığı kaldıysa ve bu yüzden ağrı yapıyorsa dişlerini fırçalamalı ya da bölgeyi tahriş etmeden aşka bir materyalle temizlemelisiniz. Başka bir tedavi yöntemi de tuzlu suyla gargara yapmaktır. Gargara diş ağrınızı yatıştırmanıza yardımcı olacaktır. Başka bir gargara formülü de sirke ile yapılandır. Birkaç damla sirkeyi suyla karıştırarak 3-5 dakika gargara yapabilirsiniz. Bu da ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Eğer ağrı sebebiyle yüzünüzde şişme olduysa yüzünüze soğuk bir havluyla baskı yapın ve birkaç dakika bekletin.
Tüm bunlar dışında bazı yiyecekler de ağrıya uygulayacağınız tedavide size yardımcı olacaktır. Birkaç kuru karanfili sıcak suda beklettikten sonra gargara yapmayı deneyebilirsiniz. Birkaç sarımsağı ezerek ağrıyan dişin üstüne koyarsanız bu da size yardımcı olacaktır.
Diş ağrılarımız geçmek bilmiyor ve daha da şiddetleniyorsa en yakın zamanda doktorumuza danışmalı ve uzman ellerden yardım almalıyız. Aksi halde ağrılar başka hastalıkları doğurabilir ve önüne geçemeyeceğimiz hastalıklara sebep olabilir.

DİŞ AĞRISINDA YAPMAMANIZ GEREKENLER;

Genelde diş ağrılarında ilk başvurduğumuz tedavi yöntemi ağrı kesicilerdir ve çoğunlukla yan etkilerini okumadan bu ilaçları içeriz. Bilmediğimiz ilaçları içmemeli ve yan etkisi olup olmadığını iyi okumalıyız. Başka bir ilaç kullanırken de bu ilaçları kullanmamalıyız.
Bir başka dikkat etmemiz gereken nokta kullandığımız ilaçları uygulama şeklimizdir. İlaçları özellikle aspirini ezerek direkt ağrıyan noktaya koymamalıyız. Bu ilacın içindeki kimyasalların diş etimize zarar vermesine neden olacak ve başka bir ağrı daha yaratacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.