Dikişsiz Tül Etek Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Okullar açılmadan ve okul tiyatro kostümleri istenmeye başlamadan önce hem pratik yapmanızı sağlayacak hem de sadece okulda sahnede değil yazın bu son noktalarında da gece şık bir kıyafet olabilecek tül etek projemiz ile sizlerle birlikteyiz.

Bu projemizde istediğiniz rengi hatta birkaç farklı rengi dahi proje içinde kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
Bu harika proje için ihtiyacınız olan malzemeler arasında makas, metre ya da orta boy bir kumaş şerit ve istediğiniz renk ya da renklerde tüller.

Dikişsiz Tül Etek Yapımı

tul etek 1İlk önce tül eteğinizin ne kadar uzun olması gerektiğine karar verin. Bunun için metre ya da uzun kumaş şerit kullanarak gerekli bacak uzunluğunu belirleyin.

tul etek 2Bu noktada aldığınız bu uzunluk ölçüsünü iki katına çıkartmanız gerekiyor örneğin 20 cm ise 30 cm olarak tül kesimi adımında tülleri kesmeniz gerekiyor. Bu adımla tül kesim ölçünüzün üzerine bir kat daha tül koyarak gerekli olan ölçümü alın ve makas ile tülü kesin.
Burada kullanılan tüllerin genişliği 15 cm civarındadır.

tul etek 3Bel üzeri ölçünüzü metre ya da kalın kumaş bir şerit ile tam olarak alın.

tul etek 4Aynı renkte ya da farklı bir renkte tül parçasını bel ölçünüze göre biraz daha uzunca yani bağlama payı bırakarak kesin.

tul etek 5Bel ölçünüz ile bağlama paylarının yerini belli etmek için bağlama paylarını tülün her iki tarafından eşit şekilde ölçün ve tülün her iki tarafına iç kısmı sadece belinizi kapsayacak ve bağlama uzunluğunu dış kısmında bırakacak şekilde tülün her iki ucuna da düğüm atarak belirleyin.

tul etek 6Hazırladığınız bel tülüne sıkı bir düğüm atın ve sonrasında şık bir kelebek düğümü daha atın ve evde boşta duran bir sandalyenin arka kısmına geçirin.

Şimdi sırada bacak uzunluğunun ölçüsünde tülleri aynı boyda kesmek var. Bu projenin en uzun ve zahmetli olan kısımlarından birisidir. Bu projedeki görünümü sağlamak için toplamda 80 adet uzun tül kesilmiştir.

Tülleri etek uzunluğunda keserken ikiye katlayıp ölçünün iki katını kesmeniz gerektiğini aklınızdan çıkartmayın.

tul etek 7Sonrasında kestiğiniz tülleri teker teker ikiye katlayın ve iki uzun ucu yuvarlak olan dönüş kısmının içinden geçirip iyice gerdirerek bek tülüne bağlayın.

tul etek 8Etek tüllerini kemer tülüne bağladığınız zaman tüllerin genişçe değil yan yana sıkı ve dar bir şekilde gelmelerine dikkat edin. Bu sayede çok daha kabarık ve çok daha şık bir tül etek modeli ortaya çıkmış olacaktır.

Artık kestiğiniz tüm tüller bel tülüne bağlanıncaya dek aynı işlemi devam edin.

tul etek 9Tüm tülleri bel tülüne geçirdikten sonra sona isterseniz şık bir ekstra tül daha bağlayarak kelebek düğümü eteğin arka kısmında yaratabilirsiniz.

tul etek 10Hazırladığınız tül eteğin altına mutlaka bir şort ya da bir tayt giymeniz de fayda var.
İsterseniz uzun bir tül etek yerine kısa bir tül etek yaratabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bacak uzunluğunu çok daha kısa tutarak tülleri kesmektir. Ya da yan tarafları uzun ama ön kısmı kısa bir etek de yaratabilirsiniz.

Veya arka tarafa kelebek kurdele yapmak yerine şık bir broş takabilirsiniz. Hatta ve hatta isterseniz sprey kumaş boyasının simli olanından alıp çok daha canlı bir tül etek hazırlayabilirsiniz.

tul etek 11Hatta isterseniz tül eteğin ana rengi arasına farklı renklerde tüller ekleyerek çok renge sahip olan bir tül etek de hazırlayabilirsiniz. Çünkü tüller sadece düğüm atma tekniği ile ana kemer kısmına eklendiği için sizde istediğiniz zaman tül eteğinize yeniden farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Eğer tül eteği daha günlük zamanlarda giymek istiyorsanız o zaman siyah, krem ya da gri renklerde tül kullanarak tül eteği hazırlamanız yeterli olacaktır.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.