Dikiş Dikmeye Nereden Başlarım?

Dikiş Dikmeye Nereden Başlarım?

Dikiş dikmeye başlarken hepimiz ipliği iğneye geçirmek için uzunca bir zaman harcarız. Bunu daha kolay bir hale getirmek için kola ya da saç spreyini iğneye geçirme öncesinde ipliğin ucuna sürebilirsiniz. Bu sayede hiç vakit kaybetmeksizin diliş dikmeye başlayabilirsiniz.

Dikiş Dikmeye Başlamak & Kumaş & Tasarım

İsterseniz minik bir parça beyaz kâğıt alabilir ve deliği üstte olan iğneyi içeriye geçirebilirsiniz. Bu sayede ipliği çok daha kolay bir şekilde geçirebilirsiniz. Nedeni ise ipliğiniz beyaz olan kâğıdın üzerinde gözünüze daha net bir şekilde görünecektir. Eğer kullandığınız ipliğin rengi beyaz ise o zaman beyaz kâğıt yerine renkli bir kâğıt kullanabilirsiniz.

Bazen ipliğin uç kısmını ıslatmakta işe yarayabilir.

Makaslarınızı keskin bir şekilde tutabilmek için makasların sadece kenar kısımlarını zımpara kâğıdı ile keskinleştirebilirsiniz. Bunun için zımpara kâğıdını birkaç defa makasınız ile kesmeniz yeterli olacaktır.

Dikiş bölgesinin son kısmını düğümlemekten kurtulmak için parçaların baş ile son kısmına arka dikiş atın.

Teyel dikişi yapacağınız zaman kesinlikle ipin uç kısmını düğümlemeyin. Çünkü tek bir çekiş demek tüm dikişin sökülmesi demektir.

Dikiş makinenizin iğnesini sivrileştirmek istiyorsanız o zaman iğneyi zımpara kâğıdına 3 ya da 4 defa sürtün.

Toplu iğnelerinizi saklarken, iğne kutusunun büyüklüğüne uygun olarak şişe mantarından bir parça kadar kesin. Daha sonra iğneleri bu mantara batırın. Böylece dikiş kutusunun içerisinde toplu iğnelerinizi aramaktan kurtulursunuz.

Dikiş makinesinin ana kolunun çevresine bir parça bez sarabilirsiniz. Bu sayede dikiş dikerken çıkan iğneler direk olarak bu beze saplanabilir.

Eskimiş ve atmak üzere olduğunuz buz küpü plastiğini isterseniz iğne ve düğmeleri saklamak için ya da organize etmek için kullanabilirsiniz.

Selofan bandını iplik makaralarının karışmaması ve açılmaması için kullanabilirsiniz.

Etek ve elbiselerdeki fermuarlar genelde taban kısmından kolay bir şekilde kırılır. Bu yüzden basit bir şekilde bu fermuarları alt taraftan ve sağlam olan bir ip ile birbirine dikip fermuarlarınızı sağlamlaştırabilirsiniz.

Her yıkama sonrasında fermuarların üstüne bir miktar gliserin sürün. Bu sayede fermuarlar hem çok daha uzun ömürlü olacak hem de çok daha kolay bir şekilde açılıp kapanabilecektir.

Eğer fermuar sıkıştı ise hemen fermuarın üzerine biraz sabun sürün. Bu sayede fermuar hemen açılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder