Deri çanta bakımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

Deri çanta bakımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

Deriden çanta, ceket, ayakkabı, kemer ve eldiven gibi birçok aksesuar yapılmaktadır. Deri eşyaların bakımları düzgün yapılmazsa kuruma ve çatlamalar oluşabilir. Bakim ve temizliklerini düzenli şekilde yapıldığında hem yeni görüntüsünü hem de kullanma süresini uzatabilirsiniz.

Deri çanta ve aksesuar bakım ve temizliği:

 • Deri çantayı silerken hafif nemli ve sabunlu bez ya da havlu ile siliniz. Küçük dairesel şekilde silmesi gerekir.
 • Çantanızın içinde parfüm, aseton, kolonya, krem gibi alkol ve kimyasal maddeler taşıdığınızda çok daha dikkatli olmanız gerekir. Sonuçta hepsi kimyasal madde deriye çok zarar verebilir. Dökülmesi sonucunda derinin rengini değiştirip düzeltemeyeceğiniz sorunlar doğurabilir.
 • Parfüm veya saç spreyi kullanacağınızda çantanın üzerine püskürtmeyin. Saç spreyi ve parfüm deride leke oluşturabilir.
 • Yaz aylarında çantayı taşıyacağınız zaman direk derinize temas edecekse krem, parfüm vs. olmamasına dikkat ediniz. Omuz veya kolunuzda bulunan krem, parfüm veya ter ve vücut yağları çantanızı etkileyecektir.
 •  Deri çantanızı kullanmadığınız zamanlarda, çantanın formunu koruması için içini gazete, sünger ya da kağıtla doldurabilirsiniz. Böylece katlanma ve kırışmaların önüne geçebilirsiniz.
 •  Deri çantanızın solmaması için her zaman güneş almayan bir yerde ve saklama kılıfında muhafaza ediniz. Deri doğal bir ürün olduğu için, hava alabilen kılıflar kullanmalısınız. Eğer saklama kılıfınız yoksa çanta satan yerlerden temin edebilirsiniz.
 •  Gerçek deri çantaların rengini, parlaklığını ve elastikiyetini korumak için deriler için özel üretilmiş yağlarla arada bakımını yapabilirseniz, deri çantanızın ömrü daha uzun olacak ve her zaman ilk günkü gibi görünecektir.
 • Deri çantanızı kesici, delici ve yanıcı aletlerden uzak tutmaya özen gösteriniz. Eğer deriniz hasar gördüyse mutlaka deri tamiratı yapan bir yere götürünüz, kendiniz düzeltmeye çalışmayınız.
 • Şık görünebilir ancak deri çantanızda kalıcı delikler açacak iğneli aksesuarlar ve broşlar kullanmamaya dikkat ediniz.
 • Deri doğası gereği su geçirir, ancak deriyi doğru kurutursanız yağmurdan ve kardan zarar görmezler. Islanmış deri çantalarınızı kalorifer, saç kurutma makinesi veya benzeri ısı kaynaklarından uzak tutmalısınız. Pamuklu kuru bir bezle sildikten sonra kendi hallerinde kurumaya bırakmalısınız.
 • Deri çantanızı cilalayarak yağmur ve kar lekelerine karşı koruma sağlayabilirsiniz. Eğer deri çantanızda su lekeleri oluştuysa, çantanızı kısa bir süre su buharına tutup, kuruduktan sonra hemen cilalayınız. Oje, boya, mürekkep gibi zor lekeleri kendiniz çıkarmaya çalışmayınız, kuru temizlemeciye götürünüz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder