Dereotu Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Dereotu Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Dereotu bitkisi bilindiği üzere maydanozgillerden olan ve yeşil yapraklara sahip olan bir bitkidir. Dereotu bitkisinin asıl yurdu Orta Asya olsa da ülkemizde çok sevilen ve her yerde yetiştirilen bir bitkidir.

Dereotu bitkisi ülkemiz mutfağında mezelerde, zeytinyağlı yemeklerde, salatalarda, et yemeklerinde, cacık yapımında ve balık yemeklerinde bolca kullanılan bir bitkidir. Dereotunu ülkemiz mutfağında tatlılar hariç hemen hemen her alanda severek tüketiriz. Dereotu bitkisi sadece taze değil yapraklarının kurutulması sonucunda baharat elde edilerek de kullanılan bir bitkidir.

Dereotu bitkisi E ile C vitaminleri bakımından oldukça zengin olduğu için çok sağlıklı bir bitkidir. Özellikle sindirim sistemi üzerinde tedavi eden bir etkiye sahiptir. Ayrıca dereotu tiroid tedavisinde kullanılır, idrar söktürür, ağrılara çok iyi gelir ve kalorisi düşük olduğu için özellikle zayıflama diyetlerinde kürler halinde kullanılır.

Dereotu Nasıl Saklanır?

Dereotu yeşil yapraklara sahip olduğu için bilhassa açıkta kaldığı zaman hemen yapraklarında sararma meydana gelebilir hatta hızlı bir şekilde pörsüyebilir, canlılığını kaybedebilir ve çürüyebilir.

Bu yüzde dereotunun tazeliğini koruyarak vitaminlerinden de bolca faydalanabilmek için en sağlıklı ve en iyi saklama yöntemlerini uygulamak gereklidir.

Aşağıda belirttiğimiz saklama yöntemleri oldukça basit gibi görünse de en etkili saklama yöntemleri arasındadır. Bu saklama yöntemlerinde kavanozun cam olmasına ve kullanacağınız buzdolabı poşetinin havasının iyice alınmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Dereotunu temiz ve kuru olan bir havluya koyduktan sonra kurumasını bekleyip, kuruduktan sonra saplarını teker teker ayırıp yapraklı bölümü yukarıya gelecek şekilde temiz cam bir kavanozun içine koyup kapağını iyice kapattıktan sonra buzdolabının alt rafında saklayabilirsiniz.

Ya da isterseniz yıkadığınız dereotu bitkisini havlu kâğıdın üzerinde kuruttuktan sonra havası alınmış olan buzdolabı poşetinin içine koyarak aynı şekilde buzdolabında da saklayabilirsiniz.

Veya dereotunu iyice kuruttuktan sonra yine havası alınmış olan buzdolabı poşetlerinin içerisinde dondurucuya koyarak dondurma suretiyle de saklayabilirsiniz.

Dondurmuş olduğunu dereotunu yemeklerinizde dondurucudan çıkartıp direk donmuş vaziyette kullanabilirsiniz. Özellikle dondurucuda donan dereotu oldukça uzun süreler boyunca kullanılabilir halini koruyacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder