Deniz Kabuğu Modeli Çocuk Eteği Nasıl İşlenir?

Bu proje için 3,50 ve 4,50 mili metre tığa ve en az 50 gramlık 170 metrelik 6 tane yün yumağa ihtiyacınız var.

Bu projede 3 farklı iplik rengi her sırada değiştirilmiştir. Fakat siz her sırada yeni ipe geçmek zorunda değilsiniz.

deniz kabugu 1Ayrıca metre ve işaretlemek için bir iğne ya da farklı bir renkte ipe ve eteğin beli için kalın bir bel lastiğine ihtiyacınız var.

Deniz Kabuğu Modeli Çocuk Eteği

Bu zincirler 6 ve katları şeklinde olmalıdır. Başlarken büyük olan tığınızı kullanın.

Adım 1: Eteği yapacağınız kişiye göre kişinin ölçüsünü alın.

Adım 2: Tığınızı alın ve başlangıç zincirlerinizi çekin.

deniz kabugu 2Adım 3: Zincirleri 6 ve katlarında çekmeniz gerekiyor. Ayrıca zincirleri öçlüğü aldığınız kişinin 2 katı şeklinde çekmeniz gerekiyor.

Yani örnek olarak bel ölçüsü 60 cm ise sizin 120 cm uzunluğunda zincir çekmeniz gerekiyor.

Sıra 1: Küçük tığa geçin. Başlangıç ile son zinciri birleştirip büyük bir daire haline getirin. Zincirlerin birbirlerine karışıp dönmemesinden emin olun.

Daha sonra 3 zincir çekin ve sonraki 5 zincire birer tane üçlü kroşe işleyin. Sonra 2 zincir çekip ve sonraki 6 zincire birer tane üçlü kroşe işleyin. Sırayı aynı şekilde işlemeye devam edin.

deniz kabugu 3Sıra 2: (Eğer istiyorsanız ipin rengini değiştirmeyi unutmayın.)

Sonraki zincir ile birleştirme yapın. 6 tane zincir çekin ve tığ tarafından 3. zincire tığı kaydırın.

deniz kabugu 4Üçlü kroşe işleyin, 3 zincir çekin ve önceki üçlü kroşeye tığı kaydırın.

deniz kabugu 5Aynı şekilde 4 defa daha tekrarlayın. Bu size 6 kabuk için üçlü kroşe deniz kabuğu modeli işlemeyi verecektir.

deniz kabugu 6İki zincir çekin ve 2 zincirlik kısma 2 tane tekli kroşe çekin.

deniz kabugu 7deniz kabugu 8İki zincir çekin ve 3. ve 4. Üçlü kroşenin arasına 1 tane üçlü kroşe çekin. (3 zincir, önceki üçlü kroşeye tığı kaydırın.) Bunu aynı şekilde 5 defa daha tekrarlayın. 2 zincir çekin ve 2 zincirlik boşluğa tekli kroşe işleyin. Tüm sırayı aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 2 yerine 1 tane zincir çekin ve başlangıç zincirinin üstüne 3 tığı kaydırıp 3 zincir çekin.

deniz kabugu 9deniz kabugu 10Sıra 3: Önceki üçlü kroşeye tığı kaydırın. Eğer bunu tamamlamak için 1 zincir çekmeniz gerekiyor ise çekin.

deniz kabugu 11deniz kabugu 12deniz kabugu 13Sonraki 2 zincirin arka tarafına üçlü kroşe işleyin.

deniz kabugu 14Sonra 2 zincir çekin ve Sonraki 3 zincirin arka tarafına üçlü kroşe işleyin.

deniz kabugu 15Bitirdiğinizdeki görünüşü yukarıdaki gibidir. Sonra sıranın sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin.

deniz kabugu 17Sonraki 3 zincirin arka tarafına üçlü kroşe işleyin. 2 zincir çekin, sonraki 3 zincirin arka tarafına üçlü kroşe işleyin. Arka taraftaki 3 zincirin üzerine tığı kaydırın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde devam edin.

Etek istediğiniz uzunluğa gelene kadar sıra 2 ve 3’ü tekrarlamaya devam edin.

deniz kabugu 18 deniz kabugu 19 deniz kabugu 20Sıra 4’ün tek farkı 2 zincirlik kısımlarda işleme yapmanız.

Eteğin Üst Kısmı

Sıra 1: Küçük tığı kullanın ve başlangıcın diğer tarafında işlemeye başlayın.

deniz kabugu 21İpi ekleyin ve tüm zincirlere tekli kroşe azaltma yapın. Eteğin üst yarısını azaltmaya başlayın. Başlangıç zincirini işaretlemeyi unutmayın. Sıra sonundaki zincire tığı kaydırın.

Sıra 2 ve 3: Hala küçük şişi kullanarak 1 zincir çekin ve aynı zincirin içerisine tekli kroşe işleyin. 2 sıra boyunca tekli kroşe işlemeye devam edin.

deniz kabugu 22 deniz kabugu 23Sıra 4: Büyük tığa geçin ve lastiği katlayacak boya gelene kadar işlemeye devam edin. Lastiği eteğin iç kısmına dikmeniz gerekiyor.

deniz kabugu 24Kişinin üzerinde eteği ölçün ve biraz da olsa belde elastike olabilmesine dikkat edin.

deniz kabugu 25Ölçüyü aldığınız kişi dar değil fakat bol da değil rahat işaretini verdiğinde o bölgeyi parmağınız ile belirleyin.

deniz kabugu 26 deniz kabugu 27 deniz kabugu 28İsterseniz el ile dikebilirsiniz ama en sağlıklısı dikiş makinesinde dikmektir.

deniz kabugu 29 deniz kabugu 30Daha sonra eklemek istediğiniz kısma ekleme yapın. Lastiği dikmenize gerek yok sadece lastiği eteğe sağlamlamanız yeter.

İngilizce Video İle Anlatım

 

 

 


Leave a Reply