Dârıfülfül Nasıl Bir Bitkidir?

Dârıfülfül Nasıl Bir Bitkidir?

Dârıfülfül bitkisinin diğer bir adı da uzun biberdir. Latince ismi ise piper longum’dur. Bu bitki tırmanıcı bir bitkidir. Dârıfülfül Bitkisi Hangi Bölgede Yetişir? Bu bitki Doğu Hindistan Adalarında ve özellikle de Sumatra’da yabani bir biçimde yetişmekte olan bir bitkidir.

Dârıfülfül Bitkisi Nasıl Kullanılır? Bu bitki 4 ila 6 cm uzunluğunda koni biçiminde, açık esmer renge sahip olan keskin bir tadı olan ve yakıcı bir lezzete sahip olan meyveleri kurutulmuş ya da taze olarak baharat ya da ilaç gibi kullanılan bir bitkidir.

Dârıfülfül Bitkisinin İçindeki Maddeler Nelerdir? Uçucu yağ, nişasta, rezin ile piperin adı verilen acı bir madde bulunmaktadır.

Dârıfülfül Bitkisinin Tıbbi Etkileri Nelerdir? Normal şartlarda bu bitki kokusuz bir bitkidir ancak içerisinde uçucu yağ olduğu için özellikle ezildiği zaman çok hoş bir koku verir. Bu yüzden de bu bitki özellikle kötü ağız kokularını giderir ve acı tadı nedeniyle de iştah açar.

Bu bitki ayrıca idrar söktürür, gastiride iyi gelir ve bağırsak gazlarını giderir. Bu bitkinin yukarıdaki etkilerinden yararlanmak için 25 gram kadar darıfülfül bitkisi toz şeker ile karıştırılır ve günde 2 defa yutulur. Bu bitki günümüzde baharat olarak sofralardaki yerini alan bir bitkidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder