Dar Uzun Atkı Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Uzun ve kısa atkı modellerinde biraz geride olduğumuzu fark ettik o yüzden de bu çalışmamızda uzun ve dar atkı modelinin nasıl hızlı bir şekilde işlenebileceğini sizlerle paylaşacağız.

Bu atkı modelimiz 185 cm uzunluğunda ve 7,5 cm genişliğindedir. Bu proje için 5,5 mili metre yün işleme tığına ve rengârenk mavi ve tonlarını daha çok içinde barındıran bir ipliğe ihtiyacınız var.

Dar Uzun Atkı

Başlama düğümünden sonra 14 adet zincir çekerek dar uzun atkımızı işlemeye başlıyoruz.

dar uzun atki 2Başlama sırasına yani ilk sıradan önce sayılan ve temel yani iskeleti oluşturan sıraya başlarken ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin ve daha sonra 3 tane zincir atlayın ve dördüncü zincire bir tane tekli kroşe işleyin. Yeniden 3 zincir çekin ve anladığınız üzere dördüncü zincire yeniden tekli kroşe işleyin ve tüm sırayı aynı şekilde işleyin. Sondaki zincire de bir tane tekli kroşe işleyin. Elinizde şu anda 3 adet büyük boşluk olması gerekiyor.

dar uzun atki 3Birinci sıraya başlarken 3 zincir çekip atkıyı diğer taraf çevirdikten sonra ilk boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin. Daha sonra bir zincir çekin ve diğer 2 boşluğa da aynı şekilde üçer adet çift kroşe işleyin. Her 3 kroşe sonunda 1 zincir çekmeyi ve sona geldiğinizde dönüş zincire bir tane çift kroşe işlemeyi unutmayın.

dar uzun atki 4İkinci sıraya başlarken bir zincir sonrasında tığ işini diğer tarafa çevirip ilk küçük boşluğun içerisine bir tane tekli kroşe işleyin ve 3 adet zincir çekin ve sonraki küçük boşluğa yeniden bir tane tekli kroşe işleyin. Aynı şekilde tüm sırayı işlemeye devam edin.

Bundan sonra bir ve ikinci sırayı takip ederek istediğiniz uzunlukta dar atkınızı işlemeye devam edin.

Eğer bu işleme tekniğini beğendiyseniz ve bu sefer aynı teknik ile büyük normal boyutta bir atkı işlemek istiyorsanız aynı bu teknik ile işlenmiş olan tığ ile atkı nasıl örülür çalışmamızdaki atkıyı da incelemek isteyebilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.