Dantel Panço Nasıl İşlenir? (İleri Seviye İşleme Tekniği)

Bu projede 120 gramlık ve 283 metrelik krem-beyaz 2 yumak iplik ile kenarlar için yine aynı renklerde 100 gramlık ve 256 metrelik 1 tane yumak kullanılmıştır.

Projede tığ olarak ana işleme için 4.25 ve kenar işleme için de 3.75 mili metrelik tığlar kullanılmıştır.

Bu projede işlenen panço small ile medium ölçülerindedir. Bu ölçüleri istediğiniz oranda büyütmek için yumak eklemeniz yeterlidir.

Dantel Panço Nasıl İşlenir?

Adım Adım Anlatım
Pançoyu işlerken toplamda 14 tane motif işlemeniz gerekmektedir. Hazırladığınız bu motifleri sıra 16’da olduğu gibi birleştirmeniz gerekiyor. Bunun dışında 3 tane daha küçük üçgen işleme yapın ve alt taraftaki motif ile ikisini birleştirin. Kalan bir tane üçgeni de üst taraftaki 2 motifin arasında birleştirin.

Adım 1: Motif Yapımı
İlk adım olarak 6 tane zincir çekin ve bu altı zinciri tığ kaydırma yöntemi ile birleştirerek yüzük yani daireyi oluşturun.

dantel panco nasil islenirBaşlangıç Sırası: Daha sonra 2 tane zincir çekin ve dairenin yani yüzüğün içerisine 7 tane tekli kroşe işleyin. Daha sonra ikinci zincire tığı kaydırın.

Adım 2: Sıra Sıra İşleme
Başlangıç sırası sıra 1 olarak sayıldığı için bundan sonra sıra 2 ile devam edeceğiz.

dantel panco nasil islenirSıra 2: İki tane zincir çekin, 1 zincir atlayın, 3 tane tekli kroşeyi sonraki zincirin içerisine işleyin. Bu işlemi 4 defa tekrarlayın.

dantel panco nasil islenirSıra 3: 3 tane zincir çekin ve zincirin altına yani sonraki boşluğa 1 tane tekli kroşe işleyin. Daha sonra sıra ile 3 tane tekli kroşe işleyin ve 3 zincir çekip sonraki boşluğa 1 tane tekli kroşe işleyin. Bu şekilde aynı adımları tekrarlayarak tüm sırayı işlemeye devam edin. (Toplamda x 4 defa tekrar.)

Sıra 4: 4 tane zincir çekin, sonraki boşluğa 1 tane tekli kroşe, 4 tane sıra ile tekli kroşe x4.

Adım 3: Her bir motifin sol tarafından 1 tane zincir azaltarak ve sağ tarafından da 2 zincir azaltarak işlemeye devam edin.

Sıra 5: 5 tane zincir çekin, zincirin altına 2 tane tekli kroşe işleyin, sıra ile 4 tane tekli kroşe işleyin ve 1 zincir atlayın x4.

dantel panco nasil islenirSıra 6: 6 zincir, 2 tekli kroşe zincirin altına, 5 tekli kroşe sıra ile zincirlere, 1 zincir atlayın x4.

dantel panco nasil islenirSıra 7: 7 zincir, zincirin altına 2 tekli kroşe, zincirlere sıra ile 6 tane tekli kroşe, 1 zincir atlayın x4.

Sıra 8: 8 zincir, zincirin altına 2 tekli kroşe, 7 tekli kroşe sırası ile her bir zincire, 1 zincir atlayın x4.

dantel panco nasil islenirSıra 9: 4 zincir, zincirin altına 1 tane çift kroşe, 4 zincir, 2 tekli kroşe sonraki zincirin altına, 8 tekli kroşe sırası ile her bir zincire, 1 zincir atlayın x4.

Sıra 10: 5 zincir çekin, 1 tekli kroşe, 3 zincir, 1 tekli kroşe, 5 zincir çekin, 2 tane tekli kroşe sonraki zincirin altına, 9 tane tekli kroşe, 1 tane zincir atlayın x4.

dantel panco nasil islenirSıra 11: 5 zincir, kemere 3 tane tekli kroşe, 3 zincir kemere, 5 zincir, sonraki boşluğa 2 tekli kroşe, sırası ile 10 tane tekli kroşe, 1 zincir atlayın x4.

Sıra 12: 5 zincir, sonraki zincirin altına 1 tekli kroşe, üstteki kemer bölgesindeki 3 tekli kroşenin üstüne 3 tane tekli kroşe, sonraki zincir boşluğuna 1 tane tekli kroşe, 5 zincir, 2 tekli kroşe sonraki zincirin altına, 11 tekli kroşe sırasıyla, 1 zincir atlayın x4.

dantel panco nasil islenirSıra 13: 5 zincir, kemerdeki 5 zincirin ortasına 1 tane tekli kroşe, 5 zincir, 5 tekli kroşenin üçüncüsüne 1 tane tekli kroşe, 5 tane zincir, kemerdeki 5 zincirin ortasına 1 tane tekli kroşe, 5 zincir, 2 zincir atlayın, 10 tane tekli kroşe işleyin x4.

Sıra 14: 5 zincir, kemerdeki 5 zincirlik kısma 1 tane tekli kroşe x4, 5 zincir, 2 zincir atlayın x4.

dantel panco nasil islenirSıra 15: zincir, kemerdeki 5 zincirlik kısma 1 tane tekli kroşe x3, kemere 5 zincir çekin, 1 zincir atlayın x2, 5 zincir, kemere 1 tane tekli kroşe, 5 zincir çekin, 2 zincir atlayın, sırası ile 4 tane tekli kroşe işleyin x4.

dantel panco nasil islenirSıra 16: 5 zincir, kemerdeki 5 zincirlik kısma 1 tane tekli kroşe x4, 9 zincir çekin, kemere 1 tane tekli kroşe, 5 zincir çekin x3, 2 zincir atlayın, 1 tane tekli kroşe x4.

Artık tığ işinin diğer tarafından ipi kesip ipi tığ işine bağlayabilirsiniz.

dantel panco nasil islenirAdım 4: Motifleri Birleştirme
İkinci ve diğer tüm motifler ilki gibi yani sıra 16 gibi birleştirilecek.

Bir taraftan 2 motifi sıra 16 da olduğu gibi birleştirin. (5 zincir, kemerdeki 5 zincirlik kısma 1 tekli kroşe) x4, 4 zincir çekin, ilk motife 1 tane tekli kroşe, (9 zincirlik kemerin ortasına), 4 zincir çekin, (kemere 1 tane tekli kroşe (2. Motife), 2 zincir çekin, kemere 1 tane tekli kroşe (ilk motif), 2 zincir çekin)x3, 2 zincir atlayın (2. Motife) 1 tekli kroşe (2. Motife), (2 zincir çekin, kemere 1 tane tekli kroşe (ilk motife) x4, 4 zincir çekin, kemere 1 tekli kroşe (ilk motif), 4 zincir (kemere 1 tekli kroşe, 5 zincir) x3, 2 zincir atlayın, 1 tekli kroşe, (5 zincir, kemerdeki 5 zincirlik kısma 1 tane tekli kroşe) x4, 9 tane tekli kroşe, ( kemere 1 tane tekli kroşe, 5 zincir) x3, 2 zincir atlayın, 1 tane tekli kroşe x2.

Eğer motifleri 2 ya da daha fazla taraftan birleştirmek istiyorsanız son 4 zincirden sonra kemere 1 tekli kroşe işleyip 2 tane zincir çekip birleştirmeye devam edin.

Adım 5: Üçgenler

dantel panco nasil islenirÜçgenlere başlamak için toplamda 36 tane zincir çekin.

dantel panco nasil islenirSıra 1: (Sağ Taraf) Tığ tarafından 11. zincire tığı atın ve 1 tane tekli kroşe, (5 zincir çekin, 5 zincir atlayın, 1 tane tekli kroşe işleyin) x3, 3 tane zincir çekin, son zincire 1 tane üçlü kroşe işleyin.

dantel panco nasil islenirSıra 2: (Diğer Taraf) kemere 1 tane tekli kroşe, (5 tane zincir, kemere 1 tane tekli kroşe) x2, 2 zincir çekin, üçüncü zincire 1 tane üçlü kroşe işleyin.

Sıra 3: Kemere 1 tane tekli kroşe, 5 zincir, kemere 1 tane tekli kroşe, 2 zincir çekin, üçüncü zincire 1 tane üçlü kroşe işleyin.

dantel panco nasil islenirSıra 4: Kemere 1 tane tekli kroşe, 2 zincir çekin, üçüncü zincire 1 tane üçlü kroşe işleyin.

Ön ve arka taraflarda 2 üçgeni alt taraftaki motiflerin arasından birleştirin ama üstteki 2 motif sadece arka kısım için olmalı.

dantel panco nasil islenirSon 4 tane zinciri çektikten sonra 9 zincirlik kemere tekli kroşe işleyin. Sonra 4 zincir çekin ve kemerdeki üçgene 1 tane tekli kroşe işleyin. Daha Sonra motifleri üçgenler ile birleştirmeye devam edin.

dantel panco nasil islenirAdım 6: Alt Kenarlar
Kalın olan ipliği birleştirin, (5 tane zincir çekin, sonraki zincire tığı kaydırın, kemerin altına tığı kaydırın, 3 zincir çekin ve sıra sonuna kadar devam edin.

Boyun Kenarı: Bu sefer daha küçük bir tığ kullanın.
Gördüğünüz üzere oldukça zor ve ileri seviye tığ işleme bilgisi gerektiren bir projedir. Bu yüzden bu projeye başlamadan önce bir süre pratik yapmanızda fayda var.

Dantel Panço Nasıl İşlenir?Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.