Dantel Motifli Bolero Ceket Tığ İle Nasıl İşlenir?

Bu şık ve sonbahara özgü bolera ceketi işlemek için 258 metrelik, 70 gramlık yaklaşık 2,5 tane yumak ile 3.25 mili metrelik tığ kullanılmıştır.

Bu işleme tekniği ileri seviyede tığ işleme bilgisi gerektirmektedir. Bu projeyi tamamlamak için küme, pikot ve bağ işleme tekniklerini bilmeniz gerekmektedir.

Dantel Motifli Bolero Ceket Tığ İle Nasıl İşlenir?

Adım Adım Anlatım
Adım 1: Dantel Modeli

dentel bolero islemeBaşlangıç zinciri olarak 7 tane zincir çekin ve bu zinciri birleştirerek yüzük/daire şeklini verin.

dentel bolero islemeSıra 1: İlk zincirden son zincire kadar her bir zincire ikişer tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonunda tığı kaydırın.

dentel bolero islemeSıra 2: 5 tane zincir çekin, 1 zincir atlayın, (1 tekli kroşe, 5 zincir, 1 zincir atlayın) sıra sonuna kadar aynı şekilde işleme yapın ve sıra sonunda tığı kaydırın.

dentel bolero islemeSıra 3: (1 tekli kroşe, 1 çift kroşe, ilk zincire 3 çift kroşe, 1 çift kroşe, 1 tekli kroşe) sıra sonuna kadar işleme yapın sıra sonuna geldiğinizde tığı kaydırın.

dentel bolero islemeAdım 2: Görünmez Olarak Motif Birleştirme

İkinci ve diğer tüm motifleri sıra 1 ve sıra 2 gibi aynı şekilde işleyin. Sıra 3 ise motifleri birleştirme sıranız olacak. Yani sıra 3 işlemesini yaptığınızda aynı zamanda da motifleri birleştirme işlemini yapacaksınız ve bu sayede de motiflerin birleşme yerleri kesinlikle anlaşılmayacak.

Bu noktada isterseniz motifleri 2 yerden ya da 4 motif birlikte birleştirebilirsiniz.

dentel bolero islemeArka taraf için toplamda 58 tane motifi birleştirin ve her bir yan taraf için 22 tane motif birleştirin.

dentel bolero islemeAdım 3: Kenarlar Ve Bağlar

Her bir motifin arasına 1 tane pikot işleme yapın, (küme işleme, 1 pikot, küme işleme) bir zincirin içerisine, 1 pikot ve 1 tekli kroşe motifin orta zincirine. Sonra da 1 pikot ve 1 tekli kroşe kemerin orta zincirine.

Her bir bağ için toplamda 31 zincir çekin daha sonra tığ tarafından aşağıya doğru ikinci zincire tığı geçirin sıra sonuna kadar tığı kaydırın.

Dantel Motifli Bolero Ceket Tığ İle Nasıl İşlenir?


Leave a Reply