Damacana nasıl parlatılır? Evdeki damacana nasıl temizlenir?

Su hayatımızın vazgeçilmez içeceğidir. Susuz bir yaşam düşünemeyiz. Suları nerden, nasıl ve ne kadar temiz olarak tüketebiliyoruz?

Çoğunlukla musluktan akan suları bir çok büyük şehirdeki insan içme suyu olarak kullanmaktan kaçınıyor. Çünkü arıtılmasından ve temizliğinden emin olamıyoruz çeşme sularının.

Bu yüzden genel olarak içme suyu olarak damacana suları tercih ediyoruz. Onların temizliğinden ve arıtımından daha fazla emin oluyoruz ve güveniyoruz. Damacana suların cam damacana ve plastik damacana olanları bulunmaktadır. Peki ama bu damacanaları nasıl temizleyebilir ve parlatabiliriz.damacana nasil temizlenir

Damacana nasıl temizlenir?

Bunun için farklı yöntemler bulunmaktadır. Şimdi siz birkaç kolay ve pratik damacana parlatma yöntemlerinden bahsedeceğim. İlk olarak damacanızın cam ya da plastik olmasına göre çözümler değişecektir. Damacanalardaki en önemli sorunlardan bir diğeri de yosun tutmasıdır ki bunun da çözümü çok pratiktir.

  • Damacanın yosun tutmaması için; Öncelikle damacanızdaki yosun tutmayı temizlemek için içine biraz kum döküp sallamanız ve ardından durulamanız yeterli olacaktır.
  • Parlatmak içinse; plastik damacanayı parlatmak için kalın kaya tuzu parçalarını içine atıp üzerine sirke ve limon suyu dökünüz. Bu karışımın üçte biri kaya tuzu, üçte biri sirke ve limon suyu olmalıdır. Bu karışımı damacanın içinde bekletip yarım saat arayla çalkalamanız yeterli olacaktır. Damacananın dışı için de limon suyu ve sirke karışımı ile temizlemek parlaması için yeterli olacaktır. Cam damacana içinse sirkeli su karışımı parlaması için yeterli olacaktır. Sirke hem dezenfekte eder hem de parlatır.

One Response

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.