Dalgalı Model Bere Nasıl İşlenir?

Bu projeyi tamamlayabilmeniz için 3 farklı renkte ipe ve 5 ya da 5,50 mili metrelik işleme tığına ve ip ya da kilitli iğne ya da benzeri herhangi bir işaretleme malzemesine ihtiyacınız var.

Bu projede krem beyaz ile koyu mor ve açık pembe ipler kullanılmıştır.

Dalgalı Model Bere Nasıl İşlenir?

İşlemeye başlarken 4 tane zincir çekin ve ilk zincire tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin.

dalgali bere

   

Sıra 1; Koyu mor ip ile 2 tane zincir çekin, (bu 2 zincir 1 tane çift kroşe yerine geçmiyor) daha sonra bu dairenin içerisine 14 tane çift kroşe işlemesi yapın ve baştaki 2 zincirlik kısma tığı kaydırın. (şu anda 14 tane zincir oldu)

Sıra 2; Önce 1 tane zincir çekin ve 1 tane ilmeği alın, aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın ve geri kalan tüm zincirlere birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda sıranın başlangıcına tığı kaydırın. (şu anda 28 tane zincir oldu)

dalgali bere

Sıra 3; Önce 1 tane zincir çekin ve 1 tane ilmeği alın, (aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde başlangıç zincirine tığı kaydırın. (şu anda 42 tane zincir oldu)

dalgali bere

Sıra 4; Önce 1 tane zincir çekin ve 1 tane ilmeği alın, (aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 2 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın) ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde başlangıç zincirine tığı kaydırın. (şu anda 56 tane zincir oldu)

Sıra 5; Önce 1 tane zincir çekin ve 1 tane ilmeği alın, (aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 3 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın) ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde başlangıç zincirine tığı kaydırın. (şu anda 70 tane zincir oldu)

dalgali bere

Sıra 6; Açık pembe rengindeki ip ile 1 tane zincir çekin, (aynı zincire 7 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 3 zinciri atlayın, sonraki 7 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın ve sonraki 3 zinciri atlayın) ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde başlangıç zincirine tığı kaydırın. (şu anda 70 tane zincir oldu)

dalgali bere

Sıra 7; Krem rengi ip ile 1 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin. Sol tarafa doğru ilk boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve bundan sonra her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. İpi eklediğiniz zincire tekli kroşe işleyip tığı kaydırmayı unutmayın. (şu anda 70 tane zincir oldu)

Sıra 8; Koyu renkli mor ile 1 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin. İlk 7 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir atlayın, sonraki 7 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir atlayın, sonraki 7 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde başlangıç zincirine tığı kaydırın. (şu anda 70 tane zincir oldu)

dalgali bere

Sıra 9; Krem rengi ip ile 1 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin ve bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna geldiğinizde başlangıç zincirine tığı kaydırın. (şu anda 70 tane zincir oldu)

Sıra 10; Açık pembe rengi ip ile 1 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin, sonraki 3 zinciri atlayın, (aynı zincire 7 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 3 zinciri atlayın, sonraki 7 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın ve sonraki 3 zinciri atlayın) ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde başlangıç zincirine tığı kaydırın. (şu anda 70 tane zincir oldu)

Sıra 11; Krem rengi ip ile 1 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin ve bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna geldiğinizde başlangıç zincirine tığı kaydırın. (şu anda 70 tane zincir oldu)

dalgali bere

Sıra 12-16;  Her birkaç sırada bir 70 tane zincir olduğundan emin olmak için zincirleri sayın ve sıra 8 ile sıra 11’i yeniden tekrar ederek işleyin.

Sıra 17; Koyu renkli mor ile 1 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin. İlk 7 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir atlayın, sonraki 7 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir atlayın, sonraki 7 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde başlangıç zincirine tığı kaydırın. (şu anda 70 tane zincir oldu)

Kenar İşleme

dalgali bere

Sıra 1; Açık renkli ip ile her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. İlk zincire işaretleme yapın.

Sıra 2; Önce 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonra tekli kroşe azaltma yapın.

3 ila 12 ay için 45 zincir, 1 yıl ve yetişkinler için de 56 zincire kadar azaltma yapın.

dalgali bere

Sıra 3; Krem rengi ip ile her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Sıra 4; Koyu mor rengi ip ile önce 4 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonra da 1 tane tekli kroşe azaltma yapın. Aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin.

Sıra 5; Koyu mor rengi ip ile her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Dalgalı Model Bere Nasıl İşlenir?Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.