D Vitamini Ve Faydaları

D Vitamini Ve Faydaları

D vitamini yağda eriyebilme özelliğine sahip olan bir vitamindir. D vitamininin vücutta emilimi için safra ve yağa ihtiyacı vardır. D vitamininin vücutta eksikliği sonucunda raşitizm adı verilen hastalık görülmektedir.

Raşitizm adı verilen bu hastalıkta dişler ile kemiklerde eğrilik ve bozukluklar gözlemlenir. Bu hastalık da dişler oldukça geç çıkar ayrıca yine bu hastalıkta kafa kemikleri eğrilir ve yumuşar aynı zamanda da eklemlerde şişlik de görülebilir.
D vitamini güneş ışığının yanı sıra ayrıca balık yağında da bolca bulunmaktadır.

D Vitamininin Vücuttaki Görevleri

D vitamininin insan vücudundaki en önemli görevi kalsiyum metabolizmasını düzenlemek ve denetlemektir. Bilindiği üzere insan kemikleri kalsiyum ile doludur. D vitamini de kalsiyumun kemiklere taşınmasına ayrıca yine kemiklere yerleşmesine yardımcı olmaktadır. Bunların dışında d vitamini insan vücudunda fosfor metabolizmasına da yardım etmektedir.

İnsan Vücudunda D Vitamini Yetersizliği
Direkt olarak güneş ışığı alamayan kişilerde, hızlı bir şekilde büyüyen çocuklarda, güneş ışığını fazla alamayan ülkelerde d vitamini eksikliği sıkça görülmektedir. Bunların dışında d vitamini eksikliğinin sıklıkla görülme nedeni olarak bu vitaminin yiyecekler içerisinde yeteri kadar bulunmaması vardır.

D vitamini eksikliğinde bilhassa çocukluk döneminde raşitizm adı verilen hastalık görülmektedir. Bu hastalıktan çocukların korunabilmesi için bol miktarda güneş ışığına ihtiyaç vardır. Bu nedenle güneş ışığını en çok kapalı giysiler ile kapalı pencere camları engeller.

Bu nedenle güneş ışınları düzenli olarak her gün 15 ila 30 dakika boyunca dik bir açı ile gelmeli ve bu sırada düzenli bir şekilde güneşlenme yapılmalıdır. Bu noktada insan derisinin rengi ile kalın ya da ince olması da önemli bir faktör teşkil eder. Çünkü açık tene sahip olan kişiler d vitaminini güneş ışığından çok daha az alırlar.

Osteomalasia adı verilen hastalık yetişkinlerde görülen bir kemik hastalığıdır. Bu hastalıkta kemikler yumuşar ve kemiklerdeki fosfor ile kalsiyum oranı düşüktür.

Ayrıca sık aralar ile doğum yapan, dengesiz ve yetersiz bir şekilde beslenen ve güneş ışığından faydalanamayan kadınlarda da bu hastalık görülmektedir. D vitamini suda eriyemeyen bir vitamindir. Bu yüzden vücut d vitamini fazlasını idrar yolu ile atamaz. Bu nedenle de d vitamininin bilinçsizce alınması sakıncalıdır.

D Vitamininin Vücuda Fazla Alınması
D vitamininin vücuda fazla alınması sonucu yumuşak dokularda ve eklemlerde anormal bir şekilde kireçlenme meydana gelir. Çocuklarda dengesiz bir şekilde kullanılmış ise bu durum çocuğun büyümesinde duraklamaya ayrıca kusma ve böbreklerde taş oluşmasına neden olabilir.

Vücudun Günlük D Vitamini İhtiyacı
Düzenli bir şekilde güneş ışığından faydalanamayan bireylerin, gebe veya emziren kadınların düzenli bir şekilde d vitamini almaları veyahut da güneş ışınlarından düzenli bir şekilde yararlanmaları gerekir. D vitamini çocuklarda doğum sonrasında 15 ila 20 gün sonra 400 ünite kadar verilmelidir. 400 ünite d vitamini bir çay kaşığı kadar balık yağına eşittir. 400 ünite d vitamini hem çocuklar hem gençler hem de yetişkin kişilerin günlük ihtiyacı olan d vitamini miktarıdır.

D Vitamininin Bulunduğu Besinler
D vitamini en çok elbette başta söylediğimiz gibi balık yağında bunun dışında balığın kendisinde yumurta sarısında, karaciğerde, tereyağında ayrıca margarin gibi zenginleştirilmiş besinlerden bolca bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hasta ve bakıcı maaşı dedi ki:

    Konu anlatımlarınız harika teşekkürler

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder