İPUÇLARIM

Cv örnekleri, Doğru özgeçmiş hazırlamanın püf noktları

Cv örnekleri,  Doğru özgeçmiş hazırlamanın püf noktları

İş hayatına yeni adımlar atan veya iş hayatına yeni bir iş deneyimine atılan kişilerin kendilerini tanıtmak amaçlı olarak hazırlayacakları öz geçmiş yazılarında bazı noktalara dikkat etmesi kendileri için olumlu sonuçlar oluşturacaktır. Peki,  doğru özgeçmiş nasıl yazılır? işte yanıtı.

Üst başlıkta yer alması gereken bilgiler;

Cv’lerde en önemli bölüm başlık bölümüdür. Çünkü sizinle ilk görüşmeyi yapacak kişiler ilk önce sizin isim ve nerden başvuru yaptığınızı görmek ister. Bu bölümde sol üst köşede isminizin ve soy isminizin kalın bir punto ile yazılmasına dikkat edin. İnce puntolarla hemen altına adresinizi ve altına da kalın punto ile il ve ilçenizi yazın. Bir altında ise cep telefonu, varsa ev telefonu ve de son olarak size dönüş yapabilecekleri bir mail adresi yazın. Eğer size ait bir web sayfası varsa kesinlikle onu ilave etmeyin.

Fotoğraflı bir cv oldukça dikkat çeker;

Özgeçmişlerde ne kadar da yaş yazsa da kesinlikle güncel bir fotoğrafınızı ilave ediniz. Lakin bu fotoğrafın vesikalık olmasına dikkat edin. Herhangi bir yerde masa maşında çekilmiş ayakta boydan çekilmiş bir fotoğraf koymaktan uzak durun.

Eğitim bilgileri ve alınan sertifikaların belirtilmesinin önemi;

Özellikle en son mezun olduğunuz okulu en üste yazın. İlkokul veya ortaokul eğitiminizi yazmanıza o kadar da gerek yok. Ayrıca almış olduğunuz sertifikaları belirtmeniz sizin için faydalı olacaktır. Çünkü günümüzde almış olduğunuz eğitim kadar sertifikalarda önem arz etmektedir.

Yaş ve askerlik durumu unutulmamalı;

İş başvurusunda bulunacak erkekler için en önemli özellik yaş ve askerlik durumudur. Yaşınızı yıl olarak değil de rakam olarak belirtmeniz cv yi inceleyen için rahat olacağından ilgi çekecektir. Ayrıca askerlik durumunun net yazılması yani “…….. nedeni ile …. yıl tecilli, ….. tarihinde tamamlandı” gibi ibarelerin kullanılması gerekmektedir. Çünkü firmalar işe aldıkları kişileri yetiştirdikten sonra bir yere göndermek istemez,uzun soluklu çalışmak ister ve ona göre kişi üzerinde plan yapar.

Referans bölümü;

İş başvurusu yapılacak firmayla kimin yakın teması varsa o kişilerin isimlerinin ve cep telefonlarının yazılması işe alımı hızlandıracaktır. Bu yüzden referans bölümüne yazılacak isimler dikkatli seçilmelidir. Ayrıca üçten fazla referans yazılması olumsuz sonuçlar doğurabilecekti.Nedeni ise bu kadar referans yazan kişinin kendisine güveninin olmadığı anlaşılabilir.

Cv ön yazısının hazırlanması;

Hazırlanan öz geçmiş ile birlikte, iş başvurusu yaparken özellikle mail ile gönderilirken ön yazı yazılması sizin oldukça profesyonel çalıştığınızı gösterecektir. bu sizin için bir artıdır. Ön yazı içeriğinde ise öncelikle firma sizi neden işe almalı, sizin firmaya ne katacağınızı belirtir bir yazı yazmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ikili görüşmelerinizde sizin firmadan neler beklediğinizi belirtmeniz ileride yaşanacak sıkıntıların önüne geçmiş olur ve uzun soluklu bir iş hayatına kavuşursunuz.

Cv örnekleri;

Alttaki cv örneği cvornekleri.gen.tr sitesinden alınmıştır.
cv ornekleri resimli
Size örnek olması açısından bir tane WORD, PDF formatında iki tane cv örneği paylaşacağım. Cv örneklerine bakarak nasıl olması gerektiğini anlayabilir ister yeniden isterseniz dosyadaki yerleri kendinize göre düzenleyip kullanabilirsiniz.

Cv örneğini indirmek için maus ile sağ klik, bağlantıyı farklı kaydet şeçeneğini seçerek indirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.