İPUÇLARIM

Çubuktan Mücevher Kutusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Çubuktan Mücevher Kutusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Dondurma çubukları ile ilgili ilk projemiz dondurma çubuklarından bardakaltlığı yapmak ile ilgiliydi. Şimdi işi biraz daha ilerletiyor ve dondurma çubuklarından küçük bir mücevher kutusu yapıyoruz.

Sizinde dikkat ettiğiniz gibi her el işi konumuzda yavaş yavaş ilerliyor ve ilke olarak da en kolaydan en zora doğru ilerliyoruz.

Bu projemizde etrafta dolaşan ve mücevher kutunuzun artık alamadığı yüzükleri, bileklikleri ya da diğer takılarınızı koyabileceğiniz bir mücevher kutusu hazırlayacağız.

O yüzden sevgili hanımlar dondurma çubuklarını atmamaya dondurma bittikten sonra çubukları bir güzel yıkayıp kurutup bir kenara almayı unutmayın. Çünkü ilerde çok daha detaylı ve muhteşem projeler sizleri bekliyor.

Gerekli Malzemeler
Dondurma çubukları, boya, fırça, karton, cetvel, kalem, kurdele, makas, bant ve kuvvetli bir yapıştırıcı.

Eğer evde dekorasyona meraklıysanız ve elinizde dondurma çubuğu yok ise her zaman için toptan plastik ya da benzeri malzemeleri satan bir dükkândan dondurma çubuklarını çok ucuza satın alabilirsiniz. Sanırım bu çubuklar bu tür dükkânlarda 100 tanesi 1 ya da 2 liradan satılıyor.

Çubuktan Mücevher Kutusu Yapımı

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 2Karton kutuyu kısa kenarı 6 cm ve uzun kenarı 9 cm olarak ölçüp kesin.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 3Cetveli gördüğünüz gibi kartonun üzerine koyun ve biraz önce ölçüp kestiğiniz kartonun üzerine 5 cm uzunluğunda bir çizgi çekin.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 4Çektiğiniz 5 cm olan çizginin üzerinde gördüğünüz gibi kubbe şeklinde bir çizgi çekin, çizgi bir baştan diğer başa kadar olmalı.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 5Paçayı hem altından hem de yanlarından kesip bir kare bir de kubbe şeklinde parça elde edin.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 6Aynı şekilde bir tane daha hem kubbe hem kare parça hazırlayın.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 7Daha sonra bu kartonların bir yüzünü istediğiniz bir renge boyayın.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 8Aynı bardakaltlığını yaptığımız gibi dondurma çubuklarını birleştirin ve üzerlerine bant çekin. Toplamda 7 adet dondurma çubuğu olması gerekiyor. Bant dondurma çubuklarını yere sabitlemeniz için gerekiyor.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 9Sonra kare olarak kesip boyadığınız karton parçalarının bir kenarına yapıştırıcı sürüp çubukların uzun kenarlarına yapıştırın.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 10Bandı çubukların üzerinden dikkatli bir şekilde çıkardıktan sonra kutuyu yan yatırın ve çubukları karton kutuların her bir kenarına yapıştırıcı sürerek dizmeye başlayın. Aynı işlemi diğer taraf için de uygulayın.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 11Bir tane dondurma çubuğu alın ve bu sefer kubbe şeklinde olan kartonların sivri uçlarını çubuğa yapıştırıcı ile yapıştırın. Kartonların aynı şekilde yapışmasına yani aynı yüzleri ve kubbe şekillerinin birbirine bakmasına dikkat edin.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 12Şimdi biraz önce kare kartonlarda yaptığınız gibi dondurma çubuklarını teker teker kubbe şeklini takip ederek kartona yapıştırın.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 13Kutunun yan taraflarını ölçün ve kurdeleleri her iki yan için birer tane yani 2 adet olacak şekilde kesin ve kutuların iç taraflarına yarısı dış tarafına yarısı gelecek şekilde kutuya yapıştırıcı ile yapıştırın. Aynı işlemi kubbe parçasının yan tarafları için de uygulayın.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 14Daha sonra kubbe kutu parçasının üstüne kurdeleleri ön taraftan arka tarafa doğru ölçüp yapıştırıcı ile yapıştırın. Ama kurdele sonunda yani kurdelenin kutu arkasına gelecek uzunluğunda 3 ila 4 cm fazlalık bırakmayı ihmal etmeyin.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 15Biraz önce kurdeleden bıraktığınız fazlalığı kutunun arkasına yapıştırın.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 16Kutunun içerisini yani kutu kapağını tam olarak sabitlemek için 2 parça kurdeleyi kesin ve her bir kurdelenin bir ucunu kutunun alt kısmına bir ucunu da kapak kısmına yapıştırın.

Kurdele ölçüleri size kalmış ama sağlam tutması için biraz uzun tutmanızda fayda var.

Cubuktan mucevher kutusu yapimi 17Şimdi de istediğiniz bir süsü kutunuzun ön tarafına ya da istediğiniz bir kısmına yapıştırın.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.