Çörek Otu Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Çörek Otu Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Daha önceki detaylı yazımızda çörek otunun faydalarından, hangi bölgelerde yetiştiğinden ve çörek otu ile ilgili merak ettiğiniz hemen hemen her konuyu çörekotu hangi bölgelerde yetişir isimli makalemizde siz sevgili ipuçlarım okuyucularımız ile paylaşmıştık.

Bu yazımızda ise bu değerli besin kaynağını nasıl doğru bir şekilde saklayacağınızı sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

corek otu nasil muhafaza edilir

Çörekotu Nasıl Saklanır?

Bildiğiniz üzere çörekotu sadece şifa kaynağı değildir ve bilhassa tuzlu hamur işlerinde bolca kullanılmaktadır. Çörekotu hamur işlerine sadece lezzet değil şık bir görüntü de katmaktadır.

Pekiyi bu kadar lezzetli ve birçok besin kaynağına sahip olan çörekotunu nasıl saklamamız gerekir?

Çörekotunu saklamak aslında çok zor bir iş değildir ve hemen hemen her mutfakta kolaylıkla saklanabilir.

Fakat çörekotunu alırken taze almanız gerekir ve mümkünse buzdolabında saklamamaya özen göstermeniz gerekir. Çörek otunu aktarlardan alırken çok fazla miktarda almayın. Bu sayede çörekotunu tükettiğiniz zaman taze olduğundan emin olabilirsiniz.

Çörekotunu saklarken mutlaka temiz ve küçük cam kavanozlarda kesinlikle güneş ışığı almayan yerlerde ve ağzını çok sıkı bir şekilde saklamanız gerekir. Bunun için mutfakta en uygun yerler özellikle çekmecelerin arka kısımları en uygun yerlerdir.

Çörekotunu şişeden alırken içerisinde kesinlikle ıslak hatta nemli kaşık değdirmeyin. Kullanmanız gerektiği zamanlarda sadece kavanozun kapağına ihtiyacınız olduğu kadar çörek otunu alın ve kavanozun içerisine kaşık değdirmemeye özen gösterin.

Çörekotunu saklarken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta çörekotunu sakladığınız kavanozun aşırı sıcak bir yerde bulunmamasıdır.

Bu durumu garantilemek için yani çörekotunu ısı olarak en uygun yere saklamak için buzdolabına yakın olan bir çekmecenin içine kesinlikle saklamadığınızdan emin olabilirsiniz.

Çünkü buzdolabının motorundaki ısı çörekotunun çok daha hızlı bir şekilde bozulmasına neden olacaktır. Fakat bunun tersi düşünülür ise yani çörekotu soğuk ortamlarda saklanır ise kesinlikle çörekotunda bozulma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Ancak her zaman söylediğimiz gibi besinleri ancak bir noktaya kadar sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz. Bu yüzden ne tür besin alırsanız alın ya da kendiniz hazırlarsanız hazırlayın kesinlikle gereğinden fazla almamaya veya hazırlamamaya özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder