Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Tüketim çağında yaşadığımız günümüzde, tükettiklerimiz bir yana ayrı bir konu olarak tükettiklerimizin bir de artıkları söz konusu olmaktadır. Dünya bir yana sadece ülkemizi temel alacak olursak, milyonlarca insanın çöp artıkları hem evlerde hem de sokaklarda karşılaşmak istemediğimiz kokularla bizi karşı karşıya bırakmaktadır. Şüphesiz ki hiç kimse bu tarz kötü kokularla karşılaşmak istemez.

Özellikle kokunun kolaylıkla yayılabildiği yaz aylarında evimizdeki yahut sokaklardaki çöp kutularını açmak dahi istemeyiz. Çünkü çöp kapaklarını açtığımız anda dayanılması güç bir koku ve çöpün içerisinde barınmakta olan kurt ve sinekler bizi beklemektedir. Hal böyle olunca tüm bunlardan kurtulmak için birtakım önlemler almak zorunlu hale gelir.

Çöp kovalarındaki istenmeyen kokular

Çöp kovalarındaki istemediğimiz kokuların bizi ve diğer insanları rahatsız etmesi birtakım önlemler geliştirmeyi mecbur hale getirdi. Kokan çöplere çözüm üretmediğimiz takdirde çöp poşetini değiştirmek şöyle dursun, çöp kovasının kapağını açıp yeni bir çöp atma işi bile dayanılmaz hale gelebilmektedir. Çöp kovasına çöplerimizi atmadan önce kovanın temiz olduğundan emin olmalıyız. Bunun yanı sıra, kovaya muhakkak ki sağlam ve ağzı kapanabilir olan bir poşet geçirilmelidir.

Aksi takdirde sıvı çöpler kovaya akıntı yapabilir ve dayanılması güç koku ile birlikte çöp kovasını sonrasında temizlemek de zor bir durum halini alır. Bu yüzden, meyve, sebze, yemek artığı ve çay kalıntısı gibi çöpleri çöp kovasına atmadan önce kovada bir çöp poşeti olduğundan ve hatta poşetin de sağlam olmasından emin olmalıyız.

Günümüzde çöp konteynırlarının içerisinde biriken pis sıvılardan meydana çıkan kokuyu engellemek adına birtakım projeler de geliştirilmektedir. Bunlardan birisi, çöp konteynırlarının alt kısmına küçük delikler açılması ve böylelikle sıvının konteynır içerisinde birikmesini engellemek olmaktadır. Evlerdeki çöp kovası sorunları bir yana sokaklardaki çöp konteynırından çıkan kokular tüm sokağı rahatsız etmekte ve birçok şikâyetin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

İnsanlar çöplerini atarken daha dikkatli olmalıdır ve bunun yanında en büyük vazife de belediyelere düşmektedir. Evlerdeki çöp kovasının kokması hususunda ise önlem almak sokaklara nazaran çok daha kolay olmaktadır. Evlerimizde bulunan çöp kovalarına temiz ve sağlam bir poşet geçirmenin yanında sık sık çöp kovasını çamaşır suyu ile yıkamak da sorunu çözmeye yardımcı olabilecek diğer bir etken olmaktadır. Çöp kovasını bu şekilde yıkayaraktan sinek oluşumunu da engellemiş olabiliriz.

Ayrıca günümüzde hemen hemen her markette çöp torbaları satışı yapılmaktadır. Bu çöp torbaları arasında güzel kokulu olanlar da mevcuttur. Meyve kokulu çöp torbalarının ağzının bağlanabilme özelliği de bulunmaktadır. Çöp kovasından çıkan kötü kokuları önlemek için büyük bir çözüm kaynağıdır. Bu torbaları çöp kovanızda rahatlıkla kullanabilmekle birlikte, dolduğu takdirde kolaylıkla çöp torbasının ağzını kapayarak kovayı boşaltma işlemini sonlandırabilirsiniz.

Çevre temizliğinin başlangıcı evlerimizde olmaktadır. Evlerimizde sağlam torbalar ile çıkarılan çöp torbaları, akmayacak şekilde kapatılırsa, sokak konteynırında da akmayacaktır ve sokaklarımız da temiz kalmış olacaktır. Herkes bu şekilde çıkarırsa çöplerini, konteynır etraflarından geçmek işkence azabı olmaktan da çıkacaktır.

Günümüzde koku kirlenmesi birbirinden farklı kaynaklardan oluşabilmektedir. Bu sorunsaldan kurtulmanın en önemli yöntemi, sorunun kaynağından çözmekte yatmaktadır. İlk olarak çöp kovası temiz olmalı, muhakkak temiz, sağlam ve ağzı kapatılabilir niteliklere sahip bir çöp poşeti kullanılmalıdır. Ayrıca evlerimizden çıkardığımız çöpleri sokağa atacakken.

Çöpümüzün sokak konteynırının içerisine atıldığında emin olmalıyız. Çünkü soksak konteynırının etrafına atıldığı takdirde kötü koku yayılmasının yanı sıra görüntü kirliliği de oluşacaktır. Hiç kimse böyle bir manzara ile karşılaşmak istemez. Bu yüzden herkes bireysel olarak bu konuya büyük titizlikle yaklaşmalı ve birtakım önlemler almalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mustafa dedi ki:

    İçinde çöp olmayan ya da içinde bir miktar çöp olan evdeki çöp kovaları için kovanın içine bir miktar tuz serpiştirerek koku nedeni mikropların çoğalmasını engelleyebilirsiniz. Aynı şekilde bunu torbalı elektrik süpürgeleri içinde uygulayabilirsiniz. Yere döktüğünüz bir tutam tuzu elektrik süpürgesi ile çekerseniz torbanın içinin kokuşmasını engelleyecektir.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder