Çocuğumu Parazitlerden Nasıl Kurtarırım?

Maalesef ülkemizde bağırsak solucanları ve bitler özellikle çocuklarda sıklık ile rastladığımız sorunlar arasındadır. Bu parazitlere maruz kalan her kişide hijyen sorunu var demek diye bir şey söz konusu değildir. Ve işin asıl önemli olan kısmı ise bu parazitlerin yayılmalarını önlemek için aslında çok basit bitkisel yöntemlere ihtiyaç vardır.

Bitler Ve Yumurtaları

Bitlerden kurtulmak için öncelikle bitlerin nasıl bizlere tutunduklarını ve inatla gitmediklerini anlamamız gerekmektedir.
• Bitler ne yazık ki insanda kafa derisi kaplarlar ve saç diplerine yani köklerine sımsıkı bir şekilde sarılarak yumurtalarını bırakırlar.
• Bu bıraktıkları yumurtalar saç köklerine o denli sıkıca yapışmıştır ki yer değiştirmezler.
• Bitlerin sıklıkla rastlandığı mekânlardan bir tanesi de okullardır.
• Bitlerden kurtulmak için bit şampuanlarının yanı sıra çok fazla etkili bitki de bulunmaktadır.
• Bu etkili bitkilerden elde edeceğiniz ilk tedavi yolu ise, kekik, çay ağacı ve limon esansı yağlarını karıştırmanızdır. Bu karıştırdığınız yağları 500 mili litre sıcak suya 10 damla kadar ekleyin. Saçı şampuanlama sonrasında ve son durulama da bu karışımı uygulayın. Bunu birkaç gün boyunca tekrar edin bitler temizlenecektir.
• Bitlerden kurtulmanın bir başka yöntemi ise aynı karışım yağlarını 10 mili litre tatlı badem yağı ile karıştırmanızdır. Bu karışımı sağlam bir bit tarağı ile iyice ıslatın ve çocuğunuzun saçlarını bu karışımlı tarak ile tarayın. Yine aynı şekilde birkaç gün boyunca bu işlemi bitler iyice temizlenene kadar tekrar edin.

solucan tedavisiSolucanlar
Çocuklarda yaygın olarak görülen diğer bir bağırsak solucanları ise parazitlerdir. Parazitler dikkat edilmezse yetişkinlere dahi kolaylıkla bulaşabilirler. Bu yüzden bu konuda hijyende çok dikkatli olmak gerekmektedir. Parazitlerin diğer bir özelliği ise yani dişi parazitlerin anüse yumurtalarını bırakmalarıdır. Bu neden ile çocuğunuzun poposunu akşam yatmadan kontrol etmeli ve eğer yumurta var ise temiz bir cımbız yardımı ile teker teker temizlemelisiniz.

Solucan Tedavisi
• Solucan tedavisinde de bitkilerden yardım almamız mümkündür.
• Alabileceğimiz yardımlar arasında, lahana, havuç, rezene ve pelin bitkileri bulunmaktadır.
• İlk önce bir bardak kadar lahana veya havuç suyunun içerisine 10 damla kadar pelin veya rezene tentürü ilave edin. Bu karışımı bir güzel karıştırın ve her sabah kahvaltı öncesinde çocuğunuza bu karışımdan tam 4 gün boyunca içirin. Bu tedavinin aynısını iki hafta sonra tekrar uygulayın.
• Sarımsak da bu sorun ile baş etmemizi sağlayan doğal şifalardan biridir. O yüzden yemeklerinizde bol miktarda sarımsak kullanın. Ayrıca bu hastalık ile ilgili şüpheleriniz var ise çocuğunuza bol bol sarımsak içi yedirin.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.