Çizme Kelepçesi Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Kış geldiği için birçok atkı ile şal modelini sizlerle paylaşıyoruz ama kış demek sadece şal, atkı ya da bere demek değildir. Bu yüzden kışın çizme giymeyi seven el işi sever hanımlara botlarının hemen içine giyebilecekleri ve dışarıdan muhteşem görüntülere sahip olan çizme kelepçeleri modellerini de sunacağız.

Çizme Kelepçesi

Bu projemizde kalın yün ya da akrilik ipliğin yanı sıra 9 mili metre yün işleme tığı kullanacağız. Çizme kelepçelerinin genişliği 13 cm civarındadır. Elbette uzunluğu kişiye göre değişeceği için siz kendi ölçülerinize uygun olanı yapmalısınız. Fakat ek bilgi olarak bu çizme kelepçelerinin uzunluğu 38 cm genişliği yani yüksekliği ise 13 cm civarındadır.

cizme kelepcesi 2

Başlama düğümü ardına 24 adet zincir çekin ve ilk zincir ile son zinciri birleştirin ve tam bir daire oluşturun.

cizme kelepcesi 3
İki adet zincir çekin ve bir zincir atlayıp sonraki zincire 1 adet çift kroşe işleyin. Bundan sonra her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Sıra tamamlanınca her iki kanadı da birleştirin.

cizme kelepcesi 4

Sıra tamamlanınca 2 adet zincir çekin. Çekmiş olduğunuz bu zincir ilk çift kroşenin yerine geçecek. İlk gelen boşluğu atlayın ve sonraki boşluğa çift kroşe işleyin.

Bundan sonra tüm sırayı her bir boşluğa birer tane çift kroşe işleyerek devam edin. Unutmayın ilmeğe değil boşluğa çift kroşeler işlenmeli.

Toplamda 6 sıra olacak şekilde aynı adımları takip ederek çizme kelepçenizi işlemeye devam edin. Eğer istiyorsanız çizme kelepçesinin sonunu düz olarak bırakabilirsiniz.

Ama düz değil de sonundaki dekoratif motifi de işlemek istiyorsanız projeye bizimle devam edin.

cizme kelepcesi 5
Motifi yaratmak için 6 sıra tamamlandıktan sonraki sıraya başlarken ilk boşluğa bir adet tekli kroşe işleyin ve iki adet zincir çekin. Yine aynı zincire 1 tane daha tekli kroşe işleyin.

Bundan sonraki boşluğu atlayın ve sonraki boşluğa ayni şekilde 1 tekli kroşe, 2 zincir ve 1 tekli kroşe aynı boşluğun içerisine işleyin.

Aynı şekilde tüm sırayı işleyerek tamamlayın.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.