Çizgili Örümcek Nakışı Nasıl İşlenir? (Ribbed Spider Web Stitch) Resimli Anlatım

Çizgili örümcek nakışı işlemesi oldukça keyifli olan bir nakış tekniğidir. Bu teknikte ana nakışı oturttuktan sonra istediğiniz şekilde nakışı işleyebilir ve nakış işlemeyi daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.

Bu nakış çalışmamızda 2 farklı renkte ip kullanacağız. İlk ip örümcek ağının kabataslak alt nakışı için diğeri ise ağın üzerine işlenecek olan ip için.

Çizgili Örümcek Nakışı İşleme Tekniği

Cizgili orumcek nakisi 1Daha önceki çalışmalarımızdan hatırlayacağınız gibi 9 artı 1 toplamda 10 noktalı dairemizi çiziyoruz. Artı bir olan nokta merkez noktasıdır.

Cizgili orumcek nakisi 2Başlangıç ipini yukarı sol tarafa attıktan sonra iğneyi orta merkeze geçirin ve iğneyi çekin.

Cizgili orumcek nakisi 3İğneyi hemen yukarı sağ taraftaki noktadan geçirin ve ipi iğneyi çekin.

Cizgili orumcek nakisi 4Sonra iğneyi tekrar orta merkez noktaya geçirin ve ipi çekin.

Cizgili orumcek nakisi 5Aynı şekilde tüm daireyi aynı teknik ile işleyin.

Cizgili orumcek nakisi 6Diğer bir iğne ile alt taraftan ve nakışın yani ağın tam ortasından ikinci renkteki ipi atın.

Cizgili orumcek nakisi 7Hemen aşağıda olan ipin altından iğneyi geçirin. Unutmayın iğne ipin altından geçecek kanaviçe bezinin içinden değil.

Cizgili orumcek nakisi 8İğneyi yine biraz önce iğne attığınız ipe geri gönderin ve bir altındaki ipi de dâhil ederek iğneyi toplamda 2 ipin altından geçirin ve iğneyi dışarı sol tarafa doğru çekin.

Cizgili orumcek nakisi 9Şimdi bulunduğunuz ağ ipinin olduğu yerden iğneyi diğer bir ağ ipini de kapsayacak şekilde geçirin ve iğneyi çekin.

Aynı işlem tekrar tekrar devam edecek. Bir önceki ağ ayağından bir sonrakini de iğneye dâhil ederek ipi ve iğneyi çekiyorsunuz. Birkaç denedikten sonra göründüğü kadar zor olmadığını anlayacaksınız. Ne kadar çok pratik yaparsanız o denli hızlı bir şekilde nakış tekniklerine alışırsınız.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.