İPUÇLARIM

Çıtçıt Saç Nasıl Temizlenir?

Çıtçıt Saç Nasıl Temizlenir?

Postiş ya da çıtçıt adı ile de adlandırılan yapay yani takma saçlar sık sık kullanıma bağlı olarak hem sigara dumanı hem hava hem de saç şekillendiricileri malzemelerin bırakmış olduğu kalıntılar yüzünden kirlenir.

Düzenli bir şekilde bakımı ile temizliği yapılmamış olan çıtçıt saçlar zaman içinde donuk ve haliyle şekilsiz bir hal almaktadır.

Çıtçıt yapay saçların temizliğinde özellikle dikkat edilmesi gereken husus çıt çıtları kendi saçlarınızdan çok daha nazik bir şekilde ve dikkatli bir şekilde yıkamanız gerektiğidir.

Eğer saç telleri güçlü ise kolay bir şekilde kopmaz ancak çıt çıt saçlar doğru bir şekilde yıkanmadığı zaman dikişli olan yerlerinden kolaylıkla ayrılır. Çitileme işlemine tabi tutulur ise yıkandığında da kolay bir şekilde birbirine dolaşabilir. Dolaşmış olan bu saçları ayırmaya çalıştığınız zaman da çıtçıtlarda kopmalar meydana gelecektir.

Çıtçıt Temizliği

Çıtçıt yani takma saçlar genellikle birkaç parça halinde kullanılan takma saçlardır. Bu yüzden de çıtçıtın her bir parçayı ayrı ayrı bir şekilde yıkanmalıdır.

Çıtçıtları doğru bir şekilde temizlemek ve mikroplardan ayırmak için önce geniş bir kaba temiz ve ılık su ile birazda yumuşak bir şampuan ekleyip eliniz ile ya da tahta bir kaşıkla iyice karıştırın. Hazırladığınız bu temizleme karışımına saçları tek tek bırakarak eliniz ile ve yavaş hareketler ile saç parçalarını iyice ama dolandırmadan ovalayın. Sonrasında çıtçıtların dikiş yerlerinden aşağıya doğru tutup çıtçıtları musluğun altında şampuandan iyice arındırın.

Çıtçıt saçların kolay bir şekilde taranması için temizleme işleminde uyguladığınız aynı işlemi bu sefer kremli su ile yeniden tekrarlayın. Bunun için kabın içerisine su ile saç kremi koymanız yeterli olacaktır.

Hazırlamış olduğunuz bu kremli suyun içerisinde çıtçıt saçları en az 1 dakika boyunca bekletin. Daha sonra kaptan çıkartın ve sonrasında nazik bir şekilde ve geniş dişli bir tarak yardımı ile çıtçıtları taramak sureti ile durulayın.

Kurutma işleminde ise çıtçıt saçları sadece dikiş ya da tarak kısımlarından baş aşağı asmak sureti ile kurumaya alın.

İsterseniz çıtçıtları daha hızlı bir şekilde kurutmak için baş aşağı şekilde çıtçıtları tutun ve fön makinesi ile çıtçıtları kurutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.