Ana sayfa Bahçe işleri Çimen Nasıl Sulanmalıdır?

Çimen Nasıl Sulanmalıdır?

Çimen sulaması başlı başına dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Çünkü sulamanın az ya çok yapılmasının yanında uygun olmayan zamanlarda yapılması da hastalık ya da yabani ot gibi çeşitli sorunları beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca kısa süre içinde çimin ölümüne bile neden olabilmektedir.

Çok sulamak çime zarar verir mi?

Elbette her şeyin fazlası zarardır. Çimin gereğinden fazla sulanması da çime zarar vermektedir. Aşırı sulama çimin köklerini çürütmektedir. Bu nedenle bitki de doğal olarak gelişmeye bile fırsat bulamayacaktır. Ancak karşılaşılacak zarar toprağın niteliğine göre değişebilir. Örneğin toprak süzgeç görevini görecek şekildeyse fazla su toprağın derinliklerine kadar gider. Böylece çimlerin kökleri de aşırı suya maruz kalmamış olur.

Çimin ihtiyaç duyduğu suyu aldığından nasıl emin oluruz?

Bunu anlamak için ellerinizin duyarlılığına güvenebilirsiniz. Bunun için parmağınızı çim toprağına batırmanız yeterli olacaktır. Parmağınızı yaklaşık bir santimetre kadar soktuğunuzda hala nemli bir yapıyla karşılaşıyorsanız çiminiz için su yeterlidir. Parmağınızın giremediği toprak ise sulama açısından yetersiz kalmıştır. Bunun yanında çimin rengi solgunsa ya da sönükse bu da size suyun yeterli olup olmadığına ilişkin bir fikir verecektir.

BİR CEVAP BIRAK