Ana sayfa Bahçe işleri Çim Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çim Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çim özen gösterilmesi gereken bir bitki türüdür. Bu nedenle eğer uzun ömürlü bir yeşil alan isteniyorsa çim bitkisinin yetiştiriliş kurallarına birebir uyulması şarttır. İlaçlama, gübreleme ve biçme gibi her detay konusunda titiz davranılmalıdır.

Çimlenme ne zaman başlar?

Çimlenme çim tohumlarının uygun hava ve nem koşullarında can bulmasıyla oluşmaktadır. Bunun için 18 ila 23 derecelik sıcak hava yeterlidir. Çimlenme süresi ise yaklaşık 15 günle sınırlıdır. Ancak sulama da önemli bir faktördür ve mutlaka yapılması gerekmektedir.

Çim nasıl biçilir?

Çim yetiştikten bir süre sonra biçilmesi gerekmektedir. Çünkü biçilmeyen çim bakımsız bir görünüm sergileyebileceği gibi, bitkinin sağlıksız olmasına neden olacaktır. Bunun için keskin bıçaklı bir çim biçme makinesi yeterlidir. Çim hızlı değil, yavaş hareketlerle biçilmelidir.

Çim alan ne sıklıkta biçilmeli:

Biçme yaz günlerine girerken haftada bir gün yapılabilir. Bu işlem kış aylarına yaklaşana kadar sürdürülmelidir. Çim ölçülerine özellikle dikkat edilmelidir. Yazın çim daha sık büyüyeceğinden 3 santimetrelik bir kesim yapılabilir. Kış aylarına doğru ise bu kesim boyutu bir santimetre olabilir.

2 YORUMLAR

  1. Not: Bu makaleye “kuruyan çimler nasıl canlanır, çimleri canlandırma, kurumuş çim nasıl canlanır, kuruyan çimler nasıl canlandırılır, kuryyan cim nasil canlanir” gibi terimler aranarak ulaşılmıştır.

    Demişsiniz ama hiç birisi bu yazı içinde mevcut değil.
    Aptal yerine mi koyuyorsunuz yani?

    • Yok Mehmet bey o yazıyı biz yazmadık. O yazılar sizin gibi google veya başka bir arama motoru kullanan misafirlerimizin yaptığı aramalardır. Burada da belirtilmiştir ”gibi terimler aranarak ulaşılmıştır.” kısaca biz yazmadık googleden o kelimelere aranarak bu konuya ulaşılmış.
      Sanırım sizin kuru çimler ile alakalı bir sorunu var. Sorunuzu bize soru sorma bölümünden http://www.ipuclarim.com/sorunu-sor/soru ulaştırısanız sizin için özel bir makale yayınlarız.

BİR CEVAP BIRAK