İPUÇLARIM

Çilek lekesi nasıl çıkar?

Çilek lekesi nasıl çıkar?

Yaz günlerinin vazgeçilmez meyvelerinden birisi şüphesiz hepimizin severek yediği sofralarından eksik etmek istemediği ‘çilek’. Bu küçük pembe ve sevimli meyve hem görüntüsü hem kokusu hem lezzeti ile özellikle yaz ayları evlerimize bol bol misafir oluyor.

Kimi zaman stresli geçen bir iş gününün ardından kendimizi rahatlatmak için hazırladığımız meyve salatamıza kimi zaman tatlı krizlerimiz tuttuğu anda yanında güzel bir krema ile kimi zaman da sıcak yaz günlerinde serinlemek için suyunu çıkarmak sureti ile bu meyveyi bol bol tüketmekteyiz.cilek salatasi lekesi nasil temizlenirBir akşam kanepenize geçtiniz hazırladığınız meyve salatanız ile beraber favori televizyon programınızı izliyorsunuz bir anlık dalgınlık ile meyve salatası karışımının suyundan üstünüze ve kanepenize bulaştırdınız. Eyvah! Ama hayır korkmanıza gerek yok şimdi size vereceğim ipuçları sayesinde hem çilek hem de diğer sulu meyvelerin nende olduğu lekelerden nasıl kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz.

Çilek leke temizliği;

  • Leke, yünlü ve ipekli bir zemin üzerine bulaştıysa; lekenin oluştuğu kısmı amonyaklı su içerisinde bekletin. Sodyum perborat karıştırdığınız su ile yıkayarak lekeyi daha sonrasında temizleyebilirsiniz.
  • Pamuklu ve keten kumaşa bulaşırsa; lekeli ürünü bol su ile kaynatın. Bu şekilde lekeden kurtulduğunuzu göreceksiniz.
  • Renkli ve sentetik kumaşa bulaşırsa; sabunlu su yardımı ile lekeden kurtulacaksınız fakat hala geçmediyse limonlu sıcak suda bekletip tekrar yıkayabilirsiniz.
  • Pamuklu bir kumaşa bulaşırsa; bol akan bir musluğun altına tutmanız yeterli olacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Acilllll dedi ki:

    Hic suya bayirmadan nasil cikar acilll yarin okula giymem lazim oburleei makinede

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.