Çift Kroşe (Kaburga) Atkı Nasıl İşlenir?

Bu projede 100 gramlık ve 256 metrelik 2 tane kırmızı yün ipliği kullanılmıştır. Ayrıca 6 mili metrelik yün işleme tığına da ihtiyacınız olacak.

Çift Kroşe (Kaburga) Atkı Nasıl İşlenir?

Adım Adım Anlatım

cift krose atki nasil islenir Adım 1: Birinci adım olarak tığdaki zincir ile birlikte 32 tane zincir çekin.

Kaburga İşleme

cift krose atki nasil islenir Sıra 1: Tığ tarafından 4. zincire tığı geçirin, sıra sonuna kadar çift kroşe işleme yapın ve 3 zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin.

cift krose atki nasil islenir cift krose atki nasil islenir 4

Sıra 2: İlk çift kroşe işlemenin ön tarafından tığı geçirin ve bir tane çift kroşe işleme yapın. (Yukarıdaki Resim) Şimdi tığı sonraki çift kroşe işlemenin arkasından geçirin ve 1 tane çift kroşe işleme yapın. (İkinci Resim)

Daha sonra 1 defa daha önceki gibi sonraki çift kroşe işlemenin arka tarafından tığı geçirin ve bir tane çift kroşe işleme yapın.

Bundan sonra aynı şekilde tüm sırayı işleyerek tamamlayın. Sıra sonuna geldiğinizde 3 zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirmeyi unutmayın.

cift krose atki nasil islenir Sıra 3: Bu sefer tığı ilk çift kroşe işlemenin arkasından geçirin ve 1 tane çift kroşe işleme yapın. Sonra daha sonraki çift kroşe işlemenin ön tarafından tığı geçirin ve bir tane çift kroşe işleme yapın.

Şimdi de tığı kroşe işlemenin arkasından geçirin ve 1 tane çift kroşe işleme yapın.

Anladığınız üzere sevgili hanımlar önceki sırada önce tığı işleme önünden, sonra arkasından ve sonra da yine ön kısmından yaptınız. Şimdi ise ilk önce arka tarafında, sonra ön taraftan sonra da yine arka taraftan tığı geçirerek işleme yaptınız.

Sıra sonuna geldiğinizde 3 tane zincir çekin ve atkı işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 4: Bu sırayı sıra iki ile aynı adımları takip ederek işleyin.

cift krose atki nasil islenir Sıra 5: Bu sırayı sıra üç ile aynı adımları takip ederek işleyin.

Adım 2

cift krose atki nasil islenir Sıra 6: Yine kaburga işlemeyi önce ön sonra arka sonra ön işleme olarak işleyin. Tüm sırayı aynı teknik ile işleyip sıranın sonunda her zamanki gibi 3 zincir çekin ve tığ işinizi diğer tarafa çevirin.

cift krose atki nasil islenir Sıra 7: Bu sefere de tahmin ettiğiniz gibi önce arka sonra ön sonra da arka tarafa işleme yapıp kaburga işlemeyi sıra sonuna dek aynı şekilde işleyin. Sıra sonunda 3 zincir çekin ve tığ işini diğer tarafa çevirin.

cift krose atki nasil islenir Sıra 8: Bu sırayı tamamen sıra 7 ile aynı şekilde işleyin.

cift krose atki nasil islenir Sıra 9: Bu sırayı sıra 6 ile aynı şekilde işleyin.

Bundan sonra yukarıdaki gibi aynı şekilde atkınız istediğiniz uzunluğa gelene dek işlemeye devam edin.

İstediğiniz uzunluğa atkınız ulaşınca yine uç kısma kaburga işlemesi yapın. Yani kaburga/lastik sıra 2, 3 ve 4’ü yenileyin. Sıra tamamlanınca ipi kesip tığ işinizi bağlayın.

cift krose atki nasil islenir Bu işleme tekniği orta seviyede bir işleme tekniğidir ve bu tekniğe alışık olmayanlara biraz zor gelebilir. Bu işleme tekniğinde sıralar birbirinin aynı gibi görünse de aslında farklıdır. Ve önemli olan işleme sıralarını karıştırmadan bu şık işlemeyi ortaya çıkarabilmektir.

Bu işleme tekniğine elinizin hemen alışabilmesi için projeye başlamaksızın evde kalan iplerler ile bol bol alıştırma yapmanız çok daha iyi olacaktır.

Çift Kroşe (Kaburga) Atkı Nasıl İşlenir?


Leave a Reply