Çiçekten Taç Nasıl İşlenir?

İstediğiniz renkleri ya da açık orkide, beyaz, uçuk sarı, bahar yeşili ve pembe iplere, 4,25 mili metrelik işleme tığına, ince ya da kalın sade bir saç bandına yün iğnesine ve makasa ihtiyacınız var.

Çiçekten Taç Nasıl İşlenir?

Küçük Çiçek; Bu işlemeden 4 tane işleyin. Başlangıç düğmesini atmadan önce uzunca bir ip bırakın ve başlangıç düğümünü atıp toplamda 12 tane zincir çekin.

cicekten tac

Sıra 1; Tığ tarafından dördüncü zincire tığı geçirin (ilk 1 zincirlik boşluğu işlediniz) 1 tane zincir çekin, 1 tane zincir atlayın ve sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin.

cicekten tac

Sıra 2; 1 tane zincir çekin, işlemeyi diğer tarafa çevirin, ilk 1 zincirlik boşluğa 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire tığı kaydırın, 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki dört 1 zincirlik kısımlara tığı kaydırın ve uzunca bir ip bırakarak işlemeyi kapayın.

cicekten tac

İşlemeyi çiçek haline getirin ve orta kısmını dikin.

cicekten tac

Orta Boy Çiçek İşlemesi; Bu işlemeden 2 tane işleyin ve daha önce olduğu gibi uzunca ip bırakarak bu sefer 34 tane zincir çekin.

Sıra 1; Tığ tarafından dördüncü zincire tığı geçirin (ilk 1 zincirlik boşluğu işlediniz) 1 tane zincir çekin, 1 tane zincir atlayın ve sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra sıra sonuna kadar işlemeyi aynı şekilde işlemeye devam edin.

Sıra 2; 1 tane zincir çekin, işlemeyi diğer tarafa çevirin, ilk 1 zincirlik boşluğa 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire tığı kaydırın, 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki üç 1 zincirlik kısımlara tığı kaydırın, sonraki dört 1 zincirlik boşluğa 3 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire tığı kaydırın, sonraki dört 1 zincirlik boşluğa 3 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire tığı kaydırın ve uzunca ip bırakarak işlemeyi kapayın.

İşlemeyi çiçek haline getirin ve orta kısmını dikin.

cicekten tac

Büyük Çiçek İşlemesi; Bu işlemeden toplamda 2 tane işleme yapın ve 5 tane zincir çekip tığ tarafından beşinci zincire tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin.

Sıra 1; Önce 1 tane zincir çekin, işlemeye yüzüğün yani dairenin içerisinden devam edin ve 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 4 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 4 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve ilk tekli kroşeye tığı kaydırın. (16 zincir)

Sıra 2; Önce 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, (3 tane zincir çekin, 1 tane zincir atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) bu noktadan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (8 zincir ve 3 boşluk)

Sıra 3; İlk 3 zincirlik boşluğa tığı kaydırın, 1 tane zincir çekin, (3 zincirlik boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) bu noktadan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin ve işlemeyi sıra sonunda birleştirin. (8 tane yaprak)

Uzunca bir ip bırakarak işlemeyi kapayın.

cicekten tac

Çiçeğin Orta Kısmı

Sıra 1; Önce 2 tane zincir çekin, tığ tarafından ikinci zincire 6 tane tekli kroşe işlemesi yapın.

İşlemeyi kapayın ve çiçeğin ortasına bu işlemeyi dikin.

cicekten tac

Çok Büyük Çiçek İşlemesi; Bu işlemeden 2 tane işleme yapın. Başlangıç düğümü yapmadan önce uzunca bir ip bırakmayı unutmayın.

Sıra 1; Toplamda 44 tane zincir çekin.

Sıra 2; Tığ tarafından dördüncü zincire tığı kaydırın, (ilk 1 zincirlik boşluğu işlediniz) 1 tane zincir çekin, sonraki zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bu noktadan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin.

Sıra 3; Şimdi 2 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin. Önceki sıradaki ilk zinciri atlayın, ilk boşluğa üçlü kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin ve her boşluğa sıra sonuna kadar 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. İşlemeyi kapayın ve ipin rengini değiştirin.

Sıra 4; İlk 2 zincirlik boşluğa (3 tane zincir çekin, 5 tane çift kroşe işlemesi yapın) (2 tane zincir atlayın, üçüncü ve dördüncü tekli kroşelerin arasına 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 2 zincirlik boşluğa 6 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda işlemeyi kapayın. İşlemeyi çiçek haline getirin ve merkeze işlemeyi dikin.

cicekten tac

Yaprak İşlemesi; Bu işlemeden 3 tane işleyin. İşlemeye 10 tane zincir çekerek başlayın.

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire tığı kaydırın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 3 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, son zincire tığı kaydırın ve uzunca ip bırakarak işlemeyi kapayın.

cicekten tac

Uygulama Adımları

Tüm parçaları saç bandına şekil vererek dikin. Çiçekleri istediğiniz şekilde saç bandına yerleştirebilirsiniz.

cicekten tac
Çiçekten Taç Nasıl İşlenir?Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.