Çiçek Yamalı Atkı Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Bu atkı modelini işleyebilmeniz için her sezon kullanılabilecek olan türden ipliğe, makasa, ucu düz iğneye, çiçek motifine sahip olan 2 adet düğmeye ve 6 mili metre yün işleme tığına ihtiyacınız var.

Bu atkı modelini işlerken seçeceğiniz iplik multi renkte olan bir iplik olmalıdır. Yani birçok rengi içinde barındıran ve gökkuşağını andıran bir iplik kullanmalısınız.

Çiçek Yamalı Atkı

Başlama düğümünü attıktan sonra atkıyı işlemeye 34 adet zincir çektikten sonra başlayabiliriz.

cicek yamali atki 2Atkıyı işlemeye yukardan yani tığdan aşağıya doğru altıncı zincire 2 adet çift kroşe atın ve sonrasında 2 adet zincir çekin ve yeniden ve yine aynı yani altıncı zincire 2 tane daha çift kroşe işleyin.

cicek yamali atki 3Yani yukarından aşağıdaki zincirde 2 çift kroşe, 2 zincir ve 2 çift kroşenin hepsini işlemeniz gerekiyor. Bu sayede V harfini oluşturmuş oluyorsunuz.

cicek yamali atki 4Daha sonra 5 adet zincir atlayın ve yine aynı şekilde 2 çift kroşe, 2 zincir ve sonrasında yeniden 2 çift kroşeyi aynı zincirin içerisine işleyin.

Aynı şekilde tüm sırayı beşer zincir atlayıp aynı zincirin içerisine 2 çift kroşe, 2 zincir ve yeniden 2 çift kroşe daha işleyerek devam edin.

cicek yamali atki 5Sıranın sonuna geldiğinizde 4 adet zincir kalmış olacak. ^tane zincir atlayın ve sonuncu zincire sadece 1 tane çift kroşe işleyin ve 3 adet zincir çektikten sonra tığ işini diğer tarafa çevirmeyi unutmayın.

Tüm sıra tamamlandığında toplamda 5 adet V şekli oluşmuş olmalıdır.

cicek yamali atki 6Bundan sonra ikinci sırayı tamamen 2 çift kroşe, 2 zincir ve 2 tane daha çift kroşeyi alttaki V harfinin ortasından işleyin.

cicek yamali atki 7

Tüm sıra tamamlandıktan sonra alttaki dönüş ilmeğinin içerisine 1 tane çift kroşe işleyin ve 3 adet zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin.

Bu noktadan sonra atkınızı istediğiniz uzunluğa gelene dek aynı şekilde yani ikinci sıradaki gibi v harflerinin içerisine aynı teknikle işlemeye devam edebilirsiniz.

Atkınız istediğiniz uzunluğa geldikten sonra 2 tane çiçek motifine sahip olan düğmeyi aynı sırada atkıya dikmeyi ihmal etmeyin.

Eğer sizde bu işleme tekniğini beğendiyseniz ve yine aynı teknikle işlenmiş olan farklı bir atkı modeli görmek istiyorsanız düğmeli kısa atkı nasıl işlenir isimli çalışmamıza bir göz atmalısınız. Ayrıca bildiğiniz üzere birçok atkı ve şal modelini el işleri kategorimizdeki tığ işleri ya da yün örgü alt kategorilerinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply