İPUÇLARIM

Çiçek Baskı, Kurutma Ve Süsleme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Çiçek Baskı, Kurutma Ve Süsleme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Çiçek baskı veya kurutma ya da süsleme tüm yıl boyunca yani yılın her mevsiminde kolayca yapabileceğiniz bir dekorasyon tekniğidir.

Özellikle şu anda tatilde olanlar eğer farklı şehir ya da ülkelerde ise gittikleri yerlerden kendi şehir ya da ülkelerinde olmayan çiçekleri toplayarak dekorasyon için kurutmaya alabilir ve eve döndükleri zaman evleri için en uygun olan dekorasyon malzemesine kuruttukları bu çiçekleri dönüştürebilirler.

Gerekli Malzemeler
Bu harika ve neredeyse sonu olmayan dekorasyon tekniği için birçok çiçek ve yanında yeşil dallar ile otlara ihtiyacınız var.

Bunun dışında kurutmak ve süslemek için ağır bir kitap ya da ağırlık, temiz mendiller, şeffaf tutkal, fırça ve isteğe göre şık küçük cam kâseler ya da içinde beyaz karton olan çerçeve.

Çiçek Baskı, Kurutma Ve Süsleme

cicek 1Topladığınız ve kurutmak istediğiniz çiçekleri kurutma işlemine almadan önce oldukça kalın ve ağır bir kitap seçin. Daha sonra bu kitabın arka kapağından başlayarak temiz ve kâğıt bir mendil serin. Sonrasında çiçekleri yüzükoyun olarak kâğıt mendilin üzerine aralıklar ile yerleştirin.

Çiçeklerin hepsini yerleştirdikten sonra yeniden tüm çiçeklerin üzerine temiz bir kâğıt mendil daha serin ve sonrasında kitap sayfasını çok dikkatli bir şekilde kapatın.

İstediğiniz kadar çok kitap sayfası kullanabilirsiniz. Önemli olan bir kitapta ne kadar az çiçek kuruttuğunuz değil çiçekleri sermeden önce mendil serip daha sonra çiçekleri ters olarak mendilin üzerine yerleştirme ve sonrasında yeniden tüm çiçeklerin üzerine temiz bir mendil daha sermektir.

cicek 2Çiçekleri kurutmaya alırken mutlaka birkaç sayfa da yeşil otlar ya da yaprakları ileride kuruttuğunuz çiçeklerin yanında dekorasyon olarak kullanmak üzere kurutmayı ihmal etmeyin.

cicek 3Tüm çiçekler ve dekoratif yaprakları mendillerin arasına ters bir şekilde yerleştirip kitap kapağını da tamamen kapattıktan sonra mutlaka kitabın üzerine oldukça ağır başka bir kitap ya da ağırlık yaparak çiçeklere baskı uygulayabilecek bir eşya koyun.

Bu noktada kitabı yani kuruttuğunuz çiçek yapraklarını en azında 4 hafta boyunca açmadan muhafaza etmeniz gerekiyor. Aslında 5-6 hafta kadar hiç açmasanız çok daha mükemmel sonuçları alırsınız.

Bunun dışında çiçekleri kurutmaya bıraktığınız kitabı nemsiz bir ortamda ve harekete maruz kalmayacağı bir köşede saklamalısınız.

Çiçek kurutmayı düzgün olarak yapmak istiyorsanız özellikle gül gibi çiçekleri kurutamaya çalışın. Çünkü güller ters çevrildikleri zaman yaprakları kırılacaktır. Mutlaka gül kurutmak istiyorum diyorsanız o zaman gülün bütün yapraklarını ayırıp bir sayfa da tek bir gülü kurutmanız gerekir.

cicek 4Çiçekler kuruduktan sonar yani en azından 4 hafta boyunca düzgün bir şekilde saklandıktan sonra dikkatli bir şekilde kitap sayfalarını açın. Sayfaları açarken çiçekler yerinden oynarsa bu sorun değildir.

cicek 5Dekorasyon önerisi olarak isterseniz seçtiğiniz şık yapraklardan yeteri kadarını alabilir ve küçük cam bir kavanoza şeffaf tutkal yardımı ile kavanozun alt kısmına bu yaprakları yapıştırabilirsiniz.

cicek 6Hazırladığınız bu kavanozun içine bir mum koyabilir ve mumluk olarak kullanabilir ya da içerisine minik potpuriler koyup banyoda dekor ve koku verici olarak kullanabilirsiniz.

cicek 7Veya resim çevresinin içindeki beyaz kartonun ölçüsünü alabilirsiniz.

cicek 8Aldığınız bu ölçü üzerine kurutmuş olduğunuz çiçekleri dilediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.

cicek 9Çiçekler istediğiniz gibi yerleştikten sonra tüm çiçek ve yaprak parçalarının üzerine şeffaf tutkal sürerek çiçekleri bulundukları yere yapıştırabilirsiniz.

Daha sonra elbette çiçekler ile hazırladığınız kartonu çerçeveye alıp çok şık bir doğal resim elde edebilirsiniz.

Eğer isterseniz bu çiçekleri adınızın ilk harflerini oluşturacak şekilde dizip bu tarz bir resim oluşturabilirsiniz.

Veya kalın bir keçe kalem kullanarak farklı şekiller çizip çiçekleri bu şekillere göre ayarlayıp sonrasında resim olarak çerçeveleyebilirsiniz.

Ya da çerçeve işlemini atlayıp sevdiklerinize kart postal olarak ya da tebrik kartı olarak çiçekleri hazırlayıp değerlendirebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere aslında bu muhteşem bir hediye de olabilir.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.