ÇELİK GÜL ÜRETİMİ

ÇELİK GÜL ÜRETİMİ

Güller en sevilen çiçeklerin başında gelir. Bahçede saksılarda yetiştirilebilmesi ile bu güzel çiçekleri her yerde görebilme imkanımız vardır. Güzel renkleri ve hoş kokuları ile güller üretim açısından da çeşitlilik göstermektedir.

Tohumla üretilebilen güller de üretim biraz daha profesyonel bakım gerektirirken çelikle üretim yöntemi uygulama açısından çok daha basittir. Bu yöntemde güller ile eşeysiz üreme yapılır. Yani döllenme yoktur zaten bu bakımdan da kolaydır. Beğenilen ve sağlıklı olan gülden yaprağı üzerinde olması şartıyla bir dal alınıp bunun bir süre uygun bir toprakta köklendirilmesi esasına dayanan bir uygulamadır. Köklendirilen bu dal havalı bir toprağa ekilir ve kısa sürede gül yeniden vermeye başlar. Bu yöntemin bir diğer güzel yanı ise beğendiğiniz gülün aynısını vermesidir.

Hem kısa sürede çiçek vermesi hem de sağlıklı olması açısından bu yöntem diğer birçok yönteme göre daha kullanışlıdır. Uzun süre çimlenme süresini beklemeye gerek olmaz. Ancak çelik gül üretirken zaman da mutlaka dikkat edilmelidir. Özellikle ilkbahar aylarında veya yaz aylarında yapılması daha uygundur. Bu sayede üretim daha hızlı ve sağlıklı olacaktır.

Mutlaka bir göz atınız!

Gül ekimi bakımı hakkında detaylı bir bilgi lazım ise alttaki konumuz tam size göre. Gül köklendirme ve yetiştirme hakkında bir çok bilgiyi sizler için bir araya topladığımız bu konumuza mutlaka bir göz atınız.

Gül Köklendirme Yöntemleri Nelerdir, Gül (Rosa) Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder