İPUÇLARIM

ÇELİK GÜL DİKİMİ NASIL YAPILIR?

ÇELİK GÜL DİKİMİ NASIL YAPILIR?

Gül üretiminde en yaygın olarak bilinen metot çelikten gül üretimidir. Gül oldukça kolay yetişen bir bitki olduğundan herhangi bir gülden edineceğiniz kurşun kalem kalınlığındaki bir çelik dal uygun şartlar sağlanması durumunda rahatlıkla tutacak ve yetişecektir.
Çelikleme yöntemi için en uygun zaman bahar başıdır. Yaklaşık 10- 15 cm uzunluğunda olması gereken çelikler karıştırılmış havadar bir toprağa dikilir. Bu dikimden sonra çeliğin üzerine bir pet şişe geçirmeniz kurumasına engel olacaktır. Bu pet şişe yaklaşık olarak bir ay kadar çeliğin üzerinde kalmalıdır. Bu sayede bitkiyi direk olarak gelecek güneş ışınlarından da korumuş olursunuz.
Çeliklerin toprağa dikilmesinden önce uç kısımlarının 45 derecelik bir açı ile kesilmesi gerekmektedir. Eğer birden fazla çelik dikimi yapacaksanız aralarında an az 10 cm’lik bir mesafe olmasına önem verin. Bitkinizin köklenmesi ve tutması yaklaşık 90 gün sürecektir. Suni gübrelerden de kaçınmanızı öneririz. Bitkinin bu aşamada yalnızca suya ihtiyacı vardır. Her gün sulamaya özen gösterin ama su miktarı aşırı olmamalıdır.

Mutlaka bir göz atınız!

Gül ekimi bakımı hakkında detaylı bir bilgi lazım ise alttaki konumuz tam size göre. Gül köklendirme ve yetiştirme hakkında bir çok bilgiyi sizler için bir araya topladığımız bu konumuza mutlaka bir göz atınız.

Gül Köklendirme Yöntemleri Nelerdir, Gül (Rosa) Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.