Cam Kavanozdan Makyaj Organizer Yapımı? Resimli Anlatım

Cam Kavanozdan Makyaj Organizer Yapımı? Resimli Anlatım

Evde durmadan neredeyse her gün bir yenisi diğerine eklenen cam kavanozlarınızı ne yapıyorsunuz? Yoksa sadece çöpe mi atıyorsunuz? Makyaj malzemelerinizi daha iyi organize etmenize yarayacak şık kavanozlar hazırlamak istemez misiniz? Eminim istersiniz öyle değil mi? Hadi o zaman gelin hep beraber hem cam kavanozları çöpten kurtaralım hem de bu cam kavanozları kendimiz için işe yarar bir malzemeye dönüştürelim.

Gerekli Malzemeler
Elbette kavanoz organizer hazırlamanız için cam kavanozlara ihtiyacınız var ayrıca boyacı bandı, kâğıt ta da genişçe bir kap, şeffaf tutkal, sim, sünger fırça ya da normal fırça, sıcak uhu ya da kuvvetli bir yapıştırıcı, yuvarlak küçük ayna, süslemek için taşlar ya da ağır boncuklar ve birde istediğiniz renklerde boyaya ihtiyacınız var.

Makyaj Kavanozu Organizer

kavanoz 1Kavanozun alt kısmına boyamak istediğiniz bölgenin hemen üst tarafına boyacı bandını yapıştırın. Boyacı bandının diğer bantlardan farkı yapıştığı zaman kolaylıkla da iz bırakmadan çıkabilmesidir.

kavanoz 2Kavanozun iç kısmını boyamak istiyorsanız aynı şekilde boyacı bandını bu sefer kavanozun iç kısmına da yapıştırmanız lazım.

Kavanozun içine ya da dış kısmına bant yapıştırmanız demek boyanın kavanozun istemediğiniz kısımlarına dağılmasını önlemek demek.

kavanoz 3Daha sonra kavanozu ters çevirin ve dış kısmını boyamak için varsa sünger fırçayı kullanarak kavanozun dış kısmını istediğiniz renge boyayın.

Sonrasında aynı işlemi istiyorsanız cam kavanozun iç kısmını da boyamak için uygulayabilirsiniz.

kavanoz 4Cam kavanozu sim ile süslemek istiyorsanız o zaman şeffaf tutkalı kavanozun üzerine sürün ve daha önce de birçok projede belirttiğimiz gibi simleri tutkala serpmeden önce tutkalın iyice kurumasını bekleyin.

Özellikle sim ile çalışırken mutlaka geniş bir kap ya da geniş bir gazete ya da kâğıt üzerinde çalışmayı ihmal etmeyin.

Hem boya hem de simin ardına mutlaka kavanozları kurumaları için gerektiği kadar ellemeden bekletin.

kavanoz 5Sim ile kavanoz süslemenin bir diğer çeşidi de simi şeffaf tutkalın içerisine döküp iyice karıştırdıktan sonra normal fırça ile cam kavanoza uygulamaktır.

kavanoz 6İsterseniz boyamış olduğunuz kavanozun boyalı kısmının üzerine yani boya üzerinde hem alta hem de üste birer tane boyacı bandı yerleştirip orta kısmı boyayarak çift renkte boya elde edebilirsiniz.

Bu işlemi yaparken her ne kadar boyacı bandı olsa da bandı çok fazla boyanın üzerine bastırmamaya dikkat edin. Aksi halde bandı çıkartırken daha önce boyadığınız kısım cam kavanozdan banda geçebilir.

kavanoz 7Çift renk boyama da başka bir teknikte orta kısma yani iki bandın arasına içi boş şekilleri olan yapıştırıcıları yapıştırıp üzerlerini boyamaktır. Bu şekilde yapıştırıcı yani şekilli çıkartmanın tüm şekilleri boya sayesinde cam kavanozun üzerinde belirecektir.

Bu teknik ile cam kavanozu boyadıysanız kesinlikle boya kurumadan çıkartmayı çekmeyin.

kavanoz 8Daha sonra isterseniz kavanozların kapaklarını da istediğiniz ya da uyumlu olan renklere boyayabilirsiniz.

kavanoz 9Küçük cam aynayı cam kavanozun kapağının içerisine yapıştırabilirsiniz.

Ya da isterseniz cam kavanozun kapağının üzerine aynayı kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırmak ve istediğinizde cam kavanoz kapağını makyaj aynası olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz.

kavanoz 10dekoratif taş ya da ağır boncukları cam kavanozun içerisine en az yarısına ya da dörtte birine kadar doldurabilirsiniz. Cam kavanozun içini bu ağıt taş ya da boncuklar ile doldurduğunuz için de kavanozun içerisine istediğiniz makyaj fırçalarını koyabilirsiniz.
İsterseniz elbette kalın taş ya da ağır boncuklar yerine parlak ve ince kumları da tercih edebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere aslında cam kavanozları dekore etmek için neredeyse milyonlarca farklı süsleme yolu var. Ayrıca cam kavanozları sadece makyaj ya da benzeri malzemeleri organize etmek için değil mumluk yapmak için ya da dekorasyon amaçlı ya da ihtiyacınız yönünde yeniden değerlendirmek için kullanabilirsiniz.

Özellikle orijinal görünümde ve farklı boylarda olan cam kavanozlarınızı atmazsanız ileriki projelerimizde cam kavanozların nasıl değerlendirilip nasıl muhteşem malzemeler haline geldiğini anlatacağımız zamanlarda saklayacağınız bu cam kavanozları kullanabilirsiniz.

Eğer sizde cam kavanozları dekore edip bu cam kavanozlardan işe yarayan malzeme ya da dekorasyon malzemeleri yapmaktan hoşlanıyorsanız size kavanozları dekore edelim isimli makalemizi incelemenizi öneririz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder