Çam Ağacı Modeli Atkı Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Bu atkı modeli özellikle kış zamanlarında ve soğuk günlerde yanınıza almak isteyeceğiniz türden bir atkı modelidir.

Bu atkı modelinde yeşil ama alacalı yani içerisinde turuncu ve diğer bazı renklerinde izi bulunan ama ağarlığın koyu yeşile verildiği bir yün iplik kullanmanız atkınızın çok daha şık bir şekilde görülmesini sağlayacaktır.

Çam Ağacı Modeli Atkı

Bu atkı modelini işlemek için 6,5 mili metre yün işleme tığı, kalın yeşil yün iplik, ucu düz iğne ve elbette makasa ihtiyacınız var.

Atkımıza başlangıç düğümü ardına atkınızın uzunluğunun ne kadar olmasını istiyorsanız o kadar uzunlukta zincir çekerek başlayacağız. Çünkü bu atkı modelimiz uzunlamasına değil enlemesine devam ederek işlenen bir atkı modelidir.

Yani ne kadar uzun zincir çekerseniz atkınız o kadar uzun olacaktır.

Bu çalışmada sadece örnek uzunluk verilmekte yani işlemeye devam etmeniz için yeterli uzunluk gösteriliyor. Siz istediğiniz kadar uzun zincir çekebilirsiniz.

cam modeli atki 2Yukarıdan aşağıya doğru ikinci zincire bir tane tekli kroşe işleyin. Bundan sonra her bir zincire tekli zincir çekerek tüm sırayı işleyin. Tüm sıra tamamlanınca bir tane zincir çekin ve tığ işini diğer tarafa çevirin.

cam modeli atki 3Bu sırayı tamamen zincirlerin sadece ön tarafta bulunan kısımlarına birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlıyoruz. Bildiğiniz üzere her bir zincirde 2 adet ilmek var biri önce bir diğer arka tarafta. Biz tekli kroşe işlemeyi sadece ön taraftaki ilmiğin içerisine uygulayacağız.

Sona geldiğinizde dönüş ilmeğine yine bir tane tekli kroşe işlemeyi ihmal etmeyin. Tekli kroşe işlendikten sonra bir tane zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirmeyi unutmayın.

Bu projeye aynı şekilde ön taraftaki ilmiklerin içerisine ve sadece ön ilmiğe tekli kroşe işleyerek devam edin.

Bu projede kullandığınız ipliğin türü çok önemli. Çünkü tekli kroşeleri sadece ön taraftaki ilmiğe işleyeceğimiz için tığın rahat bir şekilde öndeki ilmiği bulabileceği türden bir ip kullanmanız atkıyı çok daha hızlı bir şekilde işlemenize yardımcı olacaktır.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.