İPUÇLARIM

Buzdolaplarında Oluşan Pas Lekeleri Nasıl Giderilir?

Buzdolaplarında Oluşan Pas Lekeleri Nasıl Giderilir?

Havva Hanım “buz dolaptaki pas nasıl çıkar? Ankastre buzdolabı var kapağı ufak ufak paslanmaz başladı nasıl giderebilirim” diye sordu. Sizlerde Havva hanım gibi sorularınızı soru sor bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Buzdolaplarımız evlerimizin en çok kullanılan eşyası. Kapakları her gün defalarca açılır – kapanır, bizlere hizmet eder. Beklenmedik bir arıza olmadıkça da bizlere yıllarca hizmet eder. Elbette zaman içerisinde ufak pas lekelerinin oluşması muhtemeldir. Ancak paslanma belirtilerinin olması demek, yeni bir buzdolabı alma zamanınız geldi demek değildir.

Buzdolaplarının çoğu paslanmaz çelik ya da metal üzerine emaye kaplamadır. Çoğu buzdolabı pası da içte değil yüzeyde oluşur ve doğru yöntem uygulanırsa pas lekesinden eser kalmaz.

Hemen çok etkili yöntemimize geçelim;

 • Paslı bölgede başkaca paslanmış vida – civata varsa bunları çıkartalım.
 • 2 çorba kaşığı boraks ile 1 çorba kaşığı limon suyumu karıştırıp bir macun kıvamına getirelim.
 • Bu macunla pas lekesi olan bölgeyi güzelce ovalayalım ve kurumaya bırakalım. Yumuşak bir bezle bölgeyi ovalayıp lekenin çıkmasını sağlayalım.
 • Eğer leke çok inatçıysa 1 çorba kaşığı oksalit asiti yarım su bardağı ılık suyla karıştıralım. Karışımı inatçı pas lekelerine uygulayalım ve 5 dakika boyunca uygulamaya devam edelim. Sonrasında yumuşak bir bezle fazlasını alalım. Pas lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.
 • Tüm pas lekesi artıklarından da kurtulmak için lekeli bölgeleri son olarak temiz bir suyla silelim ve kurulayalım.
  Söktüğümüz paslı vida ve civataların yerine yenilerini takalım.

Böylece artık buzdolabımız artık pas lekesiz ve yepyeni görünecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Şenay dedi ki:

  Buzdolabının alt kısmı boydan boya paslanmis durumda . Bu dedikleriniz yapıldığı taktirde lastiğin yapışma olasılığı nedir?

 2. Deniz Zengin dedi ki:

  Buzdolabı paslandığı gibi boyası da kalktı nasıl düzelir

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.