Büyük Ayak Maymun Oyuncağı Nasıl İşlenir?

Bu oyuncağı işlemek için bir açık birde koyu renkte %100 akrilik iplikler ile 4,5 mili metre işleme tığı, büyük iğne, makas, %100 polyester iç malzemesi, kefe, boya, düğmeler, ekstra kumaş ve kumaş boyasına ihtiyacınız var.

Büyük Ayak Maymun Oyuncağı Nasıl İşlenir?

Bu işlemeye başlarken kafanın üst kısmından başlayıp vücudun alt kısmına doğru ilerleyeceğiz.

Maymun Oyuncagi

İşlemeye yüzük ya da daire yaratarak başlıyoruz. Bu daire ya da yüzüğü 6 tane zincirle oluşturun.

Sıra 1: Her bir zincire ikişer tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda 12 tane tekli kroşe olmalı)

Maymun Oyuncagi

Sıra 2: İlk önce 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işleyin ve sıra sonuna kadar 1 tekli bir ikili tekli kroşe işleyerek devam edin. (sıra sonunda toplamda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Maymun Oyuncagi

Sıra 3:İlk 2 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki 2 zincire ikişer tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 24 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Maymun Oyuncagi

Sıra 4; İlk 5 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki 1 zincire ikişer tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 28 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Sıra 5-8; Sonraki 4 sırada her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin.

Maymun Oyuncagi

Sıra 9: İlk 6 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 32 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Sıra 10-11; Sonraki 2 sırada her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin.

Maymun Oyuncagi

Sıra 12; İlk 6 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 28 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Sıra 13; İlk 5 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 24 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Sıra 14; İlk 2 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Maymun Oyuncagi

Sıra 15; Önce 1 tane tekli kroşe işleyin daha sonra her bir 2 tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 12 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Sıra 16; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin.

Sıra 17; Her bir zincire ikişer tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 24 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Sıra 18-20; 3 sıra boyunca her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Maymun Oyuncagi

Sıra 21; İlk 3 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 30 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Maymun Oyuncagi

Sıra 22-23; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin.

Sıra 24; İlk 3 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 24 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Maymun Oyuncagi

Sıra 25; İlk 2 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Maymun Oyuncagi

Sıra 26; İlk zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 12 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Şimdi işlemenin iç kısmını polyester iç malzeme ile iyice doldurun.

Sıra 27; İlk zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 8 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Şimdi gerekli görürseniz işlemenin içerisini biraz daha iç malzeme ile doldurun.

Maymun Oyuncagi

Sıra 28; 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin x2. İşlemeyi tamamlayın. İşlemeyi uzunca ip bırakarak kapayın. İyice düğüm atın ve ipi gizleyin.

Ağız Kısmı; Açık renkteki ip ile ilk önce 8 tane zincir çekin.

Maymun Oyuncagi

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire tığı geçirin, her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin ve işlemenin diğer tarafına doğru yani diğer yanına işlemeyi sürdürün, 1 tane zincir çekin, zincirlerin dış tarafına birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (sıra sonunda toplamda 14 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Maymun Oyuncagi

Sıra 2; İlk zincire 2 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 5 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki 2 zincire ikişer tane tekli kroşe işleyin, sonraki 5 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız)

Sıra 3; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin.

Sıra 4; İlk 3 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire tığı kaydırın ve uzunca ip bırakarak işlemeyi dikin. Dikme işleminden önce ağzı kafa kısmına dikin.

Göz Yamaları; Açık renkteki ip ile işlemeye başlıyoruz. 6 tane zincir ile yüzük ya da daire oluşturun.

Maymun Oyuncagi

Sıra 1; İlk zincire 3 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 3 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 10 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız) Sıra sonunda tığı kaydırın ve uzunca ip bırakarak işlemeyi dikin.

Küçük Kulaklar; 4 tane açık renkteki ip ile işleme yapın. (Opsiyon 1) İlk önce 6 tane zincir ile daire ya da yüzük oluşturun.

Sıra 2; 1 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin. Tığ tarafından ikinci zincir ile işlemeye başlayın. Sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonrakine 2 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonrakine 2 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonrakine 1 tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 8 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım) İpi uzunca bırakın ve bu uzun ip ile kapatma işlemi uygulayın ama yinede dikmek için yine uzunca ip bıraktığınızdan emin olun.

Ters tarafları birbirine dikin. İçini doldurmayın. İki ters tarafı diktikten sonra dış taraftaki ilmekler ile ikinci bir dikiş uygulayın. Köşe tarafları düğümleyin.

Kulaklar; Opsiyon 2

İç kulak ile dış kulağı birbirine yapıştırın.

Geniş Kulak İşlemesi; 2 tane kafa ve vücut işlemesi için kullanılan renkteki ip ile işleyin.

Maymun Oyuncagi

İşlemeye 6 tane zincir ile yüzük ya da daire yaparak başlayın.

Sıra 1; Her bir zincire ikişer tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım) İkinci sıraya kuyruk ip ile başlayın.

Sıra 2; İlk önce 1 tane tekli kroşe sonra da 2 tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 3; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonunda tığı kaydırın ve uzunca bir iplik bırakarak işlemeyi kapayın ve işlemeyi dikin.

Küçük Kulaklar; 2 tane açık renkteki ip ile işleyin.

İşlemeye 6 tane zincir ile yüzük ya da daire yaparak başlayın.

Sıra 2; Her bir zincire ikişer tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonunda tığı kaydırın ve uzunca bir iplik bırakarak işlemeyi kapayın ve işlemeyi dikin.

Maymun Oyuncagi

Sıra 3; İlk 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 15 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım) Sıra sonunda tığı kaydırın ve uzunca bir iplik bırakarak işlemeyi kapayın ve işlemeyi dikin.

Kollar; Açık renkteki ip ile işleme yapın.

İşlemeye 6 tane zincir ile yüzük ya da daire yaparak başlayın.

Maymun Oyuncagi

Sıra 1; Her bir zincire ikişer tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Maymun Oyuncagi

Sıra 2-3; Toplamda 2 sıra boyunca her bir zincire birer tane tekli kroşe işleme yapın.

Sıra 4; İlk 2 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 9 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 5; İlk önce 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin, sonraki 6 zincire birer tane tekli kroşe işleyin ve sonraki 8 zincir için ipin rengini değiştirin. (sıra sonunda toplamda 8 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 6; İlk zincire tığı kaydırın ve sonraki 7 zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 8 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Maymun Oyuncagi

Sıra 7-11; Toplamda 5 sıra boyunca her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Sıralar tamamlanınca işlemeyi kapayın ve ipin kuyruğu ile işlemeyi dikin. Hafif bir şekilde iç kısmı doldurun ama kolları doldurmayın.

Bacaklar; Açık renkteki ip ile işlemeyi yapın.

İşlemeye 6 tane zincir ile yüzük ya da daire yaparak başlayın.

Sıra 1; Her bir zincire ikişer tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Maymun Oyuncagi

Sıra 2; İlk zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 3-5; Toplamda 3 sıra boyunca her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin.

Sıra 6; İlk önce 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin x4. Sonraki 6 zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 14 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Maymun Oyuncagi

Sıra 7; 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin, sonraki zincire bir tane tekli kroşe işleyin x3. Sonraki 3 zincire birer tane tekli kroşe işleyin ve sonraki zincir için ipin rengini değiştirin. Sıra sonunda tığı kaydırın. (sıra sonunda toplamda 11 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 8; 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin, sonraki 9 zincire bir tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 10 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Maymun Oyuncagi

Sıra 9-13; Toplamda 5 sıra boyunca her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Sıralar tamamlanınca işlemeyi kapayın ve ipin kuyruğu ile işlemeyi dikin. Ayak kısmını doldurun ve şekil verin.

Kuyruk; Açık renkteki ip ile işlemeye başlayın. Kuyruğu daha uzun tutmak için daha fazla sıra işleme yapabilirsiniz. Kuyruğu uzatmak için sıra 6 ile 18 arasına sıralar ekleyebilirsiniz.

İşlemeye 6 tane zincir ile yüzük ya da daire yaparak başlayın.

Maymun Oyuncagi

Sıra 1; İlk zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 9 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Maymun Oyuncagi

Sıra 2; İlk zincire 2 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 8 zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (sıra sonunda toplamda 10 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 3; İlk 3 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. (sıra sonunda toplamda 8 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Maymun Oyuncagi

Sıra 4; İlk zincirde ipin rengini değiştirin, sonraki zincire tığı kaydırın, sonraki 8 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (sıra sonunda toplamda 8 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Maymun Oyuncagi

Sıra 5-17; Toplamda 13 sıra boyunca her bir zincire birer tane tekli kroşe işleme yapın. Açık renkteki ip alanını doldurun ama diğer kısmı doldurmayın. Uzun ip ile işlemeyi dikin. Boru temizleyicisini 2 parçaya bükün ve kuyruğun içerisine itin. Bu sayede kuyruk sabit kalabilecektir. Gerekli görürseniz boru temizleyicinin fazlalıklarını kesebilirsiniz.

Uygulama

Adım 1; Kolları dikin. Direk olarak kol altlarına dikin.

Adım 2; Bacakları dikin. Bacakları istediğiniz gibi dikebilirsiniz. Bu oyuncakta ayakta durur vaziyette dikim yapılmıştır.

Adım 3; Kuyruğu yerine dikin.

Adım 4; Ağız kısmını dikin. Ağzın üst kısmı sıra 11 ve sıra 12’nin üzerine gelmelidir.

Adım 5; Göz yamalarının üzerine gözleri dikin. Daha sonra göz yamalarını kafaya yani yüz kısmına dikin.

Adım 6; Kulakları dikin. Kulakları sıra 8 ile sıra 12’nin arasına dikin. Kulakları dikmeden önce dikilecek bölgeye toplu iğneler ile tutturursanız çok daha düzgün bir şekilde yerlerine dikebilirsiniz.

Uygulamaları yaparken videoyu izleyebilir ya da resimlerden faydalanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi büyük ayak maymun oyuncağınızı çok fazla zahmete gerek kalmadan hazırladınız.

Bu oyuncağı ipin türüne bağlı olarak temizleme ve yıkama işlemlerini gerekli gördüğünüzde uygulayınız.

Eğer çocuğunuza oyuncak olarak yapıyorsanız ve yaşı çok küçük ise huğ yani tiftik olmayan iplikleri oyuncak yapımında tercih ediniz.

İsterseniz oyuncağın boyunu sıraları arttırmak sureti ile uzatabilirsiniz.

Büyük Ayak Maymun Oyuncağı Nasıl İşlenir?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.