Boya lekelerinden kurtulma yöntemleri

Boya lekesi dediğimiz zaman hepinizin yüzlerinizi ekşittiğinizi tahmin edebiliyorum. Boya lekesi oldukça geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır çünkü kullanımı hayatın her alanında yer almaktadır ve oldukça bulaşıcı bir maddedir. Biz nasıl olduğunu bile anlayamadan kıyafetlerimize, çarşaflarımıza, eşyalarımıza hatta cildimize bile bir anda bulaşıverir. Bulaşması ne kadar kolay ve çabuk bir şekilde gerçekleşiyorsa çıkarılması da bir o kadar zahmetli ve uzun zaman zaman alan bir işlem.

Örneğin düzenli olarak saçlarınızı boyuyorsunuz ve bu işlem için genelde ayırdığınız belirli bir zaman dilimi var fakat o gün aceleniz var ve saçlarınızı boyamanız gerekiyor. Bu durumda boyanın cildinize ya da giysilerinize bulaşma olasılığı çok yüksek. Başka bir boya lekesinden bahsetmek gerekirse daha parlak ve şık gözükmesi için ayakkabılarımızda kullandığımız ayakkabı boyalarını ele alabiliriz. Bir başka örnek olarak da mesela evdeki duvarların renginden sıkıldınız ve bir değişikliğe ihtiyacınız var hiçbirimiz duvarda olması gereken boyaları eşyalarımızda ya da kıyafetlerimizde görmek istemeyiz. İşte tam bu noktada sizlere bahsi geçen bu boya lekelerini nasıl çıkaracağınız hakkında birkaç püf nokta vermek istiyorum.

Cilde ya da giysilerinize bulaşan saç boyası lekelerini nasıl çıkarırsınız?

Saç boyama işi hali hazırda zaten yeterince zor bir iş ve saç boyası lekesi maalesef en zor çıkan lekelerden birisi. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman yapacağınız ilk iş anında müdahale olmalıdır. Saç boyasının bulaştığı kıyafetinizi ya da örneğin çarşafınızı hemen alın ve sıcak su ve beyaz bir sabunla çitileyin. Bu şekilde lekenin iz bırakmadığını fark edeceksiniz. Eğer boya kıyafetinize değil de cildinize bulaştıysa bunun içinde kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz birkaç önerim var. Boyama işlemine başlamadan önce cildinizde boyanın bulaşma riski olduğu yerlere krem ya da vazelin sürebilirsiniz bu sonrasında size kolaylık sağlayacaktır. Bir parça pamuk ve çok az zeytinyağı ile de dairesel hareketlerle leke çıkana kadar cildinizi ovalayarak inatçı boya lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Bulaşan ayakkabı lekesinden nasıl kurtuluruz?

Eğer ayakkabı boyasının bulaştığı kıyafet vb eşyanızın zemini açık renk ise renk çıkarmayan temiz bir bezi alkole batırarak bu bez ile silebilirsiniz. Renkli kumaşlar için de temizlik için hazırladığınız suya ikiye bir ölçü ile alkol katarak boya lekesinden kurtulabilirsiniz.

Duvar boyası lekesi nasıl çıkar?

Bu noktada önemli olan ilk olarak bulaşan boyanın su bazlı mı yoksa yağ esaslı bir içeriği mi var onu bilmektir. Plastik yani su bazlı boyaların çıkarılması boya zaten su bazlı olduğundan dolayı daha kolaydır. Lekenin büyük bir kısmı su ile kolayca temizlenebilir. Yağlı boya lekesinin ise çıkarılması daha zordur bu tür bulaşmalarda genellikle tiner ya da terebentin kullanılır fakat bu maddeler kapalı alanda solundukları zaman zarar verici maddelerdir. Bu nedenle bu lekelerin çıkarılması için size başka öneriler sunacağım. Lekelenen kumaşınızı ya da örneğinizin halınızın lekelenen kısmını temiz bir bezin üzerine koyun daha sonra lekenin diğer kısmına ılık su ve deterjan sürün. Gerekli durumlarda işlemi tekrar edin ve lekeli kısmı durulayıp yıkayın. Kurutucuya koymadan lekeli eşyanızın kendiliğinden kurumasını bekleyin.

14 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.