Boya Çeşitleri Nelerdir?

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Kış zamanı geldi gelecek ve bu yüzden de evde bir temizlik bir boya bir badana macerası başladı bile. Birçoğumuz evimizi kışa hazırlıyor ya da kışa girmeden önce ev dekorasyonlarımızı tamamlamak için duvarları boyamaya başlıyoruz.

Ama özellikle boyacıya gittiğimizde birbirinden farklı yüzlerce boya ile karşılaşıyoruz. Çoğumuz bilir ki boyacıya giderken duvar yüzeyinin hangi boya türünde olduğunu düşünmüyoruz bile. İşte bu nedenle de yanlış boyayı duvar yüzeyine uyguluyor ve istediğimiz sonuçları bir türlü elde edemiyoruz.

Bu yüzden bu yazımızı özellikle boya çeşitlerini tanımaya ve hangi yüzeye uygulanması gerektiğine ayırdık. Umarız verdiğimiz bu kısa bilgiler işinize yarayacaktır.

boya orta

Boya Çeşitleri

Su Bazlı Boyalar & Mat Boyalar

Halk arasında plastik boya adı verilen aslında su bazlı ve mat olan boyalardır. Plastik boyalar yani su bazlı ve mat boyalar tam olarak silinebilme özelliğine sahip boyalar değillerdir. Ayrıca plastik boyalar kaygan bir yüzey yapısına da sahip boya türlerinden değildir.

Bu nedenlerden dolayı özellikle plastik boyalar ile boyadığınız duvar yüzeylerini çok sık aralıklar ile ve ıslak bezlerle silmemenizde fayda vardır. Eğer plastik boya ile boyanmış duvarları çok sık aralıklar ile ve özellikle ıslak bezlerle silerseniz yüzeydeki lekelerin boya üzerinde iz bırakmasına ya da plastik boyada renk kaybına neden olabilirsiniz.

Özellikle tavan boyamada su bazlı yani özel plastik boyaları kullanmakta fayda vardır. Çünkü tavanlar duvar yüzeyleri kadar çok fazla kirlenmezler ve bu yüzden de tavanları sürekli silip boyaya ya da duvara zarar vermek zorunda kalmazsınız.

Yarı Mat Boyalar

Yarı mat olan boyalara genellikle halk dilinde saten boya adı verilmektedir. Saten boyalar yani yarı mat boyalar özellikle yüzeydeki hataları gizleme konusunda iyidirler ve bu yüzden de bilhassa macun ya da alçı ile düzeltme işlemi görmüş alanlar üzerinde ortamda dekoratif amaç ile kullanılır.

Saten boyalar kaygan bir yapıya sahiptir. Ayrıca bir diğer özelliği de silinebilen boya türlerindendir. Saten boyaların suyu itme ile buhar geçirgenliği özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı saten boyalar hem suyun boya tarafından güzel bir şekilde emilmesine hem de yüzey üzerindeki lekeler silinirken suyun boyaya zarar vermesine de kesinlikle izin vermez.

Solvent Bazlı Boyalar

Solvent bazlı boyalar yani tiner yardımı ile inceltilen boyalardır. Solvent bazlı boyalar özellikle uygulama ile kuruma safhalarında dışarıya koku veren boyalardır. Bu nedenden dolayı solvent bazlı boyaların uygulandığı ortamlar en az birkaç gün süre ile havalandırılır ve bu boya uygulanırken maske takılır.

Bu boyanın tamamen kuruması için oldukça uzun bir süreye ihtiyacı vardır. Ayrıca solvent bazlı boyaların yüzey temizliğinde mutlaka kimyasal çözücülere ihtiyaç vardır. Bu nedenle de bu türdeki boyaları iç oturma mekânlarında kullanmak oldukça zararlıdır. Bilhassa astımı olanlar, çocukları olan aileler ve alerjisi olan kişiler evlerini solvent bazlı boya ile boyamamalıdırlar.

Artık duvar iç mekân boyama uygulamalarında özellikle saten ile plastik boyalar kullanılmaktadır. Solvent bazlı boyalar ise metal, ahşap kapı ile pencere boyamasında kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder