İPUÇLARIM

Böbrek nakli kimlere yapılır?

Böbrek nakli kimlere yapılır?

Vücudumuzun her uzvu ayrı ayrı önem taşımaktadır. Bazılarının eksikliği sadece günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkilerken bazıları ise hayati önem taşımaktadır.

Böbreklerimiz hayati önem taşıyan organlarımızdan sadece bir tanesidir. Çevremizde, yakınımızda veya kendimizde bu organımızla alakalı bir sorun yaşamadığımız sürece ne yazık ki çoğumuz bu önemin farkına varamıyoruz. Böbrek nakli kimlere yapılır? Nasıl yapılır? Bu hastalığın tedavisi yok mudur? Vb. gibi araştırmalara başlamak zorunda kalmamak için diğer organlarımız da dâhil olmak üzere sağlığımızı nasıl koruruz önce buna dikkat etmemiz gerekir.

Canlı ve kadavra nakil;

Yapılan araştırmalara göre, maalesef ki sadece ülkemizde on binlerce insan böbrek hastalığı tedavisi görmekte, kendine uygun böbrek naklini beklemektedir. Böbrek nakli genel olarak güvenli ve başarılı bir tedavi yöntemidir. Tek sıkıntı böbrek ihtiyacının karşılanamamasıdır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için hastanın ya yakınlarından canlı bir vericinin olması ya da kadavra listesine girip uygun böbreği beklemesi gerekmektedir. Canlıdan nakil ile kadavradan nakil arasında elbette ki canlıdan böbrek nakli daha sağlıklı ve güvenilirdir. Çünkü canlıdan nakil, hem hastanın hem de vericinin en sağlıklı oldukları anda işlem yapılır. Alınan böbrek sağlıklı bir durumdadır, tüm tetkiklerin yapılma imkânı vardır. Kadavrada ise beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınacak organın beklenme süresi vardır. Kadavra listesinde uygun böbreğin bulunması beklenilir. Beyin ölümü gerçekleşen kişiden alınacak organların hızlı bir şekilde zarar görmeden fonksiyonlarını yitirmeden alınması gerekir.bobrek organ nakli

Kimlere organ nakli yapılır?

İhtiyacı olan herkese böbrek nakli yapılabilir. Çok az bir hasta grubu dışında. Böbrek nakli konusunda toplum olarak ya yeteri kadar bilgiye sahip değiliz, ya da bildiğimizi zannettiğimiz birçok şeyi yanlış bilip yanlış yorumluyoruz. Bu da hem hastaları hem hasta yakınlarını büyük bir sıkıntı yaşamasına yol açmaktadır. Öncelikle bildiğimizi zannettiğimiz konuları bile emin olmak için araştırma yollarına başvurmalıyız. Hastane kuruluşlarından, uzman kişilerden mutlaka bilgi alıp görüşmekte fayda vardır. Örneğin; böbrek naklinin yaşı ilerlemiş kişilerde yapılamayacağını düşünen hasta yakınlarımız var. Bu anlayış tamamen yanlıştır. Nakil işleminde hastanın yaşı önemli bir etken değildir. Önemli olan hastanın sağlığıdır. Mesela kısa bir süre önce kanser tespiti yapılmış böbrek rahatsızlığı olan hastamız nakil için uygun aday değildir. Bunun yanında hepatit hastalarının böbrek nakli olmasında hiçbir sakınca yoktur. Şeker hastalarının nakil olamaz düşüncesi toplum bilincinde neredeyse kalıplaşmış bir fikirdir. Bu düşünce de yanlıştır. Hipertansiyon ve diyabet hastaları kesinlikle nakil olabilirler.
Sonuç olarak yapmamız gereken kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek ve mutlaka bir uzmanla görüşmek. İhtiyacı olan herkes böbrek nakli olabilir bunun böyle bilinip, bu şekilde aktarılması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.