İPUÇLARIM

Bitkisel Çaylar Nelerdir, Bitkisel Çayların Faydaları Nelerdir? Bölüm-2

Bitkisel Çaylar Nelerdir, Bitkisel Çayların Faydaları Nelerdir? Bölüm-2

Bu makalemizde her gün içtiğimiz ve artık çay saatlerimizin parçaları olan ve sürekli kullandığımız çayların faydalarını daha yakından tanıyacağız.

Bitkisel Çaylar Ve Faydaları

Adaçayı: Severek içtiğiniz adaçayının faydaları arasında ilk başta boğaz ağrılarına ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelmesi vardır. Bunların dışında ise titreme, sinir bozukluğu, baş dönmesi ve menopoz döneminde sıkça rastlanan terlemeye iyi gelir. Adaçayı, dolaşım sistemi rahatsızlıklarına da çok iyi gelen bir bitkidir. Tansiyon düşüklüğüne, sindirim sistemi bozukluğuna, psikolojik rahatsızlıklara, sinir hastalıklarında ve halsizliğin tedavisinde sıkça kullanılır. Eğer ağız yada boğaz iltihaplarından rahatsızsanız o zaman kendinize bir adaçayı hazırlayın fakat içmeyin ve soğutun bu soğumuş çay ile her gün gargara yapın.

Adaçayı yukarıda saydığım şifa verme özelliklerinin dışında daha birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Birkaç tane daha örnek verecek olursak mide ve bağırsak gazlarını gidermede birebirdir. Hazmı kolaylaştır, mide bulantısını keser, boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir, göğsü yumuşatır, astım rahatsızlığına iyi gelir, ter ve idrarı söktürür. Adaçayını banyo suyuna ilave edip bu su ile yıkanırsanız size zindelik verir. Fakat adaçayını günde 3 fincandan fazla içmemenizde fayda vardır.

Elma Çayı: kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir, nefes darlığını giderir, vücuttan toksinleri atmada yardımcıdır, bağırsakları temizler, karaciğer hastaları, romatizma sorunu olanlar hatta ve hatta şeker hastaları dahi elma çayından faydalanabilirler. Elma çayı size uyku verir, yatıştırır, baş ağrılarınıza iyi gelir.

barut

Böğürtlen Çayı: Böğürtlen çayının hafif derecede kabız edici özelliği bulunur. Fakat böğürtlen çayının şifa veren özellikleri de vardır bunlar dişeti, boğaz ve bademcik iltihapları rahatsızlıklarında, ishal ve basur sorunlarında şifa vermektir.

Kuşburnu Çayı: Kuşburnu vitamin yönünden çok doludur bu yüzden özellikle gözlerimiz için çok önemli bir bitkidir. Kuşburnu bunun yanı sıra vücuda canlılık verir, mide kramplarına, sindirim sistemi bozukluğuna, romatizma ağrılarına ve basur sorununa iyi gelmektedir.

Melisa Çayı: melisa çayı sıkıntı ve huzursuzluğu giderir, hafıza zayıflığı durumlarına iyi gelir, bağ dönmesi, kulak çınlaması, hazımsızlık, baş ağrısı migren ve gaz söktürücü özelliklere sahiptir.

Papatya Çayı: papatya çayı en çok sabah erkenden ve aç karnına bir fincan kadar içilir. İdrar çoğaltır, iştahı açar, yatıştırır, gaz söktürür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.