Bit nasıl yok edilir, Bitlenme nasıl engellenir

Zehra hanımın bize yöneltmiş olduğu soru: “Biti öldürmek için her şeyi denedik “ sirke, gaz yağıtıraş köpüğü, zeytinyağı” ne olur kesin çözüm verin yaz tatilinden beri geçmedi.”

Zehra Hanım birçok yöntemi denediğinizi belirtmişsiniz onun için size denemediğiniz etkili bir yöntemden bahsetmek isterim. Lakin unutmamanız gereken şey bit yumurtaların mutlaka yok edildiğinden emin olmanız olacaktır. Siz tedaviyi uyguladıktan sonra giysi, oyuncak, koltuk takimi vs. gibi eşyaların üzerinde yaşamına devam eden bit yavruları yeniden sizi rahatsız etmeye başlayacaktır.

Kendinizi veya çocukları temizledikten sonra bit yumurtası olabilecek tüm eşyaları mutlaka temizleyin. Konun devamından daha detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

Bit yok etmek için doğal tedavi yöntemi:

Aktardan çam terebentin yağı temin edin, hem saçınızı besler hem de bitleri öldürmekte etkilidir.  Çam terebentin yağın birde kötü yan etkisi bulunuyor. Saçınızda belli bir süre sirke sorunu olabilir. Çam terebentin yağı çok pahalı değildir ortalama 4 TL civarında bulmanız mümkündür.

Çam terebentin yağı bitten kurtulma yöntemi:

Saçınızı parça parça ayırıp sürün,25-30 dakika bekletin. Saçınızı sıkıca eşarp, tülbent vb. bir şeyle bağlayın. Eşarp başınıza baskı yapıp kafanızı ağrıtabilir, korkulacak bir durum değildir. Sonrasında sizi yakmayacak kadar sıcak su ve bol sabunla yıkayın. Çok iyi yıkandığından emin olun yoksa kötü koku oluşumuna neden olabilir.

Umarım bu şekilde bit sorunuzu halletmiş olursunuz. Dediğim gibi vücudunuzu temizlemek ile bitten kurtulmuş olmuyoruz, genel bir temizlik şarttır.bitten kurtulma yollari

Bit tedavisinde bilinmesi gereken pratik bilgiler:

 •  Ailenin diğer bireyleri de, onlarda bit veya yumurtası olmasa bile, aynı zamanda tedavi görmelidir.
 • Ayrıca, iç çamaşırları ve yatak takımları ile banyo havluları da, aynı zamanda en az 60 derecede yıkanmalıdır. Kimyasal temizlik de fayda sağlar.
 • Sıcak yıkamaya dayanıklı olmayan elbiseler veya yıkanamayan (tüylü oyuncak hayvanlar gibi) eşyalar, 14 gün süreyle plastik bir torba içerisinde muhafaza edilmeli ya da en az 24 saat süreyle derin dondurucuya konulmalıdır.
 • Taraklar, saç fırçaları ve öteki yıkanabilen şahsi tuvalet malzemesi, kaynar sabunlu su içinde 10 dakika (54°C)süreyle yıkanmalıdır.
 • Koltuk takımı, battaniyeler, yorganlar, yataklar, yastıklar, bisiklet kaskları, kanepeler, araba koltukları elektrikli süpürgeyle emdirilmelidir.
 • Şapkalar, bereler, boyun atkıları, bisiklet kaskları, saçla ilgili malzemeler (tarak, fırça, toka gibi)  değiş tokuş yapılmamalıdır. Uzun saçlar toplanıp bağlanmalıdır.
 • Tedavi bittikten sonra, yumurtaların saçlara hala yapışık kaldığı sıkça görülür. Bütün bit yumurtaları, özel bir bit yumurta tarağı, el tırnağı veya makas ile uzaklaştırılabilir. Tedavi, ancak o zaman tamamlanmış olur.

Bitten kurtulanlar yazıyor

Bir dermatolog önerisi! (saç kremi ile bitten kurtulma)

Bildiğiniz saç kremini alıyorsunuz, saçının her tarafına boca ediyorsunuz. Akacak duruma gelene kadar sürün. Saçın her yeri saç kremi ile kaplı olmalı ve üzerinden akacak kadar fazla sürülmeli. Amaç burada hava almayacak şekilde saç diplerini ve saçları kaplamak.

Bitlerin solungaçları var ve en fazla 7-10 dakika kapalı tutabiliyorlar sonra soluk almak için açtıklarında saç kreminin altında boğuluyorlar. Tercihen saç kremini sürdükten sonra plastik saç boneleri veya mutfakta kullandığınız streç film ile hava almayacak şekilde saçı sarabilirsiniz. 10 dakika teorik olarak yeterli ama 20 dakika ya da yarım saat kadar beklettikten sonra normal bir şekilde saçı yıkayıp şampuanlayın. Sonra ince bir tarakla tarayın, banyoda su ile akmayan bitler tarakla dökülecektir.

Canlı olan bitleri bu şekilde temizledikten sonra sirkeler için önlem almanız gerekiyor. Normalde bir sirkenin olgunlaşması ve bit haline dönmesi bir haftayı buluyor ama canlı bitlerin ne zaman yumurtladığını bilmediğiniz için her gün veya iki günde bir bu işlemi on gün kadar tekrarlayın.

Sonrasında haftada bir olacak şekilde 2-3 hafta daha devam edersiniz bitlerden kurtulacaksınızdır tabii kullandığınız taraklar tokalar da temizlenmeli ya da atacaksınız bu işleme başladığımız gün ve devamında. Özellikle yastık kılıfı çarşaf ve kıyafetleri değiştirmeniz ve yüksek ısıda yıkamanız ya da ütülemeniz gerekiyor.

Tüm aile bireyleri de kaynak olma açısından mutlaka kontrol edilmeli çocuklar kaynak olma açısından mutlaka kontrol edilmeli çocuklar özellikle sınıflarından veya yakın arkadaşlarından alıyorlar önemli olan kaynağı kurutmak özellikle sınıflarından veya yakın arkadaşlarından alıyorlar nasıl önemli olan kaynağı kurutmak.

Bildiğim en zararsız yöntem çocuklar için. Saç için tasarlanmış bir ürünü kullanıyorsunuz ve en azından bit ilaçları kadar kimyasal içermiyor. Markanın bir önemi yok bu arada her türlü saç kremi olabilir. Şimdiden kolay gelsin umarım etkili olur Sonucu siz de paylaşırsanız belki birkaç kişinin daha işine yarar.

Semra Hanım çamaşır sodası ile saç bitlerini temizlemiş.

“Arkadaşlar ben bit temizleme üzerine her şeyi denedim 2 yıldır bitle mücadele ediyorum. Üç kızım var biri bitip birine giriyor. İki gün uğraşmazsam çoğalıyor kaşıntıdan saç derileri hep yara içindeydi, bu yukarıda yazan şeyler geçici emin olun çünkü çok denedim. Köye tatile gittim ve orda derdimi anlattım ve bana ne dediler biliyor musunuz tahmin edemezsiniz ama anlatacağım çok çektim kimse çekmesin diye sizle paylaşmak istedim. ÇAMAŞIR SODASI evet yanlış duymadınız çamaşır sodası çok ucuz bir şey ve zararsız. Göze temas yok saçları iyice ıslatın ve deriye serpin ovalayın 5 dakika bekletin ve yıkayın. Ölü bitler ve sirkeler nasıl dökülecek 1 hafta 2 günde bir uygulayın sonuç süper yalnız saçlar biraz sertleşiyor onu da saç kremiyle çözün.”

Sizden gelen başka bir öneri;

 1. Eczaneden gidip bit ilacı alıp saçnıza uygulayın. Uyguladıktan sonra banyo yaparken son durulama da (elma-üzüm sirkesi fark etmez) elma-üzüm sirkesini suya eşit olacak bir şekilde saçınızı durulayın. Duruladıktan sonra sıkı dişli tarak ile tarayın. Bu işlemi 3-4 gün tekrar edin.
 2. Saçınızı boyatın. Çünkü saç boyası bit ve sirkeleri çözecektir. İstediğiniz renge boyayın. Ama ben kendinize göre saç rengini seçmenizi öneririm.
 3. Mentollü tıraş köpüğü alıp saçınız tüm bölümüne yayın.(bu işlem sirkeleri çözecektir.)Yaydıktan sonra yarım saat (30 dk)bekletin. Sonra sık dişli tarak ile tarayın.
 4. Lavanta kokusu alıp bitlerin ulaşamayacağı yere sıkın. Böylelikle bitlerden kurtulabilirsiniz.

Berna hanım demiş ki;

Size yardım etmek istedim bende bitlendim sirkelendim, kaşınmaya başlamayla hemen baktırdım ve saçımda bitler vardı. Her neyse bit temizleme yöntemlerin arasında ilk gaz yağı olduğunu öğrendim . Ama gaz yağını bulmadım nedense. Bir gün boyunca saçlarımla uğraştım. İlk önce öğrenmeyle sirkeli suya yatırdım saçmı üzüm veya elma sirkesi biraz sulandıracaksınız. Yoksa saç deriniz yanar.

Yarım saat bekledikten sonra saçımı yıkadım, sonra saçlarımı boyadım yine yıkadım. Haliyle sonra saçıma tıraş köpüğü güzelce ne sürdüm yarım saat bekledim tekrar yıkadım. Tabii o kadar uğraşmayla saçınız sertleşecek. Sakın saçınızı yumuşatmak için saç kremi kullanmayın. Yoksa sirkeler çıkmaz biraz zor olacak ama bit tarak ile tek tek saçınızı tarayacaksınız.

Birbirine bağlana bağlana olacak ama işe yarıyor arkadaşlar saçımı çamaşır sodasıyla ovaladım. Yarım saat bekledim tekrar yıkadım bunu iki üç gün tekrarlayın ben o gün bitlerden sirkelerden kurtuldum. Ama ne olur ne olmaz diye iki üç defa tekrarladım. Hepsini bir anda yaparsanız daha kolay kurtulursunuz öyle bir kere yapıp ertesi gün yapmayla olmaz bitler bir hafta içinde veya birkaç gün içerisinde yaklaşık 140 adet yumurta yumurtluyor. O yüzden tabii saçınıza o kadar titizlikle temizledikten sonra evi de titizle temizlemeniz gerekecek halıları battaniyeleri yastıkları yıkatın veya derin dondurucunuz varsa 24 saat derin dondurucuda kalırsa daha kolay olur. Sakın su kaynatıp suyun içine batırıp demeyin su soğudukça sirkeler daha çabuk gelişir genelde 25-30 derece civarında gelişirler. İnşallah size bu yardımcın olur bir bütün günü saçınızla zamanı geçirin :) Allah kolaylık versin bit sıkıntısı çok zor.

Melek hanım saç bitini böyle temizlemiş.

MUTLAKA DENEYİN. Bit temizleme sorunuza 1 günde kesin çözüm buldum kesinlikle denemelisiniz. Sabah ilk saçı kontrol ediyorsunuz bakınız bit var saçı tutam tutam ayırıyorsunuz saç düzleştiricisiyle her tutamı birkaç saniye tutarak iyice ısıyı veriyoruz yumurtaları bu ısıyla yok ediyoruz.

Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın sonra zeytinyağı sürüyoruz zeytinyağı ile iyice ıslatıyoruz. biraz bekledikten sonra bitler saç yüzeyine çıkmaya başlıyor cımbızla alıyoruz böyle tüm hepsini temizleyince zeytinyağlı saça 5 – 6 dış sarımsak eziyoruz saçın her yerini kaplıyoruz streç film ile saçın her tarafını kaplıyoruz 5-6 saat o şekilde bekliyoruz banyoda saçı arkaya iyice atarak duruluyoruz şampuan yerine bir fincan a kaynar suyla eritilmiş çamaşır makinası deterjanı döküyoruz iyice oranlıyoruz sonra duruluyoruz sonra bir tane limonu çiğitlerinden ayırıp saça sürüyoruz duruluyoruz bolca şampuan döküyoruz parmak uçlarıyla saça masaj yaparak bolca köpürtüp duruyoruz.

Sonra bolca saç kremini saçın diplerinden uçlarına sürüp tarakla saçı açıyoruz. Açılan saça biraz daha krem sürüp bekliyoruz sonra hiç saça dokunmadan arkaya atarak duruluyoruz saçı çıkınca saç kurutma makinesiyle kurutuyoruz kuruduktan sonra bir kez daha saç düzleştiricisiyle iyice isi veriyoruz böylelikle yumurtalar yanmış oluyor aynı günün gecesi zeytinyağlı saça streç film sararak yatıyoruz.

Sabah saçı tarayarak hiç dokunmadan saçı arındırıp çamaşır deterjanıyla yıkayıp şampuanlayıp kremleyip en son kurulayıp düzleştiriciyle tekrar ısı veriyoruz. Biraz zahmetli 1,5 gün uğraş veriyorsunuz ama kesin çözüm mutlaka deneyin bit şampuan ya da tarağını hiç kullanmadım tavsiye ediyorum.

Emine hanım kesin çözüm diyor

Merhaba. Bende bitlendim. Bunda hiç utanılacak bir şey yok. İlk olarak benim en yakın arkadaşım bitlendi daha sonra da ben en yakın arkadaş olduğumuz için bana geçmesi normal bir şey. Annem ne kadar kızsa da onun yanından ayrılamıyordum çünkü onu seviyordum.

Her neyse ilk olarak gaz yağını deneyin gaz yağı çok güzel sonuçlar veriyor bir güzelce tarayın. Bu kullandığınız tarak ince sık bir tarak olması lazım eczanelerde satılıyor. Baya sirke ve bit çıkarıyor. Gaz yağını saçınızda istediğiniz kadar uzun zamanda bekletebilirsiniz. Ben 4 saat beklettim. Saçlarınız parlıyor. Her neyse hiç aralık vermeden ertesi gün ise bit ilacı alın BİT İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ” KWELLADA SAMPUAN.” BAŞKA DA Bir ŞEY KULLANMAYIN. FİYATI DA 5 TL VE ECZANELERDE SATILIYOR. Üstünde nasıl kullanacağınız yazıyor.

Eğer saçınıza böyle kimyasal maddeler sürmek için korkuyorsanız. Evde rahatlıkla kullanabileceğiniz Üzüm sirkesi veya Elma sirkesi bunu su ile ortak hale getirin yoksa saçlarınız yanar veya tıraş köpüğünü kullanabilirsiniz bu da güzel bir yöntem ama saçlarınızı sertleştirebilir. Eğer saçlarınız çok kuru ise tıraş köpüğünü asla kullanmayın. Mayonezmiş saç kremiymiş bunları geçin bitlerinizi daha da besler. Eğer bitleriniz ve sirkeleriniz artık bittiyse tabii bu saydıklarımı aralıksız 1 günde gaz yağı diğer günde bit ilacı diyerek yapmanız gerek hafta aralıklarla yaparsanız olmaz. Her neyse dediğim gibi bitleriniz ve sirkeleriniz gittiyse bit şampuanı alın. Ve her banyoya girdiğinizde bitli olmasanız bile saçınızı bit şampuanı ile yıkayın ve banyodan çıktıktan sonra ince sıkı tarakla tarayın.

EN ÖNEMLİSİ OLAN İSE TOKALARINIZ, YASTIK KILIFLARINIZ, ÖRTÜLERİNİZ, TARAKLARINIZ VE GİYSİLERİNİZ … Bu saydıklarımın hepsini 60 derecede makinede güzelce ne yıkayınız. Ama size şunu öneririm saç tokalarınızı makineye atmayın direkt çöpe atın ben öyle yaptım ve yerine içinde biti önleyici kokusu olan 2 tane toka aldım. Diğerleri ise normal tokaydı. Paravana tokalarınız sürekli değiştirilmelidir en önemlisi de bu. Okulda asla saçınızı açık bırakmayın bir ide kırtasiyelerde bulabileceğiniz bit rozetlerini de yakanıza takın. Ben öyle yaptım ve şu an kafam çok rahat eve gelince de saçlarımı salıyorum. Okuldayken asla salmayın! Tekrar gelebilir. Benim bu dediklerimi harfi harfine yaparsanız olur. Annem bana yaptı ve de oldu. Asla ama asla bitten utanılmaz utanan arkadaşlarımız varsa da temizlesinler bir zahmet!

TEŞEKKÜR EDERİM UMARIM DENERSİNİZ KESİN ÇÖZÜMM!

Ha bu arada eğer kedide bitlenme konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz linki tıklayınız.

170 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.