İPUÇLARIM

Bilgisayarımı Nasıl Soğuturum?

Bilgisayarımı Nasıl Soğuturum?

İklim ne olursa olsun, bilgisayar türü ne olursa olsun bilgisayarlarımızın ortak tek bir noktası var. Evet, bildiniz aşırı ısınma sorunu. İster laptop, ister note pad isterse masa üstü veya diğer türleri ne olursa olsun bilgisayarımız en çok ihtiyacımız olduğu anda aşırı ısınma yapıyor. Bu durum bilgisayarın kasılmasına veya bilgisayarın kapanmasına ve bazı durumlarda ise bozulmasına bile yol açabiliyor. O halde bilgisayarımızın aşırı ısınmasını engellemek için ne yapmamız gerekiyor? Evet bunu da bildiniz bilgisayarımı nasıl soğuturum makalemizde tüm soğutma yöntemlerini tek tek göreceğiz ve bütçemize ve imkanlarımıza en uygun olan soğutma yöntemini bilgisayarımızı aşırı ısınmaktan korumak için kullanacağız.

Bilgisayarı Soğutma Yolları

• Şu anda kış aylarında olduğumuz için yaza oranla klima lüksümüz pek bulunmuyor o yüzden en basit ve hızlı yöntem bilgisayarımızın kasasını açık tutmak olacaktır. Eğer bir laptopa sahibiyseniz o zaman laptopunuzun disk kısmını muhakkak açık tutmalısınız. Fakat açık kalan ister disk kapağı olsun ister kasa kapağı bu durumun aşırı tozlanmayı da beraberinde getireceğini unutmamalısınız.
• Yapabileceğiniz diğer bir tedbir ise işlemcilerinizin fanlarını ve soğutucularını sürekli temizlemenizdir.

bilgisayar sogutucusu
• Eğer kasayı açık tutmak istemiyorsanız hava girişini rahatlatmak için kasa içindeki fanı 10 cm kadar yukarda tutun.
• Kasa kapalı bir diğer tedbir ise kasanın içindeki sıcak havanın dışarı atılmasını sağlamak olmalıdır. Eğer güç kaynağınızın altında fan bulunuyor ise bu fanın düzgün çalıştığından emin olun. Eğer ayrı bir fan yok ise bilgisayarınıza fazladan bir fan daha almalısınız.
• Eğer sabit diskiniz yuvaya fazla sıkı yerleştirilmiş ise biraz gevşetmenizde fayda olacaktır.
• Bilgisayarınızın iç ve sıcaklığını ve sabit disk sıcaklığını gözlemlemenizi sağlayacak olan SpeedFun yazılımını ücretsiz olarak bulabilirsiniz.
• Eğer diğer soğutma yöntemlerinin en odluğunu soruyorsanız bunlar kuru buz ile soğutma, sıvı azot ile soğutma, termoelektrik ile soğutma, gaz destekli sıvı ile soğutma, sıvı ile ve gaz ile soğutmadır. Fakat bu soğutma yöntemlerini bırakın bu işin uzmanları yapsınlar. Çünkü bu soğutma yöntemleri ileri düzeyde soğutma yöntemleridirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. bilgisayar tamir dedi ki:

    Çok faydalı paylaşımlarda bulunuyorsunuz teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.