İPUÇLARIM

Bilgisayar Virüsleri Nelerdir ?

Bilgisayar Virüsleri Nelerdir ?

Virüs, istem dışı bilgisayarınıza veya herhangi bir akıllı cihazınıza bulaşan, bir çok problemi beraberinde getiren küçük yazılım parçalarına verilen genel isimdir. Amacı sadece eşek şakası yapmak olan virüsler de var, bütün mali raporlarınızı ifşa edip sizi iflas ettiren de…

Teknoloji konusunda çok fazla bilgisi olmayanların kafası virüslerle karışabilir. Biz genel olarak “virüs” adını kullanıyoruz ama spyware, adware, trojan, kurtçuk vs… bir çok zararlı var.

Klasik “Virüsler”

1983 senesinde ortaya çıkan bu terim bilgisayarlara zarar veren yazılımlar olarak tanımlandı. Çok fazla zararlı oldukları söylenemez.

Trojanlar

Bir diğer adı “truva atı” olan bu yazılımlar sisteminize dışarıdan dahil olur. Mesela indirdiğiniz bir oyundan veya programdan bulaşabilir. Sizden çaldığı şifreleri, kişisel bilgileri veya kredi kartı bilgilerini kötü niyetli kullanıcılara iletir.

Adware ve Spyware

İnternet alışkanlıklarınıza göre size spam reklamlar sunarlar. Başta p+rnografik içerikler olmak üzere istenmeyen bir çok konuda aniden karşınıza çıkabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.