Bikini Üstü Tuniği Nasıl İşlenir?

Bu şık tunik için %100 koton şeftali ve krem renginde iplere, 5 mili metrelik tığa, ya da 6 mili metrelik tığa, iğneye ve makasa ihtiyacınız var.

Bikini Üstü Tuniği Nasıl İşlenir?

Bikini ustu 1

Model İşleme; Bu işlemeden 2 tane işleyin. İşlemeye başlarken krem rengi iplik ile 98 artı 2 tane zincir çekin. Ya da 12 zincir ve katları ve artı 2 zincir çekin.

Bikini ustu

Sıra 1; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin ve sıra boyunca her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin. (Sıra sonuna geldiğinizde toplamda 96 tane çift kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Bikini ustu

Sıra 2; İşlemeye başlarken 1 tane zincir çekin, ilk zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 2 zinciri atlayın, sonraki zincire 5 tane zincir çekin, (ilk kabuk işleme) sonraki 2 zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. İşlemenin sonunda son zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin. (Sıra sonunda 16 tane kabuk işleme ve 17 tane tekli kroşe işlemesi yapmış olmanız lazım.)

Bikini ustu

Sıra 3; Önce 5 tane zincir çekin, (ilk çift kroşe ve ilk 2 zincir olarak sayılacak) sonraki 2 zinciri atlayın, çift kroşe kabuk işlemenin ortasına 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, sonraki 2 tane çift kroşeyi atlayın ve aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde son tekli kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. (Sıra sonunda 33 tane çift kroşe işleme ve 32 tane zincir çekmiş olmanız lazım.)

Bikini ustu

Sıra 4; Önce 3 tane zincir çekin, (1 tane çift kroşe yerinme sayılacak) aynı zincirin içerisine 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki çift kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıranın sonuna geldiğinizde son zincire 3 tane çift kroşe işledikten sonra işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Bikini ustu

Sıra 5; Önce 5 tane zincir çekin, (ilk çift kroşe ve ilk 2 zincir olarak sayılacak) sonraki 2 zinciri atlayın, çift kroşe kabuk işlemenin ortasına 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, sonraki 2 tane çift kroşeyi atlayın ve aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde son tekli kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın.

Bikini ustu

Sıra 6; İşlemeye başlarken 1 tane zincir çekin, ilk zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 2 zinciri atlayın, sonraki zincire 5 tane zincir çekin, (ilk kabuk işleme) sonraki 2 zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. İşlemenin sonunda son zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Bikini ustu

Sıra 7-10; Sıra 3 ila sıra 6’yı yeniden tekrar edin. Ya da istediğiniz kadar işlemeyi uzatabilirsiniz. Ancak işlemeyi tamamlarken sıra 6 ile tamamlayın.

İsterseniz 10 sıra sonra ipin rengini değiştirebilirsiniz.

Sıra 11; Sıra 3’ü yeniden tekrar edin.

Sıra 12; Önce 5 tane zincir çekin, sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin ve son zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın.

Bikini ustu

Sıra 13-35; Sıra 12’yi bu sıralarda yeniden işleyin. İstediğiniz kadar işlemeyi uzatabilirsiniz.

İsterseniz sıra 35’den sonra ipin rengini değiştirebilirsiniz.

Bikini ustu

Sıra 36; Bu sırayı sıra 6 ile aynı şekilde işleyip tamamlayın.

Sıra 37; Bu sırayı sıra 5 ile aynı şekilde işleyip tamamlayın.

Sıra 38; Bu sırayı sıra 4 ile aynı şekilde işleyip tamamlayın.

Sıra 39; Bu sırayı sıra 3 ile aynı şekilde işleyip tamamlayın.

Bu modeli daha çok kabuk işleme yapmak için sürdürebilirsiniz.

İsterseniz sıra 39’da ipin rengini değiştirebilirsiniz.

Sıra 40-44; Bu sıraları sıra 12 ile aynı şekilde işleyip tamamlayın.

Bu modeli daha çok kabuk işleme yapmak için sürdürebilirsiniz.

Bikini ustu

Sıra 45; Önce 3 tane zincir çekin, sonraki 2 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda önceki sıradaki 5 zincirlik alanın üçüncü zincirine 1 tane çift kroşe işlemesi yapın.

Artık işlemeyi uzunca bir ip bırakarak kapayın.

Bikini ustu

Uygulama Adımları

Adım 1; İki tarafta işlendikten sonra iki parçayı da birleştirin ve sağlam bir şekilde omuz kısımlarını ve her iki yanı dikin.

Adım 2; Eğer isterseniz bu şık tuniğe bir de kemer işleyebilirsiniz.

Kemer İşleme

Büyük bir tığ ile 150 tane zincir çekin. İster tekli kroşe isterseniz de tığ kaydırma yöntemi ile kemeri hazırlayın ve tuniğin bel kısmına bağlayın.

Bikini Üstü Tuniği Nasıl İşlenir?Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.