Bikini Tişörtü Nasıl İşlenir?

Bu şık bikini üstünü işlemek için istediğiniz renkten ipe, 6,50 mili metrelik işleme tığına, işaretleme malzemesine, yün iğnesine ve makasa ihtiyacınız var.

Bikini Tişörtü Nasıl İşlenir?

Ön Ve Arka İşleme; Bu işlemeden 2 tane işlemeniz lazım.

Başlangıç olarak 99 tane ya da 111 veya 123 ya da 135 tane zincir çekin. Çektiğiniz zincir yeterli görünmüyor ise artı 12 tane daha zincir çekebilirsiniz.

bikini tisortu

Sıra 1; Tığ tarafından dördüncü zincire tığı geçirin ve sonraki zincire de tığı alın ve 3 tane zincir çekin, 3 tane zincir atlayın, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, 3 tane zincir atlayın, sonraki 5 zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın ve aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde sırayı 3 tane çift kroşe ile tamamlayıp işlemeyi diğer tarafa çevirin.

bikini tisortu

Sıra 2; 5 tane zincir çekin, (bu 5 zincir 1 tane çift kroşe ve 2 tane zincirin yerine geçecek) ilk 3 zinciri atlayın, (sonraki çift kroşeye 1 tane kabuk işlemesi yapın, 5 tane zincir çekin, 5 tane çift kroşeyi atlayın) ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. İşlemeyi 2 tane zincir ve son zincire de 1 tane çift kroşe işleyerek tamamlayın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

bikini tisortu

Sıra 3; Önce 6 tane zincir çekin, (bu 5 zincir 1 tane çift kroşe ve 3 tane zincirin yerine geçecek) (sonraki 1 zincir boşluğuna 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, 5 zincirlik boşluğun ortasına 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin ve aynı şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. İşlemeyi 2 tane zincir ve son zincire de 1 tane çift kroşe işleyerek tamamlayın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 4; 3 tane zincir çekin (bu 1 tane çift kroşe yerine geçecek) aynı zincire 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, (5 tane zincir çekin, 5 tane çift kroşeyi atlayın ve sonraki çift kroşeye 1 tane kabuk işlemesi yapın) ve bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. İşlemeyi son zincire 4 tane çift kroşe işlemesi yaparak tamamlayın.

Sıra 5; 3 tane zincir çekin (bu 1 tane çift kroşe yerine geçecek) aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, (3 tane zincir çekin, 3 tane zincir atlayın, 5 zincirlik boşluğun ortasına 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, 5 çift kroşeyi kabuk işlemenin boşluğuna işleyin) ve bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. İşlemeyi son zincire 3 tane çift kroşe işlemesi yaparak tamamlayın.

bikini tisortu

Sıra 6-13; Sıra 2 ve sıra 5’i 2 defa daha tekrar edin. Ya da istediğiniz uzunluğa gelene kadar işlemeye devam edebilirsiniz.

Ancak bu işlemede sıra 2 ve sıra 5 sadece 2 defa tekrar edildi.

Sıra sonunda işlemeyi kapayın ancak uzunca bir ip bırakmayı ihmal etmeyin.

2 parçayı da işledikten sonra 2 parçayı birleştirerek dikin.

2 parçayı da birbirine diktikten sonra artık kolların işlemesine geçebilirsiniz.

Kol İşlemesi

bikini tisortu

Sıra 1; Kolun alt kısmından ipi ekleyin ve 3 tane zincir çekin (bu 3 zincir 1 tane çift kroşe yerine geçecek) sadece tek sayılardaki zincirlere 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, (3 zinciri de dâhil edin) Sıra sonunda 3 tane zincir çekin ve işlemeyi birleştirin.

bikini tisortu

Sıra 2; Önce 3 tane zincir çekin, tüm sırayı her bir zincire 2 tane çift kroşe birlikte işleyerek tamamlayın ve sıra sonunda 3 tane zincir çekin ve işlemeyi birleştirin.

Eğer kol yeterince dar değil ise bu sırayı 1 defa daha işleyin. Daha sonra da sıra 3’e başlayın.

Sıra 3; Önce 3 tane zincir çekin, tüm sırayı her bir zincire 1 tane çift kroşe işleyerek tamamlayın ve sıra sonunda 3 tane zincir çekin ve işlemeyi birleştirin.

bikini tisortu

Sıra 4-8; Önce 3 tane zincir çekin, (sonraki zincire ön ilmeğinden 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire arka ilmeğinden 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) ve bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 3 zincirlik kısma tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin.

Bu sırayı kol istediğiniz uzunluğa gelene kadar yeniden işlemeye devam edin.

İşleme istediğiniz uzunluğa geldiğinde işlemeyi kapayın.

Diğer kol için yukarıdaki adımları yeniden tekrar edip işleyin.

Sıra tamamlanınca işlemenin kenar kısımlarını dikin.

bikini tisortu

Eğer isterseniz işlemenin kol ve boyun kısımlarına tekli kroşe işleme yaparak işlemeyi toparlayabilirsiniz.

Bikini Tişörtü Nasıl İşlenir?


Leave a Reply