Beyaz ve Kahverengi Yumurta Arasındaki Fark Nedir?

Beyaz ve Kahverengi Yumurta Arasındaki Fark Nedir?

Beyaz ve kahverengi yumurta arasındaki fark birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Bazı yumurtalar neden beyaz, bazıları neden kahverengidir? Tavukların yumurta renkleri neden farklıdır? Beyaz ve kahverengi yumurta renklerini etkileyen unsur nedir? İşte, merak ettiğiniz soruların yanıtları ve yumurta renkleri hakkında tüm detaylar…

Beyaz Yumurta ile Kahverengi Yumurta Arasındaki Fark Nedir?

Market raflarında farklı renklerde satışa sunulan yumurtaların kabuk oluşumunu belirleyen birkaç etken bulunur.

Kabuk rengi tamamen kalıtsaldır yani belirleyici unsur genlerdir. Kahverengi tavuklar hep kahverengi yumurtlarken; beyaz renkli tavuklar ise beyaz yumurtlamaktadır.

Beyaz tüylü ve beyaz kulak lobuna sahip tavuklar daima beyaz yumurtlar, kahverengi tüylere sahip tavuklar ise kahverengi yumurtlar. Paskalya Tavuğu olarak bilinmekte olan tavuk ırkları listesinde yer alan Ameraucana tavuklar ise mavi yumurtlamaktadır.

beyaz-ve-kahverengi-yumurta

Beyaz ve Kahverengi Yumurta

Tavuğun hangi renk yumurtlayacağını merak ediliyorsanız kulak lobuna bakmanız yeterli olacaktır.

Yediden yetmişe herkesin tüketmesi gereken yumurta market raflarında farklı renkleriyle satışa sunulur. Özellikle de kahverengi olan yumurtanın daha sağlıklı olduğu ve organik olduğuna inanılmaktadır.

Kahverengi yumurtalar, köy yumurtası olarak satışa sunularak yanıltıcı bir algıya neden olmaktadır. Kahverengi yumurtalar köy yumurtası değildir, farklı renklere sahip olabilir.

Kahverengi Yumurta Neden Pahalı? Beyaz ve Kahverengi Yumurta Fiyatı Nedir?

Kahvaltı öğünlerinin vazgeçilmez protein kaynağı olan yumurta, A, D, E ve B vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamin içermektedir. Fakat yumurta renkleri, barındırdığı besin değeri ve besleyicilik bakımından tamamen aynıdır.

Kabukların kalitesi yumurtanın renginden etkilenmez. Fakat genç olan tavuklar daha sert kabuklu yumurtalar yumurtlamaktadır. Bu nedenle, kahverengi yumurtlayan tavuklar daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyar, yetiştirilmeleri döneminde daha çok para harcanmasına neden olur. Bu durum, beyaz yumurtlayan tavukları yetiştirmenin daha ekonomik olduğunu ortaya koymaktadır.

beyaz-ve-kahverengi- yumurta

Beyaz ve Kahverengi Yumurta Arasındaki Fiyat Farkı Neden Oluyor?

Beyaz ve kahverengi yumurta arasındaki fark en çok merak edilen konulardan biridir. İçeriği bakımından en sağlıklı gıdalardan biri olan yumurtaların fiyatını kabuk dayanıklılığına sahip olan kahverengi yumurta belirlemektedir. Kahverengi yumurtlayan tavuklar daha gençtir, daha iri yumurtalar ürettikleri için daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu durum, kahverengi tavuk beslemeyi daha maliyetli bir hale getirmektedir.

Kahverengi Yumurta Faydaları Nelerdir? Kahverengi Yumurta Nasıl Olur?

Raflarda farklı renklerde satışa sunulan yumurtalar içerdikleri besin değeri açısından aynıdır. Yumurta sahip olduğu renge bağlı olarak farklı bir etki oluşturmaz. Aslında, sağladığı fayda ve vitamin değeri diğer renkte yumurtalar ile aynıdır. Besin değerini etkileyen etmenler ise, sadece tavuğun yetiştirilme ortamı ve beslenme şeklidir.

beyaz-ve-kahverengi- yumurta

Kahverengi Yumurta Hangi Tavuktan Çıkar? Kahverengi Yumurta Tavuğu Nasıldır?

Kahverengi kulak lobuna ve kahverengi tüylere sahip olan tavuklar daima kahverengi yumurtlamaktadır. Bu tavuklar daha genç ve daha dayanıklı yumurtalar üretmektedir.

İlginizi çekecek diğer yazı: Bugün Ne Pişirsem? | Pratik Yemek Tarifleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder