Beyaz Sarmaşık Bluz Nasıl İşlenir?

Bu muhteşem bluz için 258 metrelik ve 70 gramlık 2 tane yumağa, 3.75 mm ve 3.50 mm işleme tığlarına ihtiyacınız var.

Beyaz Sarmaşık Bluz Nasıl İşlenir?

beyaz sarmasik

Sarmaşık Modeli İşlemesi; Bu işlemeye göğüs altından başlayıp aşağıya doğru işlemeniz gerekiyor.

Adım 1

beyaz sarmasik

Başlarken 130 tane ya da 10 ve katlarında zincir çekin ve ilk ile son zincire tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin.

Adım 2; Sarmaşık Modeli İşlemesi

beyaz sarmasik

Sıra 1; İlk önce 4 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, 4 tane zincir atlayın, aynı zincire (1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin ve 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) 3 tane zincir çekin, (4 tane zincir atlayın, 1 tane V işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, 4 tane zincir atlayın) aynı zincire (1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin ve 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) 3 tane zincir çekin ve üçüncü zincire tığı kaydırın.

beyaz sarmasik Sıra 2; Zincirin alt kısmına tığı kaydırın, 5 tane zincir çekin, V işlemeye (2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, 1 tane küme işleme yapın ve 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın) 2 tane zincir çekin, 2 zincirlik kemere 1 tane üçlü kroşe küme işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, (V işlemeye çiçek işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, 1 tane üçlü kroşe küme işlemesi yapın ve 2 tane zincir çekin) bundan sonra sıra sonuna kadar bir önceki sıradaki V işlemeye (2 tane üçlü işleme yapın, 1 tane küme işleme yapın ve 2 tane üçlü işleme yapın) ve sıra sonunda 4. zincire tığı kaydırın.

beyaz sarmasik

Sıra 3; İlk önce zincirin alt kısmına (1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin ve 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) ve bundan sona sıra sonuna kadar 4 tane zincir çekin, üst taraftaki V işlemeye 1 tane üçlü küme işleme yapın, 4 tane zincir çekin) daha sonra 2 zincirlik kemere tığı kaydırın.

beyaz sarmasik

Sıra 4; İlk önce 3 tane zincir çekin, 1 tane üçlü küme işleme yapın, 2 tane zincir çekin, V işlemenin içerisine 1 tane çiçek işleme yapın, 2 tane zincir çekin, (1 tane üçlü küme işleme yapın, 2 tane zincir çekin, , V işlemenin içerisine 1 tane çiçek işleme yapın ve , 2 tane zincir çekin) ve sıra sonunda 4. zincire tığı kaydırın.

beyaz sarmasik

Sıra 5; Önce 4 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 4 tane zincir çekin, zincirin altına (1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin ve 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) 4 tane zincir çekin, üstteki küme üçlü işlemeye 1 tane V işleme yapın, 4 tane zincir çekin, zincirin altına (1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin ve 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) ve 4 tane zincir çekin. Bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 3. zincire tığı kaydırın.

Çiçeğin orta kısmındaki 2 zincirlik kısımda işleme yapın. Sıra 2’den başlayarak modeli işlemeye başlayın. Sarmaşık modelini bir karış kadar işledikten sonra büyük tığ ile işlemeye devam edin. Bundan sonra büyük tığ ile bluz istediğiniz uzunluğa gelene dek işlemeye devam edin.

İşlemenin son sırasını sıra 2 ile aynı şekilde işleyin. Ama son sırada üçlü küme işleme yerine 5 tane üçlü kroşe işlemesi yapın.

beyaz sarmasik

Son sırada; Zincirin alt kısmına tığı kaydırın, 5 tane zincir çekin, V işlemeye (2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, 1 tane küme işleme yapın ve 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın) 2 zincirlik kısma 5 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, (V işlemeye 1 tane çiçek işlemesi yapın, 2 zincirlik kısma 5 tane üçlü kroşe işlemesi yapın) ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda bir önceki sıradaki V işlemeye (2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, 1 tane küme işleme yapın ve 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın) ve sıra sonunda 4. zincire tığı kaydırın.

Sırayı tamamlayınca ipi kesin ve ipi bağlayın.

beyaz sarmasik

Adım 3; İşlemeye göğüs altının hemen üstünden ve yukarıya doğru devam edin. Başlangıç zincirine ipi ekleyin ve işlemeye başlayın.

Sıra 1; İlk önce 1 tane zincir çekin ve bundan sonra sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda ikinci zincire tığı kaydırın.

Sıra 2; İlk önce 4 tane zincir çekin, (1 tane zincir atlayın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve 1 tane zincir çekin) ve sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda üçüncü zincire tığı kaydırın.

Sıra 3; Bu sırayı sıra 1 ile aynı şekilde işleyin.

Adım 4; Vücut İşlemesi

Bu işleme uzun sıralar halinde işlenecek. Sıra 3’den sonra 2 tane zincir çekin ve işlemeyi ters tarafa çevirin. İşlemeye sadece arka ilmekleri kullanarak devam edin.

beyaz sarmasik

Sıra 1; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, arka ilmeklerden devam ederek 1 tane çift kroşe azaltması yapın, (1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve yine 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Daha sonra ilk zinciri kullanarak 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Toplamda 19 tane arka ilmekleri kullandıktan sonra arka ilmeklerden (1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve yine 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) x8. Daha sonra 1 tane çift kroşe azaltması yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

beyaz sarmasik

Sıra 2; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, 1 tane çift kroşe azaltması yapın ve bundan sonra son 3 zincire kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

beyaz sarmasik

Sıra 3; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, 1 tane çift kroşe azaltması yapın, (1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve yine 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) son 4 zincire kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Son 4 zincirde 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

İşleme toplamda 7 sıra olana kadar işlemeye devam edin.

beyaz sarmasik

Adım 5; İlk Ön Kısım İşleme

Sıranın her bir kenarından birer tane zincir azaltma yapın.

Sıra 8; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, 1 tane çift kroşe azaltması yapın ve daha sonra toplamda 23 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe azaltması yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

Sıra 9; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, 1 tane çift kroşe azaltma yapın, (1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve yine 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) son 3 zincire kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Son 3 zincirde 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

beyaz sarmasik

Sıra 10; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın ve son 2 zincire kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

Sıra 11-13; Bu sıraları sıra 9 ile aynı şekilde işlemeye devam edin.

Sıra 12-14; Bu sıraları sıra 10 ile aynı şekilde işlemeye devam edin.

Adım 6; Sadece boyun kısmından 1 tane zincir azaltma yapın.

Sıra 15; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, (1 tane çift kroşe işlemesi yapın) ve son 3 zincire kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Son 3 zincirde 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın ve sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

beyaz sarmasik

Sıra 16; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna geldiğinizde işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

İşlemede 7 tane zincir kalana dek sıra 15 ve sıra 16’yı yeniden işlemeye devam edin.

Adım 7; Herhangi bir azaltma yapmadan işlemeye devam edin.

Sıra 21; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın ve son 1 zincir kalana kadar (her bir zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) Son 1 zincirde 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

Sıra 22; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın ve sıra sonuna kadar her bir zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın.

beyaz sarmasik

Adım 8; İkinci Kısım İşlemesi

İlk parça gibi diğer parçayı da aynı şekilde işleyin. 7. uzun sıraya geri dönün ve 27 tane zincir sayın ve 27. zincire ipi bağlayın. Uzunluğu sağlayabilmek için 2 tane zincir çekin ve sonra da adım 5’i tekrar edin.

Sadece boyun kısmından 1 tane zincir azaltma yapın.

Sıra 15; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, 1 tane çift kroşe azaltma yapın, (1 tane çift kroşe işleyin) ve sıra sonuna kadar son 1 zincire kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna geldiğinizde işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

beyaz sarmasik

Sıra 16; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın ve son 2 zincir kalana kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın, işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 2 tane zincir çekin.

İşlemede 7 tane zincir kalana dek sıra 15 ve sıra 16’yı yeniden işlemeye devam edin. Daha sonra da adım 7’yi tekrar edin.

Adım 9; Arka Kısım İşleme

Yeniden uzun sıra yediye dönün ve her bir kısımdan 8 tane zincir atlayın. Daha sonra ipi dokuzuncu zincire bağlayın.

Bundan sonra her bir taraftan birer tane zincir azaltma yapın.

Sıra 8; Bu sırayı sıra 10 ile aynı şekilde işleyin. (ön kısım)

Sıra 9; Bu sırayı sıra 9 ile aynı şekilde işleyin. (ön kısım)

Bundan sonra azaltma yapmadan işlemeye devam edin.

Sıra 10; Bu sırayı sıra 21 ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 11; Bu sırayı sıra 22 ile aynı şekilde işleyin.

Bundan sonra sıra 10 ile sıra 11’i yeniden tekrar ederek işlemeye devam edin.

Adım 10; İlk Arka Omuz İşlemesi

beyaz sarmasik

Sıra 18; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, toplamda 10 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin ve yine 2 tane zincir çekin.

Sıra 19; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın, (1 tane çift kroşe işlemesi yapın) ve sıra sonuna kadar yani son 1 zincir kalana kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin ve yine 2 tane zincir çekin.

Sıra 20; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın ve sıra sonuna kadar yani son 2 zincir kalana kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın ve işlemeyi diğer tarafa çevirin ve yine 2 tane zincir çekin.

Sıra 21; Bu sırayı sıra 19 ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 22; Bu sırayı sıra 20 ile aynı şekilde işleyin.

Bundan sonra 2 sıra daha ve azaltma yapmadan işlemeye devam edin. (adım 7)

Adım 11; İkinci Arka Omuz İşlemesi

Sıra 17’ye tığı kaydırın ve son 12 zincir kalana kadar tekli kroşe işlemesi yapın. Daha sonra uzunluğu alabilmek için 2 tane zincir çekin.

Sıra 18; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna geldiğinizde işlemeyi diğer tarafa çevirin ve yine 2 tane zincir çekin.

Sıra 19; Tığ tarafından üçüncü zincire tığı kaydırın, son 3 zincir kalana dek her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna geldiğinizde 1 tane çift kroşe azaltma işlemesi yapın, işlemeyi diğer tarafa çevirin ve yine 2 tane zincir çekin.
İşlemede 7 tane zincir kalana dek sıra 18 ve sıra 19’u yeniden işlemeye devam edin. Daha sonra da adım 7’yi tekrar edin.

beyaz sarmasik

19 Daha sonra işlemenin ters tarafından omuz kısımlarını birleştirin.

Adım 12; Kenar İşlemesi

Küme ya da çiçek işlemesi yapın. İpi ön kısma ekleyin ve 1 tane zincir çekin ve çiçek ya da küme işlemelerini kenar kısımlara işleyin.

Daha sonra kol boşluklarına tekli kroşe kenar işlemesi yapın.

Sıra sonuna geldiğinizde işlemeyi kapatmak için tığı kaydırın, ipi kesin ve işlemeye düğüm atın.

Beyaz Sarmaşık Bluz Nasıl İşlenir?


Leave a Reply