Beşparmakotu Nasıl Kullanılır?

Beşparmakotu Nasıl Kullanılır?

Beşparmakotu Latince adı Potentilla Tormentilla olan 30 ile 50 cm uzunluğunda bulunan sarı çiçeklere ve parçalı yapraklara sahip olan otsu bir bitki olarak bilinir.

Beşparmakotu Bitkisinin Yetiştiği Yerler

Beşparmakotu bitkisi genellikle tüm Avrupa’da ormanlarda, dağlarda ve kırlarda rahatlıkla rastlanabilecek bir bitkidir.

Beşparmakotu Bitkisinin Kullanılışı
Beşparmakotu bitkisinin kökleri iyice kurutulur ardından da suyla kaynatılıp ilaç haline getirilerek kullanılabilir.

Beşparmakotu Bitkisinin İçerisinde Bulunan Maddeler
Beşparmakotu bitkisinin içerisinde Tannik asid ve tormentil kırmızısı pigmenti ve tormentilin glikozidi içerir. Bu maddeler Beşparmakotu bitkisinin Tıbbi Etkilerini oluşturur.

Beşparmakotu Bitkisinin Tıbbi Etkileri
Beşparmakotu bitkisi basit ishallere karşı çok fazla etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan kırmızı boya maddesinin etkisi sebebiyle basit ishallere sebep olan mikroplara karşı savaşır ve yeterince etkili olduğu düşünülmektedir.

Haricen ise mayasıl olması ile ağız ve boğazda oluşan iltihabi hastalıklarında solusyon ve gargara yapılarak beşparmakotunun içerisindeki Tannik asidin kan dolaşımı üzerindeki arttırıcı etkisinden yararlanılmaktadır.

Beşparmakotunun 100 gram kuru kök tuzunu 1 litre suda kaynatarak ve ardından bu suyu günde üç su bardağı içerek de kullanılabilir. Haricen kullanımı da bununla aynı şekildedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder