Bembeyaz Çamaşırlar İçin İşinize Yarayacak 5 İpucu

Bembeyaz Çamaşırlar İçin İşinize Yarayacak 5 İpucu

Bembeyaz çamaşırlar, günlük hayat koşturmacasında kurtarıcı parçalar olarak herkesin dolabında yer alır. Fakat sıklıkla giydiğimiz bu beyaz çamaşırları yıkamak bazen büyük dert olabiliyor. Mavileşme, morarma, grileşme, çekme, yırtılma, eski görüntü gibi problemlerle karşı karşıya kalmak mümkün. Beyaz çamaşırlar nasıl bembeyaz olur? Beyaz çamaşırlar nasıl yıkanır? İşte, çamaşırlarınızın ilk günkü gibi bembeyaz olmasına yardımcı olacak 5 altın tavsiye!

bembeyaz-camasirlar

Bembeyaz çamaşırlar

Bembeyaz Çamaşırlar İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Beyaz çamaşırlar yıkanırken dokusuna, rengine, kumaşına göre ayrım yapılarak, büyük özen ve titizlikle yıkanması gerekir. Peki, beyaz çamaşırlar nasıl kar gibi olur? Moraran beyazlar nasıl beyazlatılır? İşte, size kıyafetlerinizin ilk günkü rengini korumak için yararlanabileceğiniz 5 ipucu!

1- Çamaşırları Sıkıştırmayın

Çamaşır makinesini çok fazla çamaşırla sıkıştırmayın, beyaz çamaşırlar fazla dolu makine içinde kolay yıkanamaz, lekeler çıkmaz, çamaşırlar fazlasıyla kırışır ve temizlenemeyen çamaşırlar koyu renge bürünebilir.

Peki, beyaz çamaşırlar kaç derecede yıkanır? Beyaz çamaşırlar için ideal ısı nedir?

Beyaz çamaşırları, çamaşır makinesinde 60 derecede yıkamanız, lekelerin çıkması ve bembeyaz çamaşırlar için yeterli bir ısı derecesidir. Dokusu ısıyı kaldıran aşırı lekeli ve çekme yapmayacak çamaşırlarınızı 90 derecede yıkayabilirsiniz, fakat yüksek ısı çamaşırlarınıza zarar verebilir, kısa sürede yıpranmalarına neden olabilir.

bembeyaz-camasirlar

2- Renk Ayrımı Yapın

Bembeyaz çamaşırlar için bir diğer ipucu renk ayrımıdır. Beyaz çamaşırlar farklı renkte kıyafetlerle kesinlikle yıkanmamalıdır. Açık renkli çamaşırlar olsa dahi, beyaz çamaşırlar renkten etkilenerek grileşmeler görülebilir. Sadece beyaz çamaşırlar bir arada yıkanmalıdır.

3- Hızlı Kurutma

Bembeyaz çamaşırlar için yıkama işleminin bitmesi ve çamaşır makinesinin durmasıyla birlikte hemen çamaşırlar makineden çıkartılmalıdır. Islak halde makinede bekletilen çamaşırlar koku ve küfe neden olarak zaman içinde rengini kaybedebilir. Hava alan balkon ya da kurutma makinelerinde hemen kuruması sağlanmalıdır. Çamaşırlar kapalı ve havasız odalara serilmemeli, ıslak kalmaları engellenmelidir.

bembeyaz-camasirlar

4- Bembeyaz Çamaşırlar İçin Deterjan ve Yumuşatıcı Seçimi

Beyaz çamaşırlar için deterjan seçiminde kaliteli markalar ve beyazlar için üretilmiş temizleyici ürünler tercih edilmelidir. Kadınlar Kulübü beyaz çamaşırlar için yorumlarında, genellikle kullanıcılar aynı yorumlarda bulunmuştur. Bu yorumlar, ağartıcı kullanımından sıklıkla bahsedilen yorumlardır. Beyaz çamaşırlarda zorlu lekelere çok az miktarda çamaşır suyu damlatılarak sorun çözülebilir. Fakat, kumaşın yapısına dikkat edilerek kullanılmalı saten, keten, triko ve hassas kumaşlarda tercih edilmemelidir.

bembeyaz-camasirlar

5- Doğal Yöntemlerle Bembeyaz Çamaşırlar

Çamaşırlarınızı beyazlatmak için doğal yöntemleri kullanmak isteyebilirsiniz. Karbonatla beyaz çamaşırlar nasıl yıkanır? Sirke ve limonun beyaz çamaşırlara etkisi nedir?

Beyazlığını korumasını istediğiniz kıyafetinizi sıcak su dolu bir kaba koyun ardından yarım limonun suyunu suya ekleyin. Çamaşırlarınızın bu suda 1 saat beklemesi, renginin açılmasını sağlayacaktır.

Çamaşır makinesinde beyazlarınızı yıkarken sirke kullanmanız ise parlak görünüm sağlayabilir, fakat sirke asidik yapısı nedeniyle çamaşır makinenizin giderlerine zarar vererek kısa sürede yıpranmasına sebep olabilir.

İlginizi çekecek diğer yazı: Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder